Jesteś wystarczająca. Jak przestać się porównywać i być sobą

Okładka książki Jesteś wystarczająca. Jak przestać się porównywać i być sobą Maja Günther
Okładka książki Jesteś wystarczająca. Jak przestać się porównywać i być sobą
Maja Günther Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie poradniki
poradniki
Wydawnictwo Literackie
2022-07-27
2022-07-27
Anna Grysińska

O porównywaniu, które może być bardzo destrukcyjne albo wręcz odwrotnie - pozwalać nam polepszać swe wyniki, dążyć do rozwoju i satysfakcji. Warto być świadomym wielu aspektów porównywania się, a nade wszystko pozwolić sobie na łagodność wobec siebie samego i brak perfekcjonizmu. Dodatkowym atutem poradnika/książki są przywoływane historie, z którymi terapeutka spotyka się w swej praktyce oraz liczne zadania i dodatkowe pytania.

Książka, którą w dzisiejszych czasach powinien przeczytać absolutnie każdy. W książce mowa jest o porównywaniu się do gorszych, lepszych i niedoścignionych ideałów, których w tym momencie w necie jest cała masa. Książka o wydźwięku terapeutycznym, napisana dość ciężkim językiem. Pod rozdziałami znajdują się również ćwiczenia, które skłaniają do przemyśleń i pracy nad sobą. Czyta się wolno, bo i swoje podejście przerabia się wolno. Dwa rozdziały dziennie zdecydowanie wystarczą jak dla mnie. Czy porównywanie się jest dobre? Jak na Ciebie działa ciągłe porównywanie? Pomaga czy przeszkadza? Książka pomaga przekuć złe porównywania w dobre. POLECAM

Jako dorosła kobieta nie znalazłam tam nic, czego bym nie wiedziała, ale dla nastolatki książka będzie na pewno warta przeczytania.

"JESTEŚ WYSTARCZAJĄCA" MAJA GUNTHER

Jest to moja 200-setna książka przeczytana w tym roku :)

Jak przestać się porównywać i być sobą

Świetna lektura w gąszczu informacji przepełnionych wskazaniem nam jak być młodą, piękną i perfekcyjną.
Cieszę się, że coraz więcej pisze się o tym co najważniejsze - MY sami, to co w nas.
Ważne jest poznać siebie, polubić i pokochać.
Wiedzieć, że nie musimy być idealni i nie każdy musi nas lubić.
Każdy z nas jest cudowny i zupełnie wystarczający.

Autorka oddała w nasze ręce ciekawie napisany poradnik.
Został on podzielony na pięć rozdziałów, a w nich podrozdziały.
Po kolei mamy :Dlaczego się porównujemy, Dobre i złe porównania, Porównanie jako znak informacyjny, Jestem miarą wszystkich rzeczy, Przekraczaj swoje granice !
Przygotowałą również bardzo ciekawe i oryginalne ćwiczenia, które warto zrobić.

Uwielbiamy się porównywać i robimy to z najróżniejszych powodów. Niestety często się przy tym krzywdzimy i szkodzimy swojemu poczuciu własnej wartości.
Coraz mniej wtedy nas cieszy, spada nasza satysfakcja życiowa.
Tworzy się świat "oni- ci lepsi " i "ja". Niekończące się porównania mogą doprowadzić do zaburzeń psychicznych, poczucia wykluczenia.
Powoduje to ogromne poczucie smutku, bólu i samotności.
Dzięki tej książce możemy poznać mechanizmy porównań na płaszczyźnie psychicznej i emocjonalnej.
Skąd się biorą jakie wywołują skutki, czego można się od nich nauczyć. I to co najważniejsze - przekonamy się, ze jesteśmy wyjątkowi, jedyni, niepowtarzalni.
Możemy być inni i cały czas jesteśmy wyjątkowi i całkowicie wystarczający.

Świetna książka. P O L E C A M :)

Cytaty:
"Nie ma drugiej takiej osoby jak ty, dlatego nie ma sensu ani porównywanie się z innymi, ani dążenie do tego, by stać się od nich lepszą".

"Gdy dokonujemy porównań, nigdy nie widzimy całej osoby, lecz zazwyczaj tylko t, to co wydaje się nam w niej lepsze, piękniejsze, radośniejsze szczęśliwsze lub bardziej satysfakcjonujące".

"Za twoją złością lub smutkiem kryje się jakieś niezrealizowane pragnienie. Pomyśl, co to może być".

"Każdy, kto nas krytykuje, zawsze mówi pośrednio coś o sobie".

"Choć jesteś jedyny w swoim rodzaju, wszystkich nas łączy jedna wspólna cecha : absolutna, godna miłości niedoskonałość".

"Rozwijasz się wtedy, gdy robisz pierwszy krok, a nie gdy osiągasz cel".

"JESTEŚ WYSTARCZAJĄCA" MAJA GUNTHER

Jest to moja 200-setna książka przeczytana w tym roku :)

Jak przestać się porównywać i być sobą

Ważne jest poznać siebie, polubić i...

Nie jestem wielką fanką poradników, zawsze staram sje jednak być otwarta na każdy gatunek. Gdy w moje ręce wpadła wiec „jesteś wystarczająca” stwierdziłam ze to czas, by zabrac sie za siebie.

Czasem zastanawiam się jak dużo we mnie jest starych ograniczeń czy przyzwyczajeń, które powielam by zadowolić swoje otoczenie.
Zawsze żartem odpowiadałam na zaczepki rodziny i takie „przyjazne szpileczki” wtykane mimochodem, czasem czuję jednak że nie chce uśmiechać się po raz kolejny słysząc coś kąśliwego. Nie chcę być jak siostra, która zawsze słyszała, że jest obrażalska.

Porównywanie się zazwyczaj mocno mnie dołowało, byłam bardzo krytyczna wobec swojego zachowania, reakcji czy wyglądu. Czasem jednak porównania mogą nas zainspirować do przekraczania własnych granic.

I o tym właśnie jest „jesteś wystarczająca”. Jest to książka poradnik, której nie przeczytasz na raz czy na szybko. Ja rozłożyłam ją na kilka części, za każdym razem dając sobie czas na przyswojenie tego co przeczytałam, przemyślenie jak wyglada moje życie z perspektywy danego rozdziału, co mogę zmienić, a czego nie muszę.
I czuję się nieco spokojniejsza. Bo mimo że to wszystko nadal jest w mojej głowie, to staram się być coraz mniej więźniem własnych (i co ważniejsze innych ludzi) wyobrażeń.

Pod koniec rozdziałów znajdziesz zadania, do których warto podejść szczerze i z czystą kartką papieru, która pozwoli ci uporządkować rozbiegane myśli. Bądź ze sobą szczera i poczuj, że Jesteś wystarczająca

Zawsze żartem odpowiadałam na zaczepki rodziny i takie...

Książka zabiera nas w podróż w głąb swojego wnętrza. Porusza ona wiele aspektów nie skupia się ona wyłącznie na porównaniach, chociaż jest to jej motyw przewodni. Tak często chcemy poznawać wielu ludzi, a tak rzadko znamy siebie. Mało kto wstając rano zastanawia się nad tym jak chciałby przeżeć dzień, żeby czuć się spełnionym. Nauczyliśmy się życia w rutynie, a warto czasem być egoistą. Oczywiście w wyważony sposób. W książce znajduje się też kilka ćwiczeń, dzięki którym łatwiej poznacie siebie. Myślę, że warto polubić siebie i sięgnąć po tą książkę. Spójrzmy czasem na siebie z wyrozumiałością z jaką traktujemy naszych najbliższych.

Spojrzałam ostatnio na grafik, który stworzyłam na poczet naszego klubu i wygląda na to, że zrobi się trochę poradnikowo. Ostatnio rozmawiałam z Wami na temat książki, dotyczącej domowego zacisza. Dziś natomiast zajmiemy się tytułem “Jesteś wystarczająca” autorstwa Mai Günther.

Lektura porusza dość powszechny (przynajmniej tak mi się wydaje) problem z porównywaniem się do innych. Jeżeli ktoś tego nie robi, to zazdroszczę, ja powoli się tego oduczam. Autorka podzieliła książkę na pięć rozdziałów, chociaż przyznam, że szczególnie zainteresował mnie ten, odnoszący się do dobrych i złych porównań. Pojawiło się w nim też trochę informacji o zazdrości oraz ćwiczenie, mające pomóc ją zwalczyć.

Z zainteresowaniem przyglądałam się również tematowi, który nawiązuje do pięciu filarów tożsamości, dzięki czemu wiem, dlaczego czasem pojawia się tzw. kryzys tożsamości. Oprócz teorii czy przytaczanych przez autorkę historii z jej pracy, w poradniku zawarte są również ćwiczenia dotyczące danego zagadnienia.

A teraz pytanie. Lubicie czytać ten gatunek czy nie za bardzo? Jeżeli tak, to po jakie książki sięgacie najczęściej? Jeżeli nie, to jaki jest tego powód?

"Jesteś wystarczająca. Jak przestać się porównywać i być sobą" autorstwa Mai Gunther to poradnik, ale nie jest to zwykły poradnik. To mądra i życiową książka. Porusza niezwykle ważne dla nas tematy życia codziennego i ciągłego porównywania się z innymi.
Autorka wyjaśnia, dlaczego się porównujemy i jaki to może mieć wpływ na nasze życie. Nie każde porównywanie się jest złe, ale zbyt częste może prowadzić do destrukcji nas samych. W książce jest pełno ćwiczeń, które pozwalają bardziej siebie poznać i docenić. W końcu każdy z nas jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.

Książka jest napisana takim językiem, że czytając ją ma się wrażenie, że się płynie. Choć nie lubię poradników, ta książka mi się spodobała i czytanie jej było dla mnie przyjemnością. Niektóre ćwiczenia i rady staram się powoli wprowadzać w swoje życie.
Dodatkowo książka ta wyróżnia się piękna pastelowa okładką i jest pięknie wydana. Ważne sentencje są pogrubione, rozdziały zaczynają się od kolorowych stron. Za samo wydanie należy jej się ocena 10.

Ocena 8/10 ⭐

Polecam ją przeczytać każdemu, pozwala ona nam spojrzeć na niektóre aspekty naszego życia w inny sposób.

Moja opinia:🤍Książka napisana przez Maje Günther to nie tylko poradnik o tym jak przestać się porównywać i być sobą to też mądra i życiowa książka, która wielu czytelnikom otworzy oczy na nowe doświadczenia.
Autorka świetnie pokazuje nam dlaczego się porównujemy i jak to przerodzić w coś dobrego dla nas samych. Same słowa ,,Jesteś wystarczająca " tak bardzo zachęciły mnie do tej książki że od razu wzięłam się za czytanie i nie żałuję!
Sama książka jest przepiękna!
Ma świetną czcionkę i cudownie ozdabiane strony w których się zakochałam <3.
Są w niej też zadania które pomagają nam tak naprawdę odkryć samego siebie i nasze potrzeby!🤍

✨W pamięć zapadło mi wiele haseł z tej książki ale moim zdaniem najlepszym jest ,,Rozwijasz się wtedy, gdy robisz pierwszy krok, a nie gdy osiągniesz cel" ✨

❤Bardzo polecam!❤

Lubię sięgać od czasu do czasu po poradniki, a akurat dawno żadnego nie czytałam. Zawsze można z nich wyciągnąć coś przydatnego - tak też było w tym przypadku.

Autorka skupia się na obecnych czasach, które mimowolnie doprowadzają większość ludzi do porównywania się z innymi. Tłumaczy dlaczego niektórzy bardziej przejmują się krytyką i zdaniem innych osób. Tutaj przedstawiony jest ciekawy aspekt wpływu dzieciństwa na dorosłe życie. Dzięki, któremu wiem, że nie mam problemu z podążaniem własną ścieżką w życiu ❤️

,,Każdy, kto nas krytykuje, zawsze mówi pośrednio coś o sobie"

Oczywiście nie zawsze porównywanie się jest czymś złym, wszystko zależy od podejścia i intencji. Jeśli ktoś staje się dla nas inspiracją i wzorem do naśladowania, możemy to przekuć na swoją korzyść.

Najbardziej interesującym działem był dla mnie ten o 5 filarach tożsamości (ciało/psychika, praca/osiągnięcia, relacje społeczne, bezpieczeństwo finansowe oraz wartości/normy) i dążeniu do utrzymania harmonii między nimi.

Poza tym poradnik będzie pomocny w poradzeniu sobie z kryzysem, który czasem jest możliwością rozwoju.

𝗝𝗲𝘀𝘁𝗲ś 𝘄𝘆𝘀𝘁𝗮𝗿𝗰𝘇𝗮𝗷ą𝗰𝗮 to ładnie i przejrzyście wydana książka. Każdy rozdział oznaczony jest kolorem, a najważniejsze sentencje są powiększone i wyróżnione - można do nich często wracać.

• Poradniki
  • Do kupienia
  • Książki 2022

Dodaj cytat z książki Jesteś wystarczająca. Jak przestać się porównywać i być sobą