Okładka książki NIEDOSYT i SPEŁNIENIE. Jak koncepcja BRAKU i KORZYŚCI może zmienić twoje życie na lepsze Benjamin Hardy
Benjamin Hardy Wydawnictwo: Twój Biznes od Podstaw biznes, finanse
biznes, finanse
Twój Biznes od Podstaw
2022-01-01
2022-01-01

Szczerze mówiąc nie chciało mi się tracić czasu na pisanie opinii o tej konkretnej książce, ale jak zaczęłam czytać opinie innych osób, które ją skończyły przeszło mi przez myśl pytanie czy na pewno czytaliśmy to samo.

Książka zawiera realnie ok. 170-180 stron po odjęciu przypisów znajdujących się na końcu, ale pewnie dałoby się ją wydać na maksymalnie 150 i nic nie stracić. Strasznie irytowały mnie ciągłe powtórzenia, parafrazowanie w kółko tego samego i ciągłe wtrącanie zdań o BRAKU i KORZYŚCI. Biorąc pod uwagę specyfikę języka angielskiego w oryginale pewnie to tak nie męczyło.

Podsumowując treść, to w telegraficznym skrócie nie powinniśmy się nigdy porównywać z innymi, sukces zawsze mierzyć wstecz w stosunku do miejsca, w którym zaczynaliśmy, a nie do którego chcielibyśmy dotrzeć. Dobrze jest zapisywać to co zmieniło się w nas i naszym życiu w ciągu ostatnich 90 dni/roku/3 lat żeby łatwiej zauważyć postęp oraz - podkreślone chyba ze 100 razy - docenianie tego co mamy/osiągnęliśmy, zamiast skupiać się na gonieniu za ideałem/rzeczami i cechami, których nam brakuje. Można by to pewnie było napisać na maksymalnie 50 stronach i nie straciłoby to sensu, a i człowiek mniej by się irytował na powtórzenia.

Cieszę się, że wpadłam na tą książkę. Na pewno jedna z ważniejszych jakie do tej pory czytałam.

Książka "Niedosyt i spełnienie. Jak koncepcja BRAKU i KORZYŚCI może zmienić twoje życie na lepsze" przedstawia autorską koncepcję BRAKU i KORZYŚCI (przez autorów są zawsze pisane dużymi literami),która jest bardzo prosta do zrozumienia i może zmienić podejście do wszystkiego, co robisz i co już wydarzyło się w Twoim życiu. Z drugiej strony wpisuje się w nią wiele działań i sposobów myślenia, które są fundamentem rozwoju osobistego, jak na przykład pozytywne nastawienie, wdzięczność, docenianie siebie, wyciąganie lekcji z porażek, czy uważność, o których autorzy mówią tylko pośrednio, ponieważ nie jest to celem książki. Jej celem jest natomiast pokazanie, że to nie dążenie do szczęścia i próba osiągnięcia wymarzonego ideału powinny być sensem naszego życia, a dostrzeganie tego, co już w nim jest i docenianie naszych własnych postępów.

W związku z tym, że sama koncepcja BRAKU i KORZYŚCI jest dość prosta i zrozumiała, to książkę czyta się przyjemnie i szybko. Jest idealna na początek drogi rozwoju osobistego. Sprawdzi się również w sytuacji, kiedy nie wszystko w naszym życiu układa się tak, jakbyśmy chcieli i nie wiemy, dlaczego tak się dzieje. Ta lektura skłania do analizy naszego myślenia i postępowania. Polecam.

Czy szczęście jest czymś do czego się dąży, czy może już z nami jest?

To właśnie na tym pojęciu opiera się książka "Niedosyt i spełnienie". Od dawna w społeczeństwie funkcjonuje myśl, że szczęścia musimy szukać, piąć się do niego, pokonywać liczne komplikacje, aby je zdobyć. A przecież możemy być szczęśliwi... już teraz. W obecnym momencie, miejscu, czasie, nastroju i z zasobami, którymi dysponujemy.

➡️ Jednak do tego potrzebna jest zmiana myślenia.
Przejście z pozycji braku do koncepcji korzyści. ⬅️

Taka ewolucja może przewrócić nasze dotychczasowe podejście do góry nogami, ale z dużym ukłonem w naszą stronę i naszego życia. Ta książka udowadnia, że możemy to zrobić. Otworzyć się na dobro, pozytywy, plusy, i w różnych sytuacjach to właśnie je wynosić na pediestał, przyglądać się im oraz dziękować. A to będzie nakręcało naszą spiralę spełnienia i poczucia szczęścia. Natomiast zbyt często jest zupełnie odwrotnie.... Ale nie musi tak być. Możemy zmienić oprogramowanie na takie, aby nam służyło.

W tej pozycji zapoznamy się więc ze znaczeniem braku i jego skutkami, oraz dowiemy się jak można przemienić go w poczucie nasycenia. Porozmawiamy o ideałach, porównywaniu się, wolności i sukcesie. Wyznaczymy własne kryteria. Będziemy odnosić się zarówno do spraw biznesowych, jak i prywatnych. Poznamy koncepcje, które będą dla nas pomocne. Nauczymy się samostanowienia o sobie. Znajdziemy powody do wdzięczności i dostrzeżemy nasze mniejsze i większe zwycięstwa. Będziemy trenować nasz umysł w doświadczaniu radości i odczuwania satysfakcji.

Książka jest niezwykle otwierająca. I mimo, iż tematyka nie jest mi obca, to podejście autorów nadało jej nowych barw. Ponadto mają oni charyzmę i wierzą w swoją misję, a ja odniosłam wrażenie, że jestem w dobrych rękach. Mocno polecam!

🤍"Będąc w strefie korzyści, jesteś psychologicznie kuloodporny".🤍

Czy szczęście jest czymś do czego się dąży, czy może już z nami jest?

Od dziecka jesteśmy nauczeni osiągać i zdobywać. Swoje życie, sukces mierzymy jednak nie tym, co już zdobyliśmy, co osiągnęliśmy, jak daleko zaszliśmy, ale tym, jak wiele nam brakuje do osiągnięcia celu. To sprawia, że wciąż jesteśmy niezadowoleni z osiągnięć, wciąż jesteśmy sfrustrowani, pogrążamy się w depresji, bowiem żyjemy poczuciem braku. Czy można to zmienić? Jak nauczyć się zmiany sposobu myślenia i koncentrowania na tym, co mamy?
Odpowiedź na to pytanie przynosi nam lektura niezwykle frapującej książki pt. „Niedosyt i spełnienie. Jak koncepcja braku i korzyści może zmienić twoje życie na lepsze”, autorstwa Dana Sullivana oraz dr Benjamina Gardy`ego. Opublikowana nakładem Wydawnictwa OnePress pozycja pozwala w zupełnie inne sposób spojrzeć na swoje życie, swoją pracę, a przez to zacząć czerpać satysfakcję z tego, co robimy. Ta zmiana perspektywy pozwala zwiększyć subiektywne poczucie szczęścia, zwiększyć pewność siebie i lepiej organizować swój dzień. Tym sposobem polepsza się jakość życia w każdym jego obszarze. Dlatego też książka adresowana jest zarówno do tych, którzy wciąż żyją w stanie permanentnego braku, jak i do tych, którzy co prawda doceniają swoje sukcesy, ale i tak martwią się nieustannie kolejnymi kamieniami milowymi w ich życiu.
Książka składa się z sześciu rozdziałów poprzedzonych obszernym wstępem, w którym poznajemy koncepcję BRAKU i KORZYŚCI. Dowiemy się tu, dlaczego większość ludzi nie jest szczęśliwa w nieustannym dążeniu do szczęścia, które jest tuż za rogiem. Autorzy zauważają, że goniąc za tym szczęściem tracimy kontakt ze swoim wnętrzem, co pociąga za sobą rozpaczliwe starania, by wypełnić jakiś brak. To poczucie braku kryje się zwykle w jakichś doświadczeniach z przeszłości, a na patrzenie w ten sposób na życie podatne są szczególnie bardzo ambitne jednostki. Dlatego też wielu ludzi sukcesu jest nieszczęśliwych, zaś uczucie to pogłębia się z każdym zewnętrznym osiągnięciem. To co możemy zrobić, to przestać się posługiwać ideałem i nieustannie do niego porównywać. Takie porównanie bowiem kończy się wyścigiem, w którym już na starcie jesteśmy przegrani. Jak zatem wyjść z tej matni? Jak skoncentrować się na tym, co już osiągnęliśmy, co mamy? Jak odzyskać kontakt ze sobą? Ze swoim wnętrzem?
Na to pytanie odpowiadają poszczególne rozdziały, z czego pierwszy pokazuje, w jaki sposób możemy uwolnić się od niezdrowych pragnień. Przyjrzymy się tu teorii poszerzania i budowania, zgodnie z którą pozytywne emocje są punktem wyjścia do nauki, rozwoju i wybitnych osiągnięć. Przekonujemy się, że będąc w sferze braku unikamy wglądu w siebie, unikamy mierzenia się z faktem bycia nieszczęśliwym i nieustannie szukamy w otoczeniu czegoś, co ów brak by zapełniło. W rozdziale drugim określać będziemy własne kryteria sukcesu, poznamy pojęcie samostanowienia i określimy własne kryteria sukcesu. Rozdział trzeci uświadamia nam skutki kumulacji braków lub korzyści, pozwalają jednocześnie ćwiczyć nasz mózg w dostrzeganiu korzyści. Przekonamy się bowiem, że to korzyści nas uskrzydlają, a ich odczuwanie ma wymierny fizyczny efekt, daje bowiem poczucie lekkości, wigoru i rosnącej pewności siebie.
Te trzy rozdziały koncentrują się na wyjściu ze strefy braku, natomiast kolejne trzy, służą przejściu do strefy korzyści. I tak w rozdziale czwartym nauczymy się porównywać się wstecz, dostrzegać korzyści dające pewność siebie i motywację. Poznamy również model drabiny kompetencji, będący czterostopniową teorią uczenia się, wyjaśniającą proces automatyzacji. Odpowiemy również na pytania pozwalające nam zrozumieć, że znacznie lepiej porównywać się z sobą z przeszłości, doceniając osiągnięcia, niż z ideałami. Rozdział piąty zachęca nas do koncentrowania się na naszych zwycięstwach, a także do wykorzystania w sposób optymalny najlepszej godziny dnia – konsekwencje tego, na co ją przeznaczymy przewyższają konsekwencje działań podejmowanych w innych godzinach doby. Autorzy namawiają nas również, żeby ostatnią godzinę przed snem wykorzystać nie na wpatrywanie się w ekran smartfona, ale m.in. na spisywanie swoich sukcesów. Rozdział szósty, ostatni, zachęca nas do tego, by przejąć władzę nad naszą przeszłością oraz przejąć odpowiedzialność za własne doświadczenia. Tak właśnie działamy będąc w sferze korzyści – przyglądamy się własnym doświadczeniom i czerpiemy z nich wiedzę, która ułatwia adaptację do okoliczności i odnoszenie przyszłych sukcesów.
Lektura książki (połączona oczywiście z wykonywaniem zaleconych ćwiczeń, refleksją, praca nad sobą) pozwala uwolnić się od poczucia braku i przestać porównywać się z innymi. Zaczniemy doceniać to, co mamy, swoje postępy i wszystkie osiągnięcia. Co więcej, zobaczymy korzyść w każdym doświadczeniu, a nawet każde doświadczenie zaczniemy przekształcać w korzyść. Takie podejście, całkowita zmiana sposobu myślenia, pozwoli nam znacząco poprawić jakość naszego życia. W krótkim czas zobaczymy, jak koncepcja braku i korzyści, wpłynęła pozytywnie na nasze funkcjonowanie, zwiększając poziom szczęścia.

• Zakupy/Wymiany 2024
  • Samodzielne