Dlaczego kochamy. Naukowe kulisy najbliższych więzi

Okładka książki Dlaczego kochamy. Naukowe kulisy najbliższych więzi Anna Machin
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Dlaczego kochamy. Naukowe kulisy najbliższych więzi
Anna Machin Wydawnictwo: Słowne (dawniej Burda Media Polska) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Why We Love: the New Science Behind Our Closest Relationships
Słowne (dawniej Burda Media Polska)
2022-02-09
2022-02-09
Jacek Sikora

Wyróżniona opinia i

Dlaczego kochamy. Naukowe kulisy najbliższych więzi

przeczytanych książek 1136 napisanych opinii 388

Na pierwszy rzut oka, książka obiecuje wiele - zróżnicowane typy miłości, badania naukowe oraz doświadczenia osobiste. Mchin stara się zebrać różnorodne spojrzenia na temat miłości i przedstawić je czytelnikom w przystępny sposób. Jednakże, chociaż książka dostarcza interesujących faktów i spostrzeżeń, jej czytanie jest trudne i niezbyt przystępne.
Autorka unika pogłębiania tematów, skupiając się na różnych aspektach miłości w sposób zbyt powierzchowny. Co więcej, często wpada w pułapkę filozofowania, co utrudnia czytelnikowi śledzenie wątków i trudno go angażuje.
Pomimo tego, "Dlaczego kochamy" oferuje interesujący przegląd różnych typów miłości oraz przybliża badania naukowe na temat tego złożonego uczucia. Jeśli czytelnik szuka lektury, która otworzy mu oczy na różnorodność miłości i zapozna z naukowymi aspektami tego zjawiska, ta książka może okazać się przydatna. Jednakże, dla osób oczekujących dogłębnej analizy psychologicznej czy angażującej narracji, "Dlaczego kochamy" może nie spełnić oczekiwań.
Podsumowując, choć "Dlaczego kochamy" Anny Mchin jest ciekawą lekturą dla tych, którzy chcą zgłębić różnorodność miłości i zapoznać się z naukowymi spojrzeniami na to zjawisko, brakuje jej głębi i spójności, co utrudnia czytelnikowi pełne zaangażowanie się w lekturę.

Autorka unika pogłębiania...

Jak na "Naukowe kulisy najbliższych więzi" to trochę za mało tu konkretów. Temat jest potraktowany bardzo ogólnie, sporo tu oczywistości, a gdy już pojawi się jakieś ciekawsze zagadnienie, to jest omawiane powierzchownie. Brakowało mi tu dokładniejszych analiz przytaczanych badań, więcej tu było filozofowania niż naukowej analizy tematu. Mam też wrażenie, że autorka próbowała chwycić kilka srok za ogon, podejmując się omawiania wielu rodzajów miłości (rodzicielskiej, przyjacielskiej, do zwierząt, do celebrytów, do Boga itd.),ale finalnie nic na tym nie ugrała, bo nie czuję, żebym dowiedziała się czegokolwiek nowego o którymkolwiek z nich.
Nie jest to na tyle treściwe, żebym mogła to polecić osobom, które szukają mocno naukowej książki psychologicznej, ale nie jest też na tyle rozrywkowe, żeby można było wręczyć ten tytuł osobom konsumującym pop-psychologię. Więc to taka trochę lektura dla nikogo.

Miałem pewne wątpliwości sięgając po tę książkę. Temat wydaje się bardzo ograny, (niemal)każdy zna się na miłości. Jednak im bardziej wgłębiałem się w lekturę tym bardziej mnie ciekawiła. Bardzo interesujące, naukowe podejście do zagadnienia. Niektórzy recenzujący pisali o poczucie niedosytu po ostatniej stronie i też tak myślałem. Po głębszym zastanowieniu doszedłem jednak do wniosku, że tematu miłości nie da się zamknąć w jednej książce więc jest to trochę nieuzasadnione.

Dobra, ale czegoś mi zabrakło. Sporo badań, a mimo to czuję niedosyt informacji

Dobra, ale czegoś mi zabrakło. Sporo badań, a mimo to czuję niedosyt informacji

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek co sprawia, że serce szybciej bije na czyjś widok, dlaczego bardziej lubimy koty niż psy, czy też z jakich powodów uwielbiamy dalekie podróże a o mdłości przyprawiają nas wycieczki piesze?
Jeśli ciekawią Was odpowiedzi na te pytania koniecznie sięgnijcie po książkę autorstwa Anny Machin „Dlaczego kochamy. Naukowe kulisy najbliższych więzi”, a poznacie naturę procesów psychicznych odpowiadających za nasze życiowe upodobania, na każdej możliwej płaszczyźnie.
Autorka postawiła sobie za punkt honoru naukowe rozpracowanie kulisów więzi najbliższych człowiekowi, w znacznej mierze sięgając w głąb ludzkiego mózgu. Okazuje się bowiem, że chociaż powszechnie mówi się, że za nasze życie uczuciowe odpowiedzialne jest serce, to tak naprawdę tym, jaka jest natura miłości steruje umysł ludzki, wsparty w swym działaniu przez hormony szczęścia – oksytocynę i dopaminę, a dodatkowo ukierunkowany przez podłoże kulturowe i środowiskowe, co na kartach książki potwierdza Autorka.
Nie jest to zatem poradnik o tym kto, dlaczego i jak powinien pokierować swym postępowaniem, aby osiągnąć pełnię szczęścia w miłosnych podbojach, gdyż z racji swych naukowych upodobań Autorka wnika w meandry neurologii, psychologii, a nawet genetyki, poszukując naukowych wyjaśnień dla relacji rządzących ludzkim życiem. Nie ogranicza się przy tym jedynie do badania miłości romantycznej, choć zakochanie, postrzegane przez nią jako swoista rewolucja w ludzkim życiu, pieczołowicie jest przez nią zbadane, idzie jednak krok dalej śledząc mechanizmy odpowiedzialne za kształtowanie się miłości rodzicielskiej, więzów przyjaźni, czy miłości do zwierząt. Autorka nie stroni też od poruszania kontrowersyjnych zagadnień pochylając się nad kwestią duchowej więzi z Bogiem, miłości hetero i homoseksualnej, dotykając nawet poliamorii.
Książka stanowi fascynującą podróż w nieznane, przez wydawać by się mogło doskonale znane ścieżki. Nic bardziej mylnego. Lektura tej książki pokazuje, że nasza wiedza o naturze miłości jest dość powierzchowna, choć chyba wszyscy mamy świadomość, że to trudny i czasami bolesny temat. Autorka udowadnia jednak, że podłoże miłości jest zróżnicowane, tak jak różne są jej rodzaje, przy czym ogromnym walorem tej pozycji jest odejście o gołosłowia i pustych frazesów, a oparcie się na solidnej porcji wiedzy, udokumentowanej licznymi interdyscyplinarnymi badaniami poświęconymi analizie miłości.
Co równie ważne, chociaż Autorka jest na co dzień badaczem - doktorem antropologii kultury, wiedza przekazana w niniejszym tytule bynajmniej nie jest suchym akademicki dyskursem, ale podana została w bardzo przystępny i prosty sposób, tak aby zainteresować czytelnika, a nie zniechęcić go od dalszego zgłębiania tematu. Porzucając zatem terminologie zrozumiałe jedynie dla znawców tematu, Autorka zadbała o to, aby naukowy przekaz stał się czytelny dla laików. Temu również służyć miały wykorzystane w pracy wypowiedzi zwykłych ludzi, dzielących się swoimi przeżyciami związanymi z ich postrzeganiem miłości kształtującej ich związki z partnerami, dziećmi, przyjaciółmi, miłością do futrzastych stworzeń, czy zamiłowaniu do takiego a nie innego hobby.
Jeśli zatem lubicie sięgać po książki z gatunku popularno-naukowych, a przy tym fascynują Was mechanizmy rządzące percepcją miłości, musicie koniecznie zapoznać się z treścią „Dlaczego kochamy”. Być może zmieni to Wasz sposób postrzegania więzi kształtujących nasze życie, może skłoni do refleksji nad nimi. Pozostaje mi tylko polecić raz jeszcze ten tytuł i zachęcić do spojrzenia na miłosne więzi z naukowego punktu widzenia, który choć różnił się będzie od romantycznego ich ujęcia, może okazać się równie ciekawy i pasjonujący.

„Od wieków najtęższe umysły tego świata starały się rozgryźć temat miłości”

Anna Machin, antropolog, w swojej najnowszej książce „Dlaczego Kochamy”, przedstawia najpełniejszy i najaktualniejszy zakres ludzkiej miłości.

Nie jest to pierwsza książka poświęcona miłości, iluż autorów podejmowało ten temat. Półki uginają się pod ciężarem dzieł wielu twórców propagujących własne poglądy. Autorka badaniem miłości pasjonowała się od lat. Bo ogrom, otaczającej nas miłości, wzbudzał w niej podziw, zachwycał ją sposób jej przenikania w naturę ludzkiego bytu. Samo zagadnienie jest bardzo ciekawe, ale i bardzo skomplikowane, nie da się na nie uzyskać jednoznacznej odpowiedzi. To właśnie to było motorem, nad przeanalizowaniem wiedzy na ten temat.
Pomysł na książkę powstał z 2017 roku, podczas prelekcji na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdy każdy z 300 uczestników miał na kartce, anonimowo odpowiedział na wprost zadane pytanie- Czym jest miłość? Różnorodność odpowiedzi uświadomił autorce, że miłości, dla każdego z nas ma subiektywne znaczenie.

Nie, nie znajdziemy w tej książce odpowiedzi, czym jest miłość? Nie taki był zamysł autorki, dostaniemy tu, bardzo obszerną odpowiedz, w dziesięciu rozdziałach. Jest to dziesięć okoliczności, z których każda dostarcza sumiennie udokumentowanych rozważań. Nie pojawia się tu definicja miłości, Pani Anna pokazuje nam jej potęgę, podkreśla jej obecność w różnych strefach naszego życia.

Miłość romantyczna jest inspiracją dla poetów i malarzy, to ją najczęściej stawiamy na pierwszym miejscu, zapominając o innych jej rodzajach. Na przykład kochanie rodziny, przyjaciół, zwierząt, różnych bóstw…. Bo my ludzie, w odróżnieniu od innych stworzeń, miłość przeżywamy na bardzo wiele sposobów. Są przecież różne jej odmiany i to na każdym etapie naszego życia, przeżywamy inny jej rodzaj. Z definicji miłość jest uczuciem, jest bardzo ciężko ją zaszeregować, jednak bez wątpienia nie należy do emocji, bo emocje to wstręt, strach, szczęście, zazdrość……..

"Dlaczego kochamy. Naukowe kulisy najbliższych więzi" Anna Machin przeprowadziła kilkadziesiąt eksperymentów naukowych, rozkładając na czynniki pierwsze, psychologię i neurologię. Książka, która rzuca nowe spojrzenie na sposób i potrzebę okazywania uczucia, jakim jest miłość. Choć wolę o miłości czytać w bardziej romantycznej literaturze, pisanej językiem poetów, a nie w naukowym dziele. To jednak muszę się przyznać, że pozycja bardzo zaciekawiła mnie. Świetna książka, napisania w inny, ale w bardzo interesujący i zrozumiały sposób. Polecam.

„Od wieków najtęższe umysły tego świata starały się rozgryźć temat miłości”

Drogi czytelniku!
W kategorii literatura faktu o miłości to zdecydowanie świetna pozycja, która rzuca światło na ewolucyjny sposób potrzeby i okazywania uczuć jaką jest miłość.
Autorka zawarła opis wielu innowacyjnych badań naukowych przeprowadzonych nie tylko na ludziach… ale również na psach.
W sposób bardzo niewymuszony książka porusza również temat uczuć w społeczności LGBT co jest holistycznym sposobem przedstawienia tego pięknego acz trudnego zagadnienia jakim jest miłość.
Zdecydowanie polcam!

Drogi czytelniku!