Legendy Żydów polskich

Okładka książki Legendy Żydów polskich Alexander Eliasberg
Okładka książki Legendy Żydów polskich
Alexander Eliasberg Wydawnictwo: Austeria baśnie, legendy, podania
276 str. 4 godz. 36 min.
Kategoria:
baśnie, legendy, podania
Tytuł oryginału:
Sagen polnischer Juden
Wydawnictwo:
Austeria
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
276
Czas czytania
4 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378660880
Tłumacz:
Małgorzata Szlaga
Tagi:
legendy podania żydzi chasydzi
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
474
280

Na półkach: ,

Tym razem w moje dłonie trafiły zgromadzone i spisane jeszcze na początku XX wieku przez Alexandra Eliasberga „Legendy Żydów Polskich”. Pięćdziesiąt przesiąkniętych chasydzką mistyką i mądrością Boga opowiadań prowadzi czytelników przez historie, których źródeł można upatrywać nawet w XVIII wieku, złotym okresie rozwoju chasydyzmu na ziemiach polskich. Dzięki rozjaśniającemu mroki niewiedzy posłowiu Henryka Halkowskiego i spisowi biogramów najsłynniejszych cadyków, „Legendy…” stają się zapisem świata, który przeminął i ludzi, którzy pieczołowicie budowali go swą wiarą i oddaniem.
To tu mistycyzm miesza się z biedą i ludzkim nieszczęściem. Cadycy spotykają czarnoksiężników, wskrzeszają zmarłych albo wstrzymują śmierć, rozmawiają z Bogiem, procesują się z nim, cudownie przenoszą się między miastami odległymi do siebie o wiele kilometrów, uzdrawiają chorych, przepowiadają przyszłości i potrafią sprawić, by wśród bezpłodnych małżeństw rodziły się dzieci. Cadyk to „człowiek sprawiedliwy” i jeśli Bóg wymierza narodowi Izraela karę, to ten może tę karę odwrócić. Niesamowita była więc moc cadyków, choć nie brakowało im zwykłych ludzkich przywar – potrafili kłócić się ze sobą i spierać, ale przede wszystkim wspinali się na teologiczne wyżyny.
Innymi słowy „Legendy…” stają się bramą do zaginionego świata. Pełne uroku i pilnie strzeżonych sekretów, może nie zawsze humorystyczne i zabawne, raczej natchnione miłością do Boga i człowieka, zaskakująco dały mi poczucie wewnętrznego spokoju; były dla mnie wyprawą niezapomnianą. Nieco inną niż z bajkami Singera (krótka recenzja jest gdzieś na moim insta),chyba nawet bardziej wciągającą w bijące od nich światło.
Wspaniały, wyjątkowy zaczątek poznania. Polecam.

Tym razem w moje dłonie trafiły zgromadzone i spisane jeszcze na początku XX wieku przez Alexandra Eliasberga „Legendy Żydów Polskich”. Pięćdziesiąt przesiąkniętych chasydzką mistyką i mądrością Boga opowiadań prowadzi czytelników przez historie, których źródeł można upatrywać nawet w XVIII wieku, złotym okresie rozwoju chasydyzmu na ziemiach polskich. Dzięki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
581
353

Na półkach: , ,

Pozycja mająca na celu przybliżenie opowieści żydowskich, związanych z ruchem chasydzkim. Legendy związane z cadykami - przypowieści dosyć schematyczne i proste, pozwalające jednak na poczucie odrobiny klimatu, przekonań i zwyczajów chasydów. Brakowało mi jednak klimatycznych ilustracji, opisania szerszego tła czy komentarzy lub możliwych interpretacji opowieści. Cennym dopełnieniem jest posłowie Henryka Halkowskiego oraz biogramy cadyków, którzy występują w 50 legendach, tworzących niniejszą pozycję.

Pozycja mająca na celu przybliżenie opowieści żydowskich, związanych z ruchem chasydzkim. Legendy związane z cadykami - przypowieści dosyć schematyczne i proste, pozwalające jednak na poczucie odrobiny klimatu, przekonań i zwyczajów chasydów. Brakowało mi jednak klimatycznych ilustracji, opisania szerszego tła czy komentarzy lub możliwych interpretacji opowieści. Cennym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
164
85

Na półkach:

Książka przybliża kilkanaście legend żydowskich. Większość dotyczy historii z XVIII wieku, gdy Baal Szem Tow, twórca chasydyzmu na ziemiach polskich (taki odpowiednik Marcina Lutra w chrześcijaństwie) zaczął głosić teorie jakoby rabini mieli być pośrednikami w kontakcie z Bogiem, zyskał sobie tym wrogość ortodoksów, ale wprowadził do judaizmu modlitwę przez taniec, według niego pobożność była afirmacją życia. Widać ducha tej filozofii w powyższym zbiorze legend. Niektóre są naprawdę fantastyczne, dające do myślenia, gotowe wskazówki do zmian we własnym życiu. Inne zupełnie związane z czasami odległymi, XVIII-wieczną Polską i tamtymi realiami życia. Mimo wszystko warto zapoznać się z tą pozycją, przybliża ówczesną, wielokulturową Polskę.

Książka przybliża kilkanaście legend żydowskich. Większość dotyczy historii z XVIII wieku, gdy Baal Szem Tow, twórca chasydyzmu na ziemiach polskich (taki odpowiednik Marcina Lutra w chrześcijaństwie) zaczął głosić teorie jakoby rabini mieli być pośrednikami w kontakcie z Bogiem, zyskał sobie tym wrogość ortodoksów, ale wprowadził do judaizmu modlitwę przez taniec, według...

więcej Pokaż mimo to

avatar
469
91

Na półkach: , , ,

Czytając tą książkę, zawiodłam się. Moje oczekiwania, gdy wypatrzyłam ją na półce w bibliotece, były następujące: oto poznam jakieś sekretne, tajemnicze, pełne magii historie, które ukażą mi "prawdziwą" żydowską duszę.
Tymczasem opowiadania są bardzo schematyczne, bohaterem jest Baal Szem Tow, mędrzec, który czyni cuda. Każda historia kończy się też prostym dziękczynieniem, błogosławieństwem lub przykazaniem.

Jeśli ktoś interesuje się judaiką, polecam . Jeśli ktoś chce się choć trochę zagłębić w chasydyzm bądź po prostu kulturę żydowską, również polecam, bo pod koniec każdej historii objaśnione są terminy żydowskie, które mogą być dla goja niezrozumiałe.

Czytając tą książkę, zawiodłam się. Moje oczekiwania, gdy wypatrzyłam ją na półce w bibliotece, były następujące: oto poznam jakieś sekretne, tajemnicze, pełne magii historie, które ukażą mi "prawdziwą" żydowską duszę.
Tymczasem opowiadania są bardzo schematyczne, bohaterem jest Baal Szem Tow, mędrzec, który czyni cuda. Każda historia kończy się też prostym dziękczynieniem,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    19
  • Przeczytane
    19
  • Posiadam
    8
  • Ulubione
    1
  • 2o2Z
    1
  • Tematyka Żydowska
    1
  • 2015
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Żydzi/Zagłada/Izrael/Palestyna
    1
  • W biblioteczce
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Legendy Żydów polskich


Podobne książki

Okładka książki Nordyckie opowieści Agnes Ársól Bikowska, Kinga Eysturland, Emiliana Konopka, Anna A. Prorok
Ocena 10,0
Nordyckie opow... Agnes Ársól Bikowsk...
Okładka książki Rolf Krake i pogromca smoka Álvaro Marcos, Juan Carlos Moreno
Ocena 7,0
Rolf Krake i p... Álvaro Marcos, Juan...
Okładka książki Egil i wyspa siedmiu królestw Juan Carlos Moreno, Javier Yanes
Ocena 7,3
Egil i wyspa s... Juan Carlos Moreno,...
Okładka książki Hervör i ognisty miecz Eva Hibernia, Juan Carlos Moreno
Ocena 6,8
Hervör i ognis... Eva Hibernia, Juan ...

Przeczytaj także