Czarośnienie

Błażej Kusz Wydawnictwo: Wydawnictwo Alegoria fantasy, science fiction
Wydawnictwo Alegoria
2022-09-01
2022-09-01

Lektura fantasy, która uświadamia, a nie straszy. Jeśli chcemy po przyjacielsku przemówić do młodzieży, opowiedzieć o procesie wpadania w nałóg, wybierzmy tę pozycję. Nie uważam, żeby książka potrzebowała bardziej rozbudowanych opisów, głębszych dialogów, gdyż idealnie trafia w temat, a czytelnik nie czuje się przebodźcowany. W dzisiejszych czasach natłok przeróżnych impulsów wokół nas to duży problem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Uciekamy od dużych skupisk, chcemy się wyciszyć. Rynek książek pełnych w "kolorowe" scenariusze zamęcza młodych, którzy de facto o tym nie wiedzą, ale czują rozemocjonowanie, rozdrażnienie, niepokój. Po co.
Po przeczytaniu książki Pana Kusza mamy odczucie, jakby mądry rodzic miał nas przestrzec, uświadomić, otworzyć oczy, a nie zakrzyczeć i zastraszyć. Taki również okazał się sam autor podczas spotkania czytelniczego. Jako nauczyciel bibliotekarz oraz mama nastoletniego syna serdecznie polecam lekturę.

Dziękuję za tę książkę. Postawiła mnie do pionu. Dała do myślenia, jak znaleźć powrotną drogę do samej siebie. A wszystko w ciekawym, fantastycznym klimacie! Czyta się lekko, przyjemnie i szybko. Czekam na kolejną książkę tego Autora.

Książkę super się czyta. Ciekawa, daje dużo do myślenia o współczesnych czasach.

„Czarośnienie” Błażej Kusz

Bardzo ciekawa książka. Polecam szczególnie młodzieży, która boryka się z wyborami, samotnością, uciekającą przed problemami. Taki właśnie był Sedif. Dla mnie ta książka to nie tylko powieść z gatunku fantastyki, ale też problematyka dotycząca współczesnego młodego człowieka. Bo przecież żyjemy w pewnej magii i to od nas zależy , jak potoczy się nasze życie.
Polecam tę książkę tym, którzy naprawdę potrafią interpretować, sięgać głębiej znaczenia fantastycznych słów wspaniałego autora.
Brawo za niezwykły debiut.

„Czarośnienie” Błażej Kusz

Dziś będzie o książce, o której pisze z mieszanymi uczuciami...
Na początek kilka słów o fabule:
Główny bohater Sedif jest ubogim pracownikiem chciwego kupca, jednak marzy o zmianie swego losu na lepsze. Zmaga się z codziennością, by jakoś zapewnić dobre życie sobie i swej matce, wykonując niekiedy podejrzane zlecenia swego szefa. Gdy jego przyjaciel proponuje mu "magiczne ziarenko" zapewniające cudowne sny, Sedif po chwili wahania przyjmuje tę ofertę. Dosyć szybko pragnie kolejnych ziarenek, by w snach przenosić się do magicznego ogrodu, zamieszkanego przez przepiękną kobietę... Sny są niewiarygodnie rzeczywiste, więc Sedif zaczyna się w nich zatracać, powoli tracąc chęć życia w szarej rzeczywistości.

Jak widzicie pomysł jest dosyć ciekawy, przedstawione w powieści niebezpieczeństwo uzależnienia świetnie nadaje się jako ostrzeżenie dla młodzieży. Fantastyczny świat snu także jest dosyć dobrze opisany.
Jednak co mi w tym przeszkadzało, to sposób wykonania całości...
Niestety powieść napisana jest dosyć płytko, ewidentnie brakuje tu głębi, zarówno w postaciach jak i ich przemyśleń, czy też dialogach. Widać, że autor musi trochę nad tym popracować, bo dobry pomysł został przez to przyćmiony nie najlepszym wykonaniem.
Jest to debiut, także liczę, że kolejne książki autora będą lepiej napisane. Bohaterowie zyskają na charakterze, a ich dialogi nie będą takie sztuczne. Nie dostaniemy wszystkiego podanego na tacy, tylko będziemy trzymani w napięciu i niepewności co do poszczególnych postaci oraz wydarzeń...

Trzymam kciuki za kolejne książki autora
i dziękuję za możliwość przeczytania Jego debiutu

Dziś będzie o książce, o której pisze z mieszanymi uczuciami...
Na początek kilka słów o fabule:

Nie wiem, czy kiedykolwiek miałam tak strasznie mieszane uczucia po przeczytaniu książki.
Pomysł jest bardzo ciekawy, w książce pojawia się mnóstwo interesujących wątków, a po drugiej połowie miałam wrażenie, jakbym z tym bohaterem przeszła wyjątkowo długą, intensywną, ale ciekawą przygodę. W zasadzie odnoszę wrażenie, że tych treści starczyłoby na dwa osobne tomy. Tyle tylko, że w rzeczywistości dostajemy dość krótką książkę i to jest właśnie cały problem. Nie potrzebuję długich na dwie strony opisów przyrody czy bezsensownego rozwlekania opowieści, ale na Boga, tu wszystko jest jakby po łebkach! Dość powiedzieć, że gdy bohater na moment staje się niewidzialny, to nawet nie poświęca temu uwagi. Magia to magia, niech będzie, że to nie był dla niego szok, ale wszystkiemu brakuje głębi, jakiegoś ładnego ujęcia w słowa. Dostajemy, niestety, spłaszczoną treść ze stylistycznego punktu widzenia i do tego bardzo nienaturalne dialogi. Nie ma nawet żadnego wprowadzenia, od razu wskakujemy w rozmowę o czarośnieniu, żeby wyjaśnić mniej więcej, co to będzie i już lecimy dalej.
Ilość i jakość pomysłów niesamowita, ale wykonanie dość słabe (nie wspominając o licznych błędach zgubionych podczas korekty).

Zarzyj jedno ziarenko przed snem a w nocy przeniesiesz się do magicznej krainy.

Krainy, w której spełnią się Twoje najskrytsze pragnienia. Będziesz tam odczuwać wszystkimi zmysłami, tak jak w realnym świecie, ale troski dnia codziennego odejdą na dalszy plan. Tylko pamiętaj, wybór jest Twój, nie mój.

Zarzylibyście takie ziarenko?

Bohater tej powieści dokonał wyboru. Przeniósł się w nocy do krainy pełnej magii.

Sedif zaczął odczuwać zmęczenie codziennością, a nocne wycieczki do pałacu w Czarośnieniu dawały mu wytchnienie. Pragnął przebywać tam dłużej i dłużej... jednak ziarenka nie były tanią inwestycją, zwłaszcza gdy jedno na noc przestało mu wystarczać.

Przez to w jego życiu zaczęło się komplikować. Wypłata nie starczała dla niego i matki, przyjaciel wciąż negował jego decyzje, szef pragnął powiększenia działalności za wszelką cenę, a poznana dziewczyna nie mogła się równać z tą poznaną w Czarośnieniu... ale czy na pewno?

Sama koncepcja drugiego świata we śnie wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Miejsce, do którego trafił bohater zostało ciekawie wykreowane, a możliwości jakie tam miał potrafiły wzbudzić zaciekawienie, a nawet chęć przeżycia czegoś podobnego.

Jednak co do samej postaci Sedifa mam wiele zastrzeżeń... jest to taki typ bohatera, który potrafi zdenerwować czytelnika, a przynajmniej mnie. Taki typ, który wybierze najgorsze możliwe rozwiązanie i będzie przekonany, że postąpił właściwie, nie przyzna się do własnych błędów, i będzie obwiniał o nie wszystkich wokół... jednak w ostatnich rozdziałach pokazuje się z nieco innej strony... jakby dorośleje i dostrzega co naprawdę liczy się w życiu.

Oprócz Sedifa w powieści Błażeja Kusza znajdziemy postacie o różnych temperamentach i pragnieniach. Zwłaszcza gdy znajdziemy się wraz z Sedifem po drugiej stronie...

Na koniec jeszcze jedno zastrzeżenie co do książki - przydałaby się jej ponowna korekta, bo trochę zmienionych literek czy rozdzieleń wypowiedzi potrafi wybić czytelnika z rytmu. Ale dla samej historii raczej warto sięgnąć po ten tytuł.

Recenzję oraz inne materiały dotyczące tej książki znajdziecie na moim profilu na instagramie:

Zarzyj jedno ziarenko przed snem a w nocy przeniesiesz się do magicznej krainy.

Zarzylibyście takie ziarenko?

Bohater tej powieści dokonał wyboru....

Czy potrzebujecie czasem ucieczki od rzeczywistości ? Chcielibyście przenieść się w inny świat lub spróbować wszystkiego od początku ?

Czarośnienie to debiutancka książka Błażeja Kusza. Opowiada historię Sefida, który tak naprawdę może być każdym z nas… Mamy tutaj ucieczkę przed ponurą rzeczywistością w świat spełnionych pragnień, przyjemności, radości.. Pojawia się motyw uzależnienia od cudownej substancji jaką są nasiona czarosnu. Bohater coraz bardziej zatracał się w swoich wyobrażeniach zaniedbując prawdziwe życie. Ziarnka omamiły mężczyznę do tego stopnia, że połykał ich coraz więcej i więcej.
Niestety wszystko na świecie ma swoje konsekwencje. Piękny sen również okazał się ułudą lecz postacie w nim występujące wciągnęły bohatera głęboko w wyimaginowany świat. Kusząc i mamiąc idealnie spędzonym czasem, spokojem i szczęściem, którego brakowało mu w realnym życiu.

Sefid w końcu mógł być kimkolwiek zechce i spełniał swe marzenia z piękną kobietą u boku. W czarośnieniu nie musiał troszczyć się o podstawowe rzeczy a energię poświęcał na spełnianie zachcianek…
Niestety mężczyzna bardzo szybko popadł w uzależnienie. Z dżentelmena zmienił się we wściekłego desperata, który za wszelką cenę dąży do zdobycia zgubnych ziaren..

Książka bardzo mi się podobała ! Zwłaszcza część, która opisywała dalsze losy bohatera próbującego uwolnić się z sideł by wrócić do rzeczywistości.. mądrości, ukryte przekazy to zdecydowanie coś na co należy tutaj zwrócić swoją uwagę ! Będę bardzo kibicować autorowi w dalszym procesie twórczym i chętnie sięgnę po kolejne książki, które wyjdą spod jego pióra ❤️.

Czarnośnienie pióra @blazej_kusz dziękujemy 🤩

Poznajemy Sedifa z Euqidnu leżącego w archipelagu Ogalepichra.

Młody chłopak który wcześnie stracił ojca mieszka w schludnym domku gdzie przychodzi tak naprawdę tylko zjeść posiłek i spać tak jest zmęczony pracą. Pracuje u kupca który go wykorzystuje aż za bardzo a chłopak oczywiście nie cierpi swojej pracy jak i przełożonego no ale z czegoś trzeba żyć i pomagać mamie.
Pewnego dnia do ich miasteczka zawitał Czarodaj który posiada ziarna które sprawiają że życie staje się lepsze. Sedif i jego przyjaciel Natas udali się do tajemniczego namiotu gdzie nabyli ziarenka. Miały one dać strudzonemu ukojenie i wypoczynek. Czemu nie spróbować chociaż raz? Pierwsza próba nie do końca przebiegła jak by Sedif chciał ale oczywiście zaczął rozmyślać co by było jak by znowu spróbował. Jego codziennie życie było rutyna i postanowił raz jeszcze zaczerpnąć tego świata który nawet nie wiedząc kiedy opętał go doszczętnie.
W prawdziwym świecie ginie dwóch dobrych ludzi Sedif podejrzewa swojego pracodawcę oraz Szafirową Sieć. Wygląda coraz marniej, brak mu sił na normalne życie i coraz bardziej ciągnie go do kolejnych ziaren i nocnych marzeń ..wycieczki piękne światy on w dobrobycie u boku z piękną kobietą ..czego chcieć więcej..im dłużej chce być w tym magicznym miejscu tym coraz częściej i więcej musi zażywać ziarenek Czarnosnu. To nie kończy się dobrze traci zdrowie, wymiotuje, źle się czuje i marnieje w oczach nic nie liczy się bardziej od sennych marzeń, aż w końcu one biorą nad nim górę i nie ma odwrotu zostaje tam zamknięty gdzie w świecie normalnym zapada w śpiączkę..jak się potoczą dalej jego losy czy wyjdzie z tego, czy ułoży sobie życie tak jak zawsze chciał?
Książka porusza bardzo ważny temat jakim jest zatracenie się w uzależnieniu ,bardzo przypomina zachowanie osób po narkotykach. W książce jest walka o swoje życie o swój los i że wsparcie bliskich osób pomaga takim ludziom w samozaparciu i wyjściu z mentalnego dołka. Według mnie przydała by się dla każdej młodzieży taka inna forma przesłania jak łatwo można dać się oszukać sztucznej magii i zatracić swoje ciało i duszę w bezkresie szaleństwa.

Czarnośnienie pióra @blazej_kusz dziękujemy 🤩

Poznajemy Sedifa z Euqidnu leżącego w archipelagu Ogalepichra.

2009

Niesamowita historia która porwała mnie bez reszty. Świetny pomysł na fabułę , napisana w bardzo przystępny sposób , czytało się rewelacyjnie. Ciężko było się oderwać.

• Wyzwanie LC 2024
  • Krótkie