rozwińzwiń

Sansara, nirwana i natura Buddy

Okładka książki Sansara, nirwana i natura Buddy Thubten Chodron, Dalai Lama
Okładka książki Sansara, nirwana i natura Buddy
Thubten ChodronDalai Lama Wydawnictwo: Editio Cykl: Biblioteka Mądrości i Współczucia (tom 3) filozofia, etyka
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Cykl:
Biblioteka Mądrości i Współczucia (tom 3)
Tytuł oryginału:
Samsara, Nirvana, and Buddha Nature
Wydawnictwo:
Editio
Data wydania:
2022-09-13
Data 1. wyd. pol.:
2022-09-13
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328377585
Tłumacz:
Krzysztof Krzyżanowski
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki The essential Dalai Lama Dalai Lama, Rajiv Mehrotra
Ocena 0,0
The essential ... Dalai Lama, Rajiv M...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1040
906

Na półkach:

„Jesteśmy wartościowymi istotami,
które zasługują na szczęście.”

Jego Świątobliwości XIV Dalajlamy nie trzeba nikomu przedstawiać. To najbardziej znany i rozpoznawalny przywódca duchowy Tybetańczyków propagujący w każdym zakątku świata współczucie i pokój. Jest niezwykle skromnym, empatycznym i serdecznym człowiekiem mówiącym o sobie, że jest zwyczajnym, buddyjskim mnichem. Przy współpracy z buddyjską mniszką Thubten Chodron powstał cykl „Biblioteki Mądrości i Współczucia”, który przybliża sens buddyjskiej filozofii. Książka „Sansara Nirwana i Natura Buddy” jest jej trzecią częścią.

Początki stworzenia cyklu sięgają 1995 roku, gdy autorka: Bhikszuni Thubten Cziedryn (ang transk. Chodron) zwróciła się do Dalajlamy z prośbą o napisanie krótkiego tekstu na temat stopni ścieżki rozwoju. Ku jej zaskoczeniu, duchowy przywódca wyraził chęć napisania książki, w której zostaną szerzej omówione materiały z traktatów filozoficznych. W efekcie powstał cykl oparty na tekstach z wykładów Dalajlamy, ale też na podstawie pytań kierowanych ze strony uczniów Dalajlamy pochodzących spoza Tybetu. Intencją tego opracowania miało być wyjaśnienie nieporozumień i błędnych teorii krążących na temat buddyzmu, ale też przybliżenie sensu buddyzmu.

Pierwszy tom nosił tytuł „Podążaj ścieżką Buddy” (2019),w którym Thubten Chodron rozmawiała z Dalajlamą o buddyjskim spojrzeniu na życie, umysł i emocje. Drugi tom ukazał się w 2020 roku pt. „Podstawy praktyki buddyjskiej”, który miałam okazję przeczytać. Poruszał on zagadnienia związane z odrodzeniem, przewodnikami duchowymi, drodze ku Oświeceniu i wielu aspektom naszego życia, wskazując ścieżki, którymi warto kroczyć, by rozwijać się duchowo.

Niniejsza część to kolejna porcja materiału do rozważania, który został ułożony w 14 tematycznych rozdziałach, w których omówione są różne zagadnienia związane z wieloma zagadnieniami duchowymi i istotą ludzkiej egzystencji. Autorzy skłaniają nas do przemyśleń prowadzących do odkrycia w sobie tego, co w nas tkwi najlepszego, przewartościowania swego życia, przyjrzeniu się swoim dobrym cechom, ale też tym, które są dla nas szkodliwe i nie pozwalają się przebudzić.

Całość opracowana jest tak, że może stanowić osobną lekturę w oderwaniu od poprzednich części. Każdy kolejny tom serii można czytać niezależnie i bez znajomości wcześniejszego opracowania, chociaż poznanie wszystkich tomów wzajemnie się uzupełnia. Można je traktować, jako źródło wiedzy w jakimś temacie, który jest nam w danym momencie potrzebny. Może być też pomocna w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące naszego istnienia, sensu życia, refleksji, albo też w przypadku chęci przemyślenia jakiejś kwestii. W tym celu bez problemu odnajdziemy interesujący nas rozdział w przejrzystym spisie treści, w którym wyszczególniono poruszane zagadnienia. Można też zdać się na los i otworzyć książkę na przypadkowej stronie.

Thubten Chodron podkreśla, że książka jest wprawdzie wspólnym dziełem, ale zaznacza, że przedstawione zagadnienia są materiałem pochodzącym z nauk Jego Świątobliwości a ona jedynie zgromadziła w jednym miejscu wiedzę przekazaną przez Dalajlamę.

Materiał został przedstawiony w bardzo przystępnym stylu, chociaż wymaga skupienia nad poruszanymi zagadnieniami i czasu, by poznać całą publikację. Z tego względu nie jest to lektura, przez którą przelatuje się szybko. Przy niemal każdym temacie znajdziemy okazję do zastanowienia się nad tym, co przeczytaliśmy. Skłaniają do tego pytania i ćwiczenia zamieszczone na końcu rozważań na dany temat, ujęte pod nazwą Refleksje i oddzielone od głównej partii materiału liniami oraz wyróżnione mniejszą czcionką, więc trudno ich nie zauważyć.

Zaczynamy poznawać treść od przyjrzenia się naszej jaźni, Czterem Prawdom, sytuacjom, które są niezadowalające dla nas, a następnie w kolejnych rozdziałach wnikamy bardziej w zagadnienie związane z duhkhą i poznajemy przyczyny ich istnienia. Dowiadujemy się, co je przyciąga do naszego życia poprzez poznanie sześć rdzennych splamień. Dalsze rozważania dotyczą dwunastu ogniw współzależnego powstawania opisujące sposoby radzenia sobie z negatywnymi wpływami i pomagają wejść na duchową ścieżkę prowadzącą do szczęśliwego życia, a tym samym do Oświecenia.

Egzemplarz książki otrzymałam od portalu Sztukater

„Jesteśmy wartościowymi istotami,
które zasługują na szczęście.”

Jego Świątobliwości XIV Dalajlamy nie trzeba nikomu przedstawiać. To najbardziej znany i rozpoznawalny przywódca duchowy Tybetańczyków propagujący w każdym zakątku świata współczucie i pokój. Jest niezwykle skromnym, empatycznym i serdecznym człowiekiem mówiącym o sobie, że jest zwyczajnym, buddyjskim...

więcej Pokaż mimo to

avatar
43
43

Na półkach: ,

W książce dotykane są takie zagadnienia jak: jaźń, Cztery Prawdy, splamienia, ostateczna natura 12 ogniw, trzy rodzaje duhkha. I wiele wiele więcej. W końcu książka ma około 350 stron tekstu. Sporo zagadnień zostało więc tu poruszonych. Odnaleźć tu możemy fragmenty różnych tekstów (nazwijmy je „tekstami źródłowymi”) – np. „Rozprawy według liczb”. Na początku publikacji znajduje się rozdział Skróty, w którym ukazano teksty źródłowe i skróty, które w dalszej części książki zostały użyte w czasie odwoływania się do ich treści. Na stronicach publikacji wspomniano też słowa, które przypisuje się Buddzie.

W momencie kiedy siadałam do lektury nawet nie wiedziałam jak bardzo tego potrzebowałam. Byłam zaciekawiona i pełna chęci zgłębiania zakamarków buddyzmu, ale gdy przeczytałam pewne zdanie na jednej z pierwszych stron publikacji poczułam się tak jakby ktoś mnie tulił i podkreślał jak bardzo wartościowa jestem.

Dla osób zainteresowanych buddyzmem, szczególnie buddyzmem tybetańskim. Ale także dla każdego kto chce poszerzyć swoje horyzonty, pozastanawiać się nad ludzką egzystencją, chcących być lepszymi ludźmi. Dla tych, którzy nie boją się zastanawiać nad czymś co może do tej pory uznawali za pewnik.

swiatairi

W książce dotykane są takie zagadnienia jak: jaźń, Cztery Prawdy, splamienia, ostateczna natura 12 ogniw, trzy rodzaje duhkha. I wiele wiele więcej. W końcu książka ma około 350 stron tekstu. Sporo zagadnień zostało więc tu poruszonych. Odnaleźć tu możemy fragmenty różnych tekstów (nazwijmy je „tekstami źródłowymi”) – np. „Rozprawy według liczb”. Na początku publikacji...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2341
2325

Na półkach:

Poznawanie innych kultur, nauki może pomóc nam odkryć sienie. Tradycyjne nauki buddyjskie okazują się aktualne we współczesnym świecie.

Mamy tutaj dużo wiedzy i informacji. Między innymi poznajemy kluczowe założenia buddyzmu. Dowiadujemy się o o niezadowoleniu, z cyklicznej egzystencji, sansary, o wyzwalaniu, o umyśle, o jaźni, czterech szlachetnych prawdach czy potencjalne umysłu.
Nie zabraknie tu też rad i podpowiedzi które mają pomóc w przebudzenie.

To bardzo obszerny temat, pełen dokładnie objaśnionej wiedzy, ciekawy, dający do myślenia. Polecam.

Poznawanie innych kultur, nauki może pomóc nam odkryć sienie. Tradycyjne nauki buddyjskie okazują się aktualne we współczesnym świecie.

Mamy tutaj dużo wiedzy i informacji. Między innymi poznajemy kluczowe założenia buddyzmu. Dowiadujemy się o o niezadowoleniu, z cyklicznej egzystencji, sansary, o wyzwalaniu, o umyśle, o jaźni, czterech szlachetnych prawdach czy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
258
257

Na półkach:

13 września ukazała się książka autorstwa Jego Świątobliwości Dalai lamy - duchowego przywódcy Tybetańczyków i laureata Pokojowej Nagrody Nobla oraz Thubeten Chodron - naukowczyni, buddyjskiej mniszki.

"Sansara, nirwana i natura Buddy" - to trzeci tom serii podążania ścieżką Buddy.
Chociaż na pozór traktuje o sansarze i nirwanie, to w istocie opisuje nasze umysły, które czasami są wzburzone, a kiedy indziej pozostają spokojne.

Czym w ogóle jest sansara i nirwana?
Oba te pojęcia się łączą. Sansara to koło życia - cykl narodzin i śmierci a każde kolejne wcielenie danej istoty ludzkiej, zwierzęcej czy boskiej wybierane jest w zależności od nagromadzonej karmy, czyli naszych działań w życiu.

“Korzeniem cyklicznej egzystencji jest \formujące/ działanie;
dlatego też mędrzec nie podejmuje działania.
Dlatego też ten, kto nie wykazuje się mądrością, jest czynnikiem sprawczym. Mądry nim nie jest, ponieważ widzi rzeczywistość."

Jego Świątobliwość Dalai lama i czcigodna Tubten Cziedryn w wyczerpujący sposób opisują naturę sansary i nirwany. Buddyjskie rozumienie natury umysłu staje się dla czytelnika bardziej zrozumiałe do pokonania ścieżki prowadzącej do wyzwolenia w nas naszej natury Buddy.

Po książkę do recenzji zgłosiłam się z ciekawości. Interesują mnie inne religie a Świątobliwość Dalajlama zawsze przykuwa moją uwagę.
Książka trudna i wymagającą dużego skupienia.
W czternastu rozdziałach ujęta jest filozofia buddyzmu.
W książce dowiecie się więcej o jaźni, czterech prawdach oraz zrozumiecie czym naprawdę jest duhkha.
Materiał w niej zawarty jest bezcenny dla osób, które chcą zrozumieć buddyjską ścieżkę i zacząć nią podążać.

#wydawnictwohelion #dalajlama #sansaranirwanainaturabuddy #bookstagram #czytam #yoloczytam #book #czytambolubię

13 września ukazała się książka autorstwa Jego Świątobliwości Dalai lamy - duchowego przywódcy Tybetańczyków i laureata Pokojowej Nagrody Nobla oraz Thubeten Chodron - naukowczyni, buddyjskiej mniszki.

"Sansara, nirwana i natura Buddy" - to trzeci tom serii podążania ścieżką Buddy.
Chociaż na pozór traktuje o sansarze i nirwanie, to w istocie opisuje nasze umysły, które...

więcej Pokaż mimo to

avatar
717
715

Na półkach:

🏵 "Sansara, nirwana i natura Buddy" to książka napisana przez jego świątobliwość Dalai Lame oraz Thuben Chodron.

🏵 Któż z nas nie słyszał o Dalajlamie, duchowym przywódcy Tybetańczyków oraz laureacie Pokojowej Nagrody Nobla, propagującym pokój na świecie oraz podróżującym i aktywnie działającym z czołowymi przedstawicielami świata nauki.
Książkę tą napisał razem z Thubten Chodron buddyjską mniszką.
Dlatego gdy zobaczyłam tą książkę, byłam jej bardzo ciekawa i nie mogłam przejść obok niej obojętnie.
O buddyźmie wiedziałam niewiele, ale ponieważ interesują mnie inne religie, to uznałam, że to może być ciekawe doświadczenie, i poszerzę w ten sposób swoją wiedzę na ten temat.

🏵 Zacznę od tego, że książka ta jest pięknie wydana, ma twardą oprawę, a obrazek na okładce doskonale pasuje do treści, i miło się na nią patrzy.
Jest to trzeci tom serii "O mądrości i współczuciu" .
Jest podzielona na czternaście rozdziałów z których dowiecie się o kluczowych założeniach buddyzmu, zawiera również objaśnienia natury sansary i nirwany, oraz wyjaśnia jak tkwiąca w każdym z nas natura Buddy może prowadzić do wyzwolenia.
Wyjaśnia pojęcie jaźni, czterech prawd, oraz natury umysłu wraz z jego potencjałem czyli - naturą buddy.
Wszystko jest dokładnie przedstawione i wyjaśnione, aczkolwiek nie jest to lekka lektura i potrzeba do niej skupienia oraz zaangażowania.

Jeśli interesuje was Buddyzm lub chcielibyście dowiedzieć się więcej na ten temat to polecam sięgnąć po tą pozycję.

🏵 "Sansara, nirwana i natura Buddy" to książka napisana przez jego świątobliwość Dalai Lame oraz Thuben Chodron.

🏵 Któż z nas nie słyszał o Dalajlamie, duchowym przywódcy Tybetańczyków oraz laureacie Pokojowej Nagrody Nobla, propagującym pokój na świecie oraz podróżującym i aktywnie działającym z czołowymi przedstawicielami świata nauki.
Książkę tą napisał razem z Thubten...

więcej Pokaż mimo to

avatar
77
77

Na półkach:

Kolejny fajny i luźny ,,podręcznik" na moim profilu dotyczący tym razem religii buddyjskiej.

Z tego poradnika dowiadujemy się między innymi:
,,-czym jest jaźń,
-Cztery Szlachetne Prawdy i ich szesnaście cech,
-uwolnienie od cyklicznej egzystencji,
-potencjał umysłu i odnalezienie prawdziwej wolności,
-rozważania o naturze Buddy."

Czyli w skrócie to, co możemy znaleźć w środku pięknej oprawy. Treść w książce pozwala nam poznać Buddyzm i nurty związane z tym terminem. Może to jest akurat coś, czym chcesz podążać?

Ja z własnego doświadczenia wiem, że warto poznawać inne religie i kultury, nawet te, które nie mają za wiele wspólnego z tymi praktykowanymi przez nas. Każda osoba ma wolną wolę, a zapoznawanie się z różnorodnością nie jest niczym złym. Autor książki, o której dziś mówię w swojej recenzji pozwala nam przyswoić czym tak naprawdę jest to, co kiedyś uważałam za obłudę. Nie rozumiałam jak można praktykować w swoim życiu naturę buddyjską, a teraz w mojej głowie nastąpiła jasność. Nie zdawałam sobie z tego sprawy z jednego prostego powodu - nie wiedziałam czym tak naprawdę jest to, o czym możemy tutaj poczytać.

Zostały mi przekazane niezwykle wartościowe rzeczy i pokazana droga, o której całe życie nie miałam podjęcia.

W prosty sposób zostały wyjaśnione różne terminy, definicje i kultura, która do teraz pozostaje w mojej głowie jako coś niezwykłego. Rozważania zawarte w treści książki może nie będą czymś zgodnym z waszymi, ale z pewnością znajdziecie tu cząstkę siebie, jam i słowa, zdarzenia, które zapadną wam w pamięć czy was poruszą.

Zachęcam do sięgnięcia po tą pozycję, jeśli tak jak ja lubicie czytać o nowych rzeczach i gwarantuję, że czytanie tej książki nie będzie straconym czasem.

-Miśka.

Kolejny fajny i luźny ,,podręcznik" na moim profilu dotyczący tym razem religii buddyjskiej.

Z tego poradnika dowiadujemy się między innymi:
,,-czym jest jaźń,
-Cztery Szlachetne Prawdy i ich szesnaście cech,
-uwolnienie od cyklicznej egzystencji,
-potencjał umysłu i odnalezienie prawdziwej wolności,
-rozważania o naturze Buddy."

Czyli w skrócie to, co możemy znaleźć w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
253
52

Na półkach:

Jest to lektura bardzo wymagająca. W 14 rozdziałach zostały przedstawione i rozwinięte zagadnienia, na których opiera się cały system buddyzmu, takie jak cykliczna egzystencja, karma itp. Większość tych terminów została przetłumaczona i dokładnie wyjaśniona na podstawie cytatów z różnych sutr oraz wzbogacona licznymi przykładami. W zrozumieniu niektórych zjawisk pomagają refleksje kończące dany wątek. Nie zmienia to jednak faktu, że dla laika, książka może wydawać się zbyt skomplikowana i niezrozumiała.

Największym zaskoczeniem było dla mnie to, że zostały tu omówione także różnice w poszczególnych szkołach i tradycjach buddyjskich. Z książki dowiemy się nie tylko o naukach wiodącego nurtu, ale także o interpretacjach pochodzących z innych tradycji buddyjskich.

Na pewno nie jest to lektura dla osób, które słysząc "nirwana" myślą w pierwszej kolejności o znanym zespole rockowym, a buddyzm kojarzy im się wyłącznie z reinkarnacją. To przede wszystkim podręcznik zawierający ogrom informacji, które przydadzą się głównie wyznawcom tej religii. Pozostali również mogą się z niego wiele nauczyć, chociaż będzie to od nich wymagało większego zaangażowania.

Jest to lektura bardzo wymagająca. W 14 rozdziałach zostały przedstawione i rozwinięte zagadnienia, na których opiera się cały system buddyzmu, takie jak cykliczna egzystencja, karma itp. Większość tych terminów została przetłumaczona i dokładnie wyjaśniona na podstawie cytatów z różnych sutr oraz wzbogacona licznymi przykładami. W zrozumieniu niektórych zjawisk pomagają...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    22
  • Przeczytane
    13
  • Posiadam
    3
  • Teraz czytam
    3
  • -POSIADAM-
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • =BUDDYZM I Pokrewne=
    1
  • Filozofia i religia
    1
  • Ebook
    1

Cytaty

Więcej
Dalai Lama Sansara, nirwana i natura Buddy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także