Pani Wstyd

Okładka książki Pani Wstyd Zuza Romuk - Wodoracka
Okładka książki Pani Wstyd
Zuza Romuk - Wodoracka Wydawnictwo: Blueness Cykl: Cykl o emocjach (tom 1) literatura dziecięca
23 str. 23 min.
2021-01-01
23 min.
9788396205902
paniwstyd zuzawodoracka blueness

Emocje są czymś, co towarzyszy nam już od najmłodszych lat. Będąc dzieckiem początkowo nie jesteśmy w stanie ich nazwać, zaakceptować i ujarzmić. Ale to właśnie one nas kształtują. Wtedy też są najsilniejsze i najszczersze. Strach, wstyd, nieśmiałość, zagubienie łatwo mogą nas obezwładnić, czujemy szybsze bicie serca, ręce nam się pocą i trzęsą. Jak sobie radzić z takimi emocjami?

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w opowiadaniu Zuzy Romuk-Wodorackiej pt. "Pani Wstyd". Główną bohaterką jest sześcioletnia Lucynka- dziewczynka nieśmiała, skryta, a mimo to ciekawa świata. Ogromnym wsparciem jest dla niej Niania, z którą każdy dzień jest piękny i spokojny. To dzięki Niani, jej podejściu, miłości, troskliwości oraz tajemniczemu podarunkowi, Lu coraz śmielej pokonuje przeszkody. Teraz mając w zasięgu dłoni pewien amulet, dziewczynka powoli zapomina czym jest wstyd i strach, odkrywając zaś w sobie spore pokłady odwagi, śmiałości i ciekawości.

Mając własne małe pociechy i pamiętając samemu jak to jest być dzieckiem, jesteśmy świadomi, że te emocje to coś zupełnie naturalnego. Nie zawsze są one pozytywne, niekiedy do końca nie pozwalają nam cieszyć się życie, ograniczając nas, przytłaczając. W tak młodym wieku te emocje są najsilniejsze, ale u najszczersze, a zarazem niezwykle kruche. Wystarczy wsparcie najbliższych, tajemniczy amulet i wiara w siebie, by zamienić je na odwagę, siłę ducha, śmiałości, otwartość i radość. Zaś ten sekrety amulet to dodatkowa rzecz, która zawsze będzie w zasięgu dłoni, nawet gdy w pobliżu nie ma rodziny. To ona da dzieciom poczucie bezpieczeństwa, uspokoi, podbuduje pewność siebie oraz wiarę we własne możliwości. Zapewne każdy z nas miał kiedyś taki amulet, więc warto, by i nasze pociechy miały coś takiego. Lu miała Panią Wstyd, moje dzieci przytulanki, a ja magiczną bransoletkę.

Ta historia uczy najmłodszych tego, że pomimo strachu, warto podejmować nowe wyzwania, gdyż na ich końcu czeka radość, dumą i zadowolenie. Pokonując takie przeszkody, zawsze mogą oni liczyć na pomoc najbliższych, nigdy nie zostaną z tym sami. Zawsze ktoś będzie nad nimi czuwał.

"Pani Wstyd" to bardzo emocjonalna, ciekawa i pouczająca opowieść nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Opowieść z wyjątkową bohaterką, która jest bliska sercu wielu małym czytelnikom, a i w tych dojrzałych tkwi jej cząstka.
Z czystym sumieniem, otwartym sercem polecam całym rodzinom.

• Książka inna niż wszystkie
  • Pożyczone