24.02.2022

Wydawnictwo IX
2022-04-03
2022-04-03
antologie antywojenna Ukraina wojna

Z ocenianiem antologii jest duży problem - niemożliwym jest, żeby przy tylu różnych autorach i autorkach, zachowany został jednakowy poziom. Mimo że opowiadania w zdecydowanej większości zostały napisane w odpowiedzi na rosyjską agresję wobec Ukrainy (zdarzają się teksty sprzed kilku lat, głównie uznanych już pisarzy),to mamy do czynienia z miszmaszem gatunkowym. Moje serduszko ucieszyła obecność autorów, którzy lubują się w fantastyce, ale to akurat osobiste upodobania.

Z ogólnych rzeczy mogę wspomnieć o tym, że widać, że tempo było szaleńcze. Antologia miała swoją premierę 3 kwietnia 2022, jakieś półtora miesiąca po inwazji. Z tego powodu w zbiorze znalazło się sporo krótkich opowiadań, zaledwie na parę stron. Niektórym przydałoby się dłuższe leżakowanie, ale hej, ogrom ludzi pracował, żeby antologia pojawiła się jak najszybciej, żeby rozpocząć „pisarską” zbiórkę pieniędzy na pomoc Ukrainie.

Ogółem mogę polecić zbiór 24.02.2022. Nie wszystkie opowiadania mi się spodobały - trudno, żeby było inaczej, skoro to lekko ponad 1300 stron, ale poznałem kilka nowych nazwisk, które będę obserwował. :)

Opowiadania, które najbardziej polubiłem:

Paweł Dybała - Akt człowieczeństwa - o grupie doktorantów/profesorów, którym prelekcję przerwał wrogi żołnierz. Pojmali go i torturowali na swój specyficzny sposób. Byłem zaskoczony, że w takiej antologii, przepełnionej bólem i złością, znalazło się miejsce na odrobinę humoru. :)

Piotr Gociek - Opowieść Wowy - o Sowieckich SuperBohaterach.

Kamil Muzyka - Wykonanie Wyroku

Jakub Bielawski - Dima jedzie po czołg - krótki tekst o przejęciu czołgu przez... małego chłopca

Gabriela Panika - Czerwony piach - mimo że finał był przewidywalny, to czytało się dobrze

Paweł Majka - Opór

Przyglądałam się nieco z boku procesowi powstawania antologii i byłam pod ogromnym wrażeniem rozmiaru tego projektu.
Książkę zakupiłam, wrzuciłam na czytnik.
Ów rozmiar jednak jest przytłaczający, poziom antologii bardzo nierówny. Niestety, ale tych tekstów jest o wiele za dużo i nieraz odnosiłam wrażenie, że czytam wciąż to samo, mimo że był to trzeci tekst napisany przez kogoś zupełnie innego.
O wiele lepiej by wyglądało, gdyby ta antologia została podzielona na dwie lub trzy części po kilka tekstów.
Idea super, ale wykonanie mnie przytłoczyło i zmęczyło.

Książkę zakupiłam, wrzuciłam na czytnik.

Pomysł zacny, cel wydania antologii chwalebny. Objętość imponująca, różnorodność utworów godna uwagi. Niestety po lekturze czułam się przytłoczona i zmęczona.

Miałem nie oceniać, bo jest w antologii również moje opowiadanie, a wlepianie 10 w takiej sytuacji nie wygląda zbyt dobrze i poważnie, ale... Zjawił się tutaj (jak często bywa) osobnik, który wlepił 1 (może to tylko ruski troll?). W tej sytuacji, dla równowagi, za wspaniałą pracę całej zaangażowanej w projekt ekipy, za ideę, za dobre serca, za pozytywną energię i fajne teksty, napisane w szczytnym celu, daję dychę.

Zbiór opowiadań różnych autorów, różnych gatunków, różnych treści, ale napisanych w jednym celu - dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na rzecz pomocy cywilnym ofiarom wojny na Ukrainie.
W Antologii każdy znajdzie coś dla siebie.

W Antologii każdy znajdzie coś dla siebie.

To nie jest łatwa lektura. Jednak w zadziwiający sposób część opowiadań potrafi napełnić czytelnika nadzieją.

• 52bookchallengepl 2022
  • Chcę przeczytać (Posiadam)
  • E-booki
  • Grzebałam