Dziennik więzienny, Apelacja

2021-10-04
2021-10-04
Monika Wolak
dziennik religia duchowość

Książka pisana w formie dziennika przez osadzonego( niesłusznie oskarżonego o pedofilię) w więzieniu kardynała Pella. Czekając na rozpatrzenie apelacji w swojej sprawie, spisuje: przemyślenia na różne tematy, modlitwy, codzienną
rutynę więzienną; opisuje I komentuje bieżące wydarzenia, jakie w tym czasie mają miejsce na świecie.
Godna podziwu i naśladowania jest postawa kardynała, który w obliczu takich okoliczności, nie załamuje się a pobyt w więzieniu traktuje jako swego rodzaju rekolekcje.
Dla mnie szczególnie cenne są rozważania natury duchowej, które skłaniają do wielu głębszych refleksji...

Godna podziwu i naśladowania jest postawa...

Zdecydowanie polecam.
Książka stawia w innym świetle problem pedofilii wśród księży KK. Jak jest nagonka, to nawet niewinni są od razu "skazani" poprzez samo pomówienie.
Kardynał stał się ofiarą klasycznej nagonki, gdzie wszyscy od razu uznali go winnym, bez żadnych podstaw. Na podstawie jednego pomówienia.
Bardzo ciekawa lektura, kiedy Kardynał opisuje pobyt kilku miesięcy w więzieniu, swoje refleksje, opinie i widzenie świata.
Mądre.

Zdecydowanie polecam.
Bardzo ciekawa lektura, kiedy Kardynał opisuje pobyt kilku...

Ciekawa książka. Podoba mi się bogactwo refleksji Kard. Pella dotyczącej rozmaitych zagadnień filozoficznych, historycznych, politycznych i społecznych.

Bardzo dobra, mądra i uduchowiona lektura, inspirująca, refleksyjna. Uwięziony na skutek spreparowanego oskarżenia o molestowanie sprzed 25 laty, australijski kardynał, George Pell, on sam jest bezpośrednim narratorem dramatycznej relacji z więziennej celi. Szczera aż do bólu opowieść o czasie codziennej rutyny odosobnienia w duchu rekolekcji z zawierzeniem tej skandalicznej sytuacji Bogu. W tym gorzkim położeniu, ten wyjątkowy 78-letni kardynał pokrzepia się literaturą duchową, ponadto wspierany jest przez wielu ludzi z całego świata listami, które nadchodzą długo i nieprzerwanie.
Są dlań dużym wsparciem i pociechą, podobnie jak odwiedziny tych zatroskanych o niego. Czas terażniejszy splata się z tym passe, albowiem Autor tego Dziennika wspomina osoby, z którymi się w swoim życiu na wolności zetknął, swój dom rodzinny, kwestie ważne dla Kościoła i świata. Wszystko to jest bardzo interesujące ze środowiskiem więzienia i jego klimatem łącznie.
"Czytałam", odsłuchując w formie audiobooka w świetnej interpretacji lektorki, Bogumiły Każmierczak. W tym intensywnym odsłuchiwaniu miałam wrażenie obecności samego Autora!
"Prawda jest córką czasu. A czas płynie". (kardynał George Pell) Apelacja jest właśnie tym czasem, który otworzy bohaterskiemu kardynałowi bramę do wolności:-))

Dziennik więzienny skazanego-niewinnego. Kardynał George Pell spędził ponad rok w więzieniu za przestępstwo, którego nie popełnił.

Mimo 492 str. książkę dobrze się czyta. Kardynał opisuje swoje perypetie w poszczególnych dniach, towarzyszymy mu w izolatce przy jego zwyczajach, niedomaganiach, trudnościach i małych radościach. Opisuje on treści listów, które otrzymuje (Purpurat zdradził, że od swojego uwięzienia otrzymał ponad 4 tys. listów). Przytacza całe zdarzenie oskarżenia jak i trwający proces apelacyjny. Wraca do przeszłości - do dzieciństwa, młodości, pracy księdza, biskupa i pracy w Watykanie. Wyjaśnia on Ewangelię i diagnozuje dzisiejszą duchowość. Podobały mi się jego trafne diagnozy dotyczące kościoła w Australii. Kardynał wyzbywa się nienawiści, wybacza i modli się za oskarżycieli. Każdy rozdział kończy się modlitwą w intencji zależnych od ówczesnych myśli i przeżyć kardynała.

Są też trywialne wpisy np. relacje dotyczące zmagań drużyn futbolu australijskiego. Mamy też polskie wzmianki we wpisach kardynała: pojawia się m.in. św Faustyna, św Maksymilian Kolbe, św Jan Paweł II.

Lektura jasno pokazuje, że kardynał zniósł trudny pobyt w więzieniu przede wszystkim dzięki jego wierze. Jak znalazłem w internecie Pell zaznaczył, że życie w więzieniu pokazało mu, jak wielką pomocą w życiu jest nauczanie Jezusa. „Podszedłem do mojego uwięzienia jak do okazji, aby praktykować Ewangelię. Zdarzało się, że byłem opluwany przez współwięźniów i wyzywany od najgorszych. Choć wśród osadzonych znaleźli się również tacy, którzy mnie bronili i wierzyli w moją niewinność”.

Czekam na dwie kolejne części Dziennika.

Piękne świadectwo wierności Bogu w obliczu ogromnej niesprawiedliwości i szarej codzienności więziennego życia.
Polecam z całego serca i czekam na dwie dalsze części.

Polecam z całego serca i czekam na dwie dalsze części.

Jest to dość zwyczajny dziennik. Nie ma w nim niczego szczególnego. Autor opisuje co robi i trochę to o czym myśli, lub co czyta. Jest trochę rozważań, ale bardzo mało. Jest trochę różnych opinii autora, ale również nie jest tego dużo.

Słynna sprawa kard. Pella, który został niesłusznie oskarżony o pedofilię. Dziennik jest zwyczajny, każdy znajdzie w nim to coś dla siebie.
Tylko nie mów nikomu...

PS: kto się chce dowiedzieć czym różni się Izajasz od Lenonona to polecam;)

Tylko nie mów nikomu...

PS: kto się chce dowiedzieć czym różni się Izajasz od Lenonona to polecam;)

• Do kupienia
  • Audiobooki