Nowy Głos

Okładka książki Nowy Głos Magda Puzio
Okładka książki Nowy Głos
Magda Puzio Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Nowa Rzeczywistość (tom 1) Seria: Nowa Rzeczywistość literatura obyczajowa, romans
Nowa Rzeczywistość (tom 1)
Nowa Rzeczywistość
Nowa rzezczywistość: Nowy ruch
Novae Res
2022-05-25
2022-05-25
9788382198270
dystopia powieść epidemia inwigilacja manipulacja opór polska

Wizja przedstawiona w książce jest przerażająca. Można się jedynie cieszyć, że w rzeczywistości nic takiego póki co nie miało miejsca. Fabuła jest ciekawie wymyślona, świat w jakim żyją bohaterowie jest dokładnie przedstawiony. Same postacie są bardzo różnorodne i momentami ich postępowanie może zaskoczyć czytelnika. Być może niektóre opisy czy powtarzające się sytuacje mogłyby być trochę krótsze i nie tak obszerne, bo momentami powieść nieco mnie nudziła. Pojawiają się natomiast wątki mogące podchodzić pod kryminał co akurat mi przypadło bardzo do gustu. Książka pokazuje przede wszystkim jak bardzo każdy człowiek potrzebuje bliskości z drugą osobą, jak ważne są relacje międzyludzkie, które można rozwijać i pielęgnować w realnym życiu a nie jedynie przez urządzenia. I jak istotna dla każdego jest wolność, która niestety może być ograniczana na każdym kroku, również przez daleko sięgającą inwigilację i naruszanie prywatności. Autorka zapowiedziała kontynuację i wiem, że na pewno po nią sięgnę, bo jestem ciekawa dalszych losów głównych bohaterek.

"Każda wnosiła coś wyjątkowego, każda była inna, ale i tak pasowały do siebie jak ulał."
Jest 2035 rok, w naszym kraju ciągle trwa pandemia, obecna władza nie nie potrafi poradzić sobie z niebezpiecznym wirusem, wprowadza tylko bardzo rygorystyczne zakazy i nakazy, ciągłe inwigilacje i zastraszanie mieszkańców. Ma ten system oczywiście zarówno swoich zwolenników, lecz również przeciwników, których władza stara się internować i izolować od pozostałych. Cztery przyjaciółki z miasteczka Nowogłos znają się jeszcze z dawnych czasów, razem dorastały i do tej pory utrzymują ze sobą kontakt. Marzyły wcześniej o czasach kiedy już będą dorosłe i samodzielne, lecz nie przyszło im do głowy, że przyjdzie im żyć w takiej innej, nowej rzeczywistości. Kobiety zdają sobie sprawę z faktu, że obecne czasy nie są takie, na jakie czekały.
Wiedzą, że nie mogą żyć normalnie, bez nadzoru, bez informowania władzy o wszystkim co chciałoby się zrobić. Nie można wyjść na spacer, do restauracji, kina czy nawet galerii handlowej. Trzeba z wyprzedzeniem nawet miesięcznym występować o pozwolenie..., nawet spotkanie w większym gronie jest już przewinieniem i grozi przymusową kwarantanną.

" Na co dzień na wyjście do restauracji trzeba było się zapisywać przynajmniej z tygodniowym, czasem nawet miesięcznym wyprzedzeniem, podobnie jak do kina, teatru i wszędzie tam, gdzie liczba miejsc była mocno ograniczona."
Wanda, Matylda, Zuza i Hanna żyjąc w ciągłym napięciu, nie mogą nawet świętować razem w Sylwestra. A przecież są jeszcze młode, chciałyby spotykać się ze znajomymi i wreszcie móc trochę poflirtować, wybrać się na randkę, no i w ogóle poznać w realu jakiegoś chłopaka. Nie chcą być bez przerwy od kogoś zależne, przez kogoś kontrolowane czy podejrzewane. Najlepiej czują się na wsi u rodziców Wandy, których traktują niemal jak rodzinę. Zresztą rodzice Wandy również bardzo lubią przyjaciółki córki. Dziewczyny chcąc zaznać chociaż trochę niezależności wpadają na pomysł działania w ruchu oporu.
Chcą pomagać ludziom, którzy zostali wykluczeni przez władze. A kim właściwie są ci wykluczeni? Czy kontakt z nimi jest niebezpieczny?

Historia jest bardzo wciągająca, widziana przez Magdę Puzio przyszłość w naszym kraju przedstawiona jest bardzo realistycznie. Temat pandemii bardzo mnie zaciekawił, gdyż sama bardzo ciężko przeszłam spotkanie z wirusem i do dzisiaj jeszcze walczę razem z lekarzami aby zwalczyć negatywne skutki tego spotkania. Musze przyznać, że taka wizja przyszłości nie bardzo mi się podoba, chociaż z drugiej strony może być nawet prawdziwa. Któż może wiedzieć co czeka nas w niedalekiej przyszłości. I jak poradzi sobie nasz kraj, gdyby pandemia zagościła w nim na stałe...

Myślę, że "Nowa rzeczywistość" z pewnością wzbudzi wiele kontrowersji, znajdzie zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Lecz będzie to normalną rzeczą, gdyż jak to mówią - nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
Jednak mogę śmiało polecić tę książkę, gdyż może warto sobie wiele rzeczy przemyśleć i zastanowić się co by było gdyby...
Zakończenie sugeruje ciąg dalszy, więc zobaczymy co się jeszcze może wydarzyć w przyszłości.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

„Nowa rzeczywistość” to książka, która przedstawia popandemiczny świat, pełen izolacji, inwigilacji i zastraszania. Uwielbiam wszelkiego rodzaju książki czy filmy przedstawiające postapokalipytczny świat. Dlatego też zdecydowałam się na przeczytanie tej pozycji. Szczególnie interesujące wydało mi się podejście autorki do tematu. Nie pokazała świata wyniszczonego, zdegenerowanego, a tego, który znamy ulokowanego w czasach pandemii. Tego, który tak bardzo jest nam bliski od kilku lat. Świat nadal z nią walczy, starając się dać nam wolność i niezależność. Magda Puzio napisała opowieść o tym jak może lub mogłoby to wyglądać, gdyby świat nie starał się tego racjonalnie uspokoić.

Pełna recenzja książki na stronie:

Nie wiem czy jest bardziej znaczący obrazek przedstawiający ostatnie lata niż maseczka, a konkretnie kobieta w maseczce. Właśnie przez tą okładkę zdecydowałam się na sięgnięcie po książkę autorstwa Magdy Puzio.
Tematy około covidowe są dla mnie interesujące, ale muszę przyznać, że takiej wyobraźni u młodej autorki to ja się nie spodziewałam. Początek książki sugeruje, iż wydarzenia opisane w książce dzieją się w 2035 roku, czyli tak naprawdę w niedalekiej przyszłości, a to co widzimy dzisiaj to jedynie "wierzchołek góry lodowej" sytuacji związanej ze znanym nam wszystkim wirusem. Lockdown, profilaktyczna kwarantanna, jedyna słuszna telewizja, jedyny słuszny rząd, niezbędne pozwolenia na opuszczenie własnego domu czy miasta, po wielokrotnie zainfekowane, wykluczone osoby i podziemie ludzi nie godzących się na zniewolenie. Musicie przyznać, że jest to straszna wizja, rodem z "Roku 1984" George'a Orwella, lecz czy aby na pewno niemożliwa?
Przyznaję, że podczas lektury miałam "gęsią skórkę" i zadawałam sobie pytanie na ile możliwy jest obraz właśnie takiej przyszłości i czy w takiej rzeczywistości znajdzie się miejsce na: miłość, przyjaźń, sprawiedliwość?.
Na szczęście poza koszmarnymi wizjami przyszłej Polski, autorka stworzyła cudownych bohaterów, a zwłaszcza trzy przyjaciółki: Wandę, Matyldę oraz Zuzę, które zrobiłyby dla siebie wszystko. Ogromnie doceniam również kreacje rodziców Wandy, którzy mieli z córką oraz pozostałymi dziewczynami doskonały kontakt, i wielokrotnie byli ogromnym wsparciem. Takich rodziców w książkach chcę zdecydowanie częściej. Nieco inaczej jest z ukazaniem mężczyzn, których bohaterki spotykają na swojej drodze. Ich niezdecydowanie, nie zawsze czyste intencje, manipulacja i zagubienie pozwoliły na ukazanie kobiet "w pełnej krasie" osobowości. Akcja książki dzieje się na bliskim dla autorki terenie, na podkarpackiej ziemi i choć osobiście jeszcze tam nie byłam, to nie trudno było mi sobie wyobrazić, jak tam może być pięknie. Książkę czytało się bardzo dobrze i szybko. Magda Puzio wykazała się przejrzystą fabułą, zrozumiałym językiem i stworzyła w mojej opinii książkę uniwersalną, no może nie dla najmłodszych dzieci, ale poza tą grupą każdy powinien w niej znaleźć coś dla siebie.
Podsumowując: "Nowa Rzeczywistość" autorstwa Magdy Puzio to książka warta tego, aby się nią zainteresować. Ja już teraz niecierpliwie czekam na kontynuację.
Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl była to dla mnie niesamowita "czytelnicza przygoda" i czekam na więcej.

Wszyscy doskonale pamiętamy czas pandemii, lockdown, szczepienia i kwarantanny. Jak żywo mam w pamięci ulgę po zniesieniu obostrzeń przez MZ.

Magdalena Puzio w swojej debiutanckiej powieści poszła w zupełnie inna stronę i przedstawiła popandemiczą historię czterech przyjaciółek, dla których pandemia nigdy się nie skończyła.
Rządzący wykorzystują sytuację aby zastraszać obywateli, wysyłają na kwarantannę osoby podejrzane o działania przeciw władzy.
Wspomniane przyjaciółki szukając zabawy i miłości zostają wrzucone w konspiracyjne działania skierowane aby pomóc osobom wykluczonym przez władze.

Wciągająca historia, która jest wytworem wyobraźni autorki sprawiła że mocno zacząłem się zastanawiać jak mogłoby wyglądać nasze życie gdyby pandemia na stałe zagościła w naszym kraju.

Rządzący wykorzystują sytuację aby zastraszać...

'Ty nie masz siły? Ile razy tak mówiłaś, a później okazywało się, że potrafisz dużo więcej, niż wydawało się tobie i innym Nie myśl, że nie masz sił.”

Rok 2035. W trakcie kiedy inne kraje świetnie radzą sobie z niebezpiecznym wirusem, Polska wykorzystuje go przeciwko „swoim”. Obecna władza wprowadza rygorystyczne nakazy, zakazy i obostrzenia. Obecny ustrój polityczny ma zwolenników, jak i również przeciwników. Matylda, Wanda i Zuza to przyjaciółki, które razem dorastały w Nowogłosie. Do tej pory ich codzienność była niezmienna- planowanie swojego życia z wyprzedzeniem, rejestrowanie wyjść w panelu aktywności, noszenie maseczek... Zdawać się może, że już nic dobrego ich nie czeka, aż wydarza się coś, co nadaje barw ich codzienności oraz budzi ducha rewolucji w sercach młodych kobiet.

W obecnych czasach polityka to ciężki temat do rozmów, dla mnie wręcz przytłaczający. W związku z tym, kiedy zaczęłam czytać „Nową rzeczywistość” obudziły się we mnie dość buntownicze nastroje. Nie będę kłamać, początek tej powieści wydawał mi się sporą prowokacją, co pozwoliło mi na wysnucie zbyt szybkich i pochopnych wniosków na temat całości. Z tylu głowy miałam jednak przeczucie, że warto dalej brnąć przez tą książkę i nie mogę się tak prosto zniechęcić.

Akcja rozkręcała się krok po kroku. Stopniowo poznawałam bohaterów, ich wygląd, charaktery, przeszłość. Dowiedziałam się, jaki mają stosunek do polityki prowadzonej przez rząd. Najbardziej zaskoczyła mnie jednak postawa matki Matyldy i rodziców Wandy. Nie wpadłabym nawet na to, żeby jakkolwiek powiązać ich postacie z nastrojami rewolucyjnymi.

Wydarzenia, które zaczęły rozgrywać się w Nowogłosie coraz bardziej zaczęły mnie pochłaniać. Pierwsze złe wrażenie zniknęło. Kiedy nasze bohaterki odkryły czym naprawdę jest Klub Książki i z jakimi zobowiązaniami się wiąże- przepadłam. W międzyczasie postać Michała doprowadzała mnie do szału. Jego brak szacunku do Matyldy był niczym w porównaniu z tym, co próbował zrobić Wandzie. Później jednak przepadł jak duch, z czego jednocześnie jestem zadowolona, a z drugiej strony mam co do niego fatalne przeczucia.

Podczas czytania odczuwałam wiele sprzecznych emocji- złość, frustrację, ekscytację... Ta książka nie jest typowa. To na pewno. Jest inna, przez co wyjątkowa. Wyróżnia się na tle reszty, w większości oklepanych debiutów. Jestem i byłam zdania, że poruszanie kwestii politycznych w książkach nie jest zbyt dobrym pomysłem. Jednak nawet najgorszy temat- odpowiednio opracowany- będzie dobry. „Nowa rzeczywistość” wzbudzi wiele kontrowersji, o ile już się tak nie stało, jednak jest warta czasu i uwagi.

Z niecierpliwością czekam na drugi tom. Wiem też coś, czego wy nie wiecie, ale tego jeszcze nie mogę zdradzić :D.

Kilka dni przed trzydziestoma urodzinami kobieta dowiedziała się, że jej debiutancka powieść ukaże się dla większej ilości uczestników nakładem wydawnictwa Novae Res. Spółka znana jest z tego, że daje szansę nowym autorom, w większości z powodzeniem. ,,Nowa rzeczywistość" Magdy Puzio to pierwszy tom serii, której akcja toczy się w 2035 roku, w kraju ogarniętym przez nakazy i zakazy związane z rozprzestrzenianiem się specjalnego wirusa. Nie można swobodnie wychodzić na spacery, wyjątek stanowią spacery z psiakiem. Swobodny dostęp do restauracji, pubów został sprowadzony do zapisów. ,,Eski" kontrolują teren, nakładając na nieszczęśników obowiązkowe kwarantanny i mandaty.

W takiej scenerii poznajemy cztery przyjaciółki, Wandę, Matyldę, Zuzę oraz Hannę, którym ,,udało się" żyć częściowo w świecie, kiedy chodzenie do szkoły było czymś naturalnym. Teraz, jak podkreśla autorka ustami bohaterów, wyjście z domu jest przeżyciem, w którym potrzebne jest wsparcie psychologa. Młodzi ludzie tak przyzwyczaili się do siedzenia we własnych czterech ścianach, że trudno im nawiązać relacje międzyludzkie. Dziewczyny jednak pragną znaleźć miłości swojego życia. Jest to nieco utrudnione przez obowiązujące restrykcje, ale... do odważnych świat należy.

Magda Puzio stworzyła świat, gdzie wszystko jest zaprogramowane co do minuty i nie ma mowy o wolności bohaterów. Tych, którzy przez wielokrotne zakażenia są pozbawiani wszelkich praw i podejmują ucieczkę nazywa się banitami. Żyją w lasach, ukrywają się, starają się uciec za granicę, gdzie nikt nie słyszał o takich restrykcjach. Nie da się ukryć, że autorka doskonale wpisała się w obowiązujące trendy, a mnie od pierwszych stron pochłonęła ,,Nowa rzeczywistość". Nie mogłam się od niej oderwać, więc i Tobie polecam tę lekturę. Śmiale wykreowani bohaterowie, nierzeczywisty teoretycznie świat i niepewna przyszłość sprawią, że nie przejdziesz obok tego tytułu obojętnie.

Moim zdaniem Magda Puzio to obiecująca młoda autorka, która swoim debiutem wzbogaca polską literaturę obyczajową, z lekką domieszką fantastyki, o naprawdę oryginalną pozycję. Autorka proponuje czytelnikowi ciekawą i niezwykle emocjonalną historię opartą na aktualnych wydarzeniach. Fabuła powieści jest tak skonstruowana, że odkrywa przed czytelnikiem to, co może się wydarzyć, choć wcale nie musi. Obok głównych bohaterek, autorka wprowadza do powieści również bohaterów drugiego planu, którzy są nie mniej interesujący i warci uwagi, a ich portrety psychologiczne wnoszą do fabuły książki wiele dobrego. Każdy z nich ma coś do powiedzenia, w co warto się uważnie wsłuchać. To swego rodzaju przesłanie na przyszłość.

"Nowa rzeczywistość" to opowieść nie tylko o przyjaźni, miłości i relacjach międzyludzkich, ale także o tym, jak nie dać sobą manipulować i jak nie zatracić w sobie umiejętności samodzielnego myślenia, albowiem nie wszystko, co narzucane jest naszym bohaterom z góry jest automatycznie dla ich dobra. Pod przykrywką troski o ich bezpieczeństwo i zdrowie stopniowo zabierana jest im wolność, przez co z łatwością mogą stracić swoją prywatność, a nawet swobodę w sytuacjach stricte intymnych, a na to nie można przecież pozwalać w nieskończoność. To także opowieść o tym, jak odnaleźć się w nowym i nieznanym dotąd świecie i nie zwariować. To również historia o przeciwstawianiu się tym, którzy mają władzę, dzięki której chcą stłamsić społeczeństwo, a ono za nic nie może zgadzać się na takie traktowanie. Jedynym rozwiązaniem jest zatem działalność… w podziemnym ruchu oporu, czyli w czymś, co większości z nas kojarzy się z wojną. Czy w związku z tym nasi bohaterowie wypowiedzą władzy wojnę? A jeśli tak, to która strona ją wygra? Oprócz powyższego, w powieści nie brakuje również zaskakujących zwrotów akcji i humoru. To naprawdę oryginalna historia napisana na potrzeby aktualnej sytuacji.

"Nowa rzeczywistość" to powieść przeznaczona przede wszystkim dla młodzieży studenckiej, ale z powodzeniem mogą sięgać po nią zarówno starsi, jak i nieco młodsi czytelnicy. Autorka zapowiada dalszy ciąg, więc nie grozi nam szybkie pożegnanie się z bohaterami. Polecam tę książkę każdemu, kto ma ochotę na zanurzenie się w nowej rzeczywistości. Naprawdę warto przeczytać!

Cała recenzja tutaj: https://wkrainieczytania.blogspot.com/2022/06/magda-puzio-nowa-rzeczywistosc-1.html

Ukryliśmy się w szklanych domach
Ciasno przykryliśmy kocem,
który nie jest w stanie zakryć naszych lęków.
Wyglądam przez okno
Elektroniczną szybę przez którą mogę patrzeć na świat.

Słyszałam szepty o bliskości
Dotyku
Oddychaniu bez lęku
Tym samym powietrzem.
Skryta za maską czują tęsknotę za czymś,
Czego nie dane było mi do tej pory poznać...

Na pewno to pamiętasz. Czas zamknięcia. Izolacji. Dezorientacji.
Pandemia uderzyła w ludzkość niespodziewanie, wywracając do góry nogami świat, który był nam znany. Bohaterowie "Nowej rzeczywistości" powoli zapominają, jak to jest żyć bez restrykcji i obostrzeń. Macki inwigilacji skrywają się pod płaszczem niepokoju o mieszkańców kraju. Potrafią dotknąć praktycznie każdego...
Cztery przyjaciółki.
Cztery różne spojrzenia na jedną rzeczywistość.
Jedna manipulacja.

Co może spotkać tych, którzy sprzeciwiają się władzy❓

Debiut Magdy Puzio przeniósł mnie do miejsca pełnego ukrytych znaczeń, nakazów, skrywanych emocji, brudów codzienności, pustych, czterech ścian... Mocny akcent obyczajowy jest zdecydowanie dominujący, jednak nie zasłania opisów świata, w którym dotyk dłoni w miejscu publicznym, może sprowadzić na człowieka przykre konsekwencje.

To jak, chcesz się wybrać do Nowogłosu❓

Ukryliśmy się w szklanych domach
Ciasno przykryliśmy kocem,
który nie jest w stanie zakryć naszych lęków.
Wyglądam przez okno
Elektroniczną szybę przez którą mogę patrzeć na świat.

Słyszałam szepty o bliskości
Dotyku
Oddychaniu bez lęku
Tym samym powietrzem.
Skryta za maską czują tęsknotę za czymś,
Czego nie dane było mi do tej pory poznać...

Na pewno to pamiętasz. Czas...

Są książki, które czyta się jednym tchem. Są historie, które porywają nasze emocje, zabierając nas do odległych czasów. Magda Puzio zabiera nas do czasów popandemicznych, czyli jakże aktualnych. „Nowa rzeczywistość” to książka, dzięki której możemy spojrzeć w naszą przyszłość, tak zmienioną przez wydarzenia ostatnich lat. To nowy głos w teraźniejszości, który rozbrzmiewać będzie również w przyszłości. Tej niedalekiej… i tej dalszej, ponieważ historia zapisana na kartach tej książki może znaleźć odzwierciedlenie w nadchodzących czasach. To ciekawe spojrzenie autorki, któremu warto się przyjrzeć z bliska. Dlatego też zachęcam Was do lektury książki „Nowa rzeczywistość”.
Magda Puzio zapoznaje nas z Czarkiem, Wandą, Zuzą, Matyldą, Allegratą i Michałem. Zaproszeni zostajemy do małego miasteczka Nowogłos. Autorka pokazuje, że przez ostanie lata świat się zmienił.
Pytanie, czy potrafimy się w nim odnaleźć? Czy potrafimy poddać się tym zmianom? Czy może jednak będziemy buntować się nowemu porządkowi, naznaczonemu inwigilacją i blokadami? Co najgorsze bohaterowie tej historii nie mają pewności, co przyniesie jutro. Jak wielkie zmiany przyniesie kolejny dzień? Niestety manipulacja ze strony władzy nabiera na sile do tego stopnia, że wszystkie działania, wyjazdy, spotkania należy planować z wyprzedzeniem. Dlatego też Wanda, Zuza, Allegrata i Matylda postanawiają włączyć się do podziemnego ruchu oporu. Co z tego wyniknie? Przekonajcie się sami! Dobra zabawa gwarantowana.
Jeśli w niedalekiej przyszłości planujecie czytelniczą ucztę, to zapiszcie sobie propozycję książki Magdy Puzio. „Nowa rzeczywistość” pozwoli Wam spojrzeć nieco inaczej na otaczający Was świat. Autorka napisała intrygującą powieść z gatunku fantasy, z ciekawymi zwrotami akcji, co sprawia, że nie oderwiecie się od lektury. Warto sięgnąć po „Nową rzeczywistość” i dać porwać się historii stworzonej przez Magdę Puzio. Co najważniejsze, autorka zapewnia nas, że „to na pewno nie koniec”. A na koniec dodam, że Czyt-NIK poleca! Czyt-NIK patronuje!
Książka „Nowa rzeczywistość” ukazała się nakładem Wydawnictwa Novae Res

• Sprzedane