Biały chrabąszcz

"Chrabąszcze Rhizotrogini często nazywane są białymi żukami św. Jana, ponieważ dorosłe osobniki zwykle wychodzą z gleby w czasie bliskim letniego przesilenia, czyli nocy świętojańskiej". W dodatku te chrząszcze są piękne, a prawdziwy okaz takiego chrząszcza dołączony został do numeru trzynastego serii "Owady, pajęczaki i inne robaki". Pierwsze zdanie tej opinii pochodzi z ostatniej strony, która zawiera podstawowe informacje o wymienionych wyżej chrząszczach. Jednak chrząszcze nie są motywem przewodnim numeru. Numer traktuje głównie o uciążliwych dla człowieka komarach.
Dział "Z bliska..." zawiera dwa artykuły. Pierwszy jest artykułem wprowadzającym w fascynujący świat komarów i ma tytuł "Wampirki". Drugi jest dłuższy, dwustronicowy, mówi o budowie komarów. Jego tytuł to "Lekka konstrukcja". W dziale "Środowisko" znajdziemy artykuł pt. "Żadnych granic". Ukazuje on wybranych przedstawicieli komarów i mówi o środowisku życia komarów. Dział "Zwyczaje" reprezentuje artykuł pt. "Podwójne życie". Omawia głównie procesy odżywiania się samic komarów, składania jaj, odżywiania się larw oraz oddychania larw. Dział "Obrona i atak" to artykuł "Krwawa uczta". Traktuje on głównie o wrogach komarów i ich ofiarach. Dział "Niezwykła natura" to dwa artykuły. Dłuższy, dwustronicowy pt "Każdy brzęczy inaczej" opowiada o dźwiękach wydawanych w locie przez różne owady. Krótszy jednostronicowy pt. "Groźne maleństwa" zajmuje się związkami ludzi i komarów.
7/10 za całość. Interesujące artykuły, ciekawe ilustracje w formie zdjęć i rysunków. Bardzo dobry numer, nie odstający od poprzedników.

W trzynastym tomie kolekcji "Prawdziwe owady, pajęczaki i inne robaki" otrzymujemy białego chrabąszcza, jednakże tom traktuje o komarach. Możemy przyjrzeć się budowie komara, przeczytamy o sposobach rozmnażania oraz o tym jak wygląda ich rozwój od larwy po postać dorosłą. Poznamy innych przedstawicieli gatunku i ich rozmieszczenie na mapie świata, a także przeczytamy kilka ciekawostek, między innymi o tym dlaczego tak bardzo irytuje nas dźwięk nadlatującego komara.

Opinia opublikowana na moim blogu:

• 🏡Posiadam $
  • Gatunek: literatura popularnonaukowa
  • 🔚Ukończone w roku 2022 ◄

Dodaj cytat z książki Biały chrabąszcz