Lalka i perła

Okładka książki Lalka i perła
Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie językoznawstwo, nauka o literaturze
85 str. 1 godz. 25 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
85
Czas czytania
1 godz. 25 min.
Język:
polski
ISBN:
8308031145
Tagi:
Tokarczuk Prus Lalka Wokulski czytanie powieści
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Notatnik Literacki Nr 1 (1) / 2023 Zuzanna Bartoszek, Joanna Bednarek, Ewa Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Weronika Gogola, Irek Grin, Ewa Jarocka, Tymoteusz Karpowicz, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Dorota Kotas, Dawid Kujawa, Karolina Macios, Paweł Mackiewicz, Filip Matwiejczuk, Oskar Meller, Łukasz Musiał, Joanna Oparek, Emil Pasierski, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Maciej Robert, Barbara Sadurska, Jakub Skurtys, Paweł Sołtys, Olga Tokarczuk, Agnieszka Waligóra, Rafał Wawrzyńczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 8,0
Notatnik Liter... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
219 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
567
443

Na półkach: , ,

Na urlop do walizki wagi do 10 kilo wolałam wziąć kilka cienkich książek niż 2-3 grube, stąd czytana właśnie książka "Bieguni" została w domu. A przede mną zaledwie 85-stronicowa "Lalka i perła" Olgi Tokarczuk. W 13 rozdziałach autorka mierzy się z powieścią Prusa zadając sobie i nam pytania: czy to dobrze, że boli? czy romantyzm jest chorobą? co to za dziwna para Wokulski i Rzecki? O.T. odpowiada na nie z pasją, która budzi we mnie pragnienie jak najszybszego powrotu do lektury "Lalki". Pisząc o niej Tokarczuk odwołuje się do swej wiedzy psychologicznej. Mówi o indywiduacji, inicjacji, czy projekcji swoich pragnień na osobę, w której się zakochujemy, o gestaltowskiej interpretacji snu, do ktorego przyrównuje powieść. Pojawia się nazwisko Junga, ale i mistrza Erkharda, odniesienia do "Pieśni nad Pieśniami" czy "Hymnu o miłości" świętego Pawla. Wstrząs, jakiego doświadcza Wokulski na warszawskim Powiślu przyrównywany jest do doświadczenia Buddy, który opuściwszy pałac po raz pierwszy zmierzył się z cierpieniem, starością i śmiercią. To doświadczenie dla obojga rozpoczyna drogę ku przemianie. Z gąsienicy w motyla, który jest symbolem zmartwychwstania, tu obudzenia duchowego.
Kluczowe w inicjacji jest doświadczenie cierpienia, a istotą wyzwolenia wejście w postawę współczucia, współprzeżywania. Także Wokulskiego wobec Izabeli Łęckiej, która go bardzo zraniła, a w której mimo to potem zobaczył "złamaną istotę, która nie znalazła właściwej dla siebie drogi...siostrę w smutku" (Prus)
Ksiazka budzi we mnie refleksje nad sobą. Wdzięczna jestem też autorce za liczne cytaty z Prusa i za nowe dla mnie spojrzenie na "Lalkę".
Z notatek na łapu capu, na co zwróciłam uwagę:
- wyjazd jako inicjacja przemian; tu Wokulskiego do Rosji, ale szczególnie do Paryża
- Buddy i Wokulskiego reakcja na cierpienie - "poczucie jedności że światem, poczucie wspólnoty z innymi bytami...doświadczenie wspólnoty cierpienia"; Prus pisze o tym tak: "I nie tylko obchodzili go ludzie. Czuł zmęczenie koni ciągnących ciężkie wozy, i ból ich karków tartych do krwi przez chomąto. Czuł obawę psa, który szczekal na ulicy, zgubiwszy pana, i rozpacz chudej suki z obwislymi wymionami, która na próżno biegała od rynsztoka do rynsztoka, szukając strawy dla siebie i szczeniąt. I jeszcze, na domiar cierpień, bolały go drzewa obdarte z kory, bruki podobne do powybijanych zębów, wilgoć na ścianach, połamane sprzęty i podarta odzież".
- kryzys połowy wieku, po wypełnieniu roli społecznej, w który wg O.T. wchodzi Wokulski ("A więc już nie KIM JESTEM? KIM MÓGŁBYM BYĆ?, lecz O CO W TYM WSZYSTKIM CHODZI?, JAKIE JEST MOJE ZADANIE? DLACZEGO W OGÓLE JESTEM?") - Tokarczuk
- kryzys jako impuls do przemiany ("by stać się kimś innym...jego status quo nie jest prawdziwym nim" O.T.)
- romantyzm (także Wokulskiego). jako postawa głębszego przeżywania i rozumienia, głębszego współuczestniczenia w doświadczeniach ludzi i zbiorowości, "odwaga głoszenia swoich prawd, prawo do zaznaczenia się w świecie... poświęcenie siebie ... poczucie niewygody i rodzaj prowokacji... niezgoda na świat pozorów". To wg O.T. zapowiedź XX-wiecznego Obcego.
- analiza głosu, którego w sobie doświadcza Wokulski, który zapowiada mu, że to, co po nim zostanie to przebaczenie (wg O.T. ten dialog wewnętrzny Wokulskiego jest nieświadoma rozmową z Bogiem)
- o podziałach w "Lalce" - na arystokratów i zwykłych ludzi, zwierzęta w ludzkiej skórze i mniej licznych ludzi, tych , którzy dążą i tych którzy żyją z dnia na dzień dla brzucha i kieszeni, "prawdziwych, zdających sobie sprawę ze swego miejsca w świecie i pozornych, niewiedzących, zanurzonych w chaosie... śpiących i przebudzonych" (O.T.) chemików i preparaty chemiczne w ich rękach.
- obcość Wokulskiego i a propos tego wywody O.T. o "obcości, która daje możliwość pozostawania w dialogu z bóstwem... obcości jako epifanii...obcości, która pomaga przyjąć, że człowiek należy... do jakiegoś Tam, którego nie pamięta".
- A propos Izabeli dywagacje na temat próżności i pełni; próżności w znaczeniu narcyzmu, jako "niezdolności do obdarzania miłością kogokolwiek poza sobą ", niezdolności do współczucia i pełni, głębi, obrazu Bożego ukrytego we wnętrzu czlowieka, otwartości nieograniczonej, bo "ze strony Boga wszystko może się zdarzyć, ponieważ Bóg nie jest ani WIEM, ani CHCĘ, ani MAM" *O.T.)
- o miłości, o której opowiada "Lalka" O.T. pisze "jest w miłości jakiś element siły nie z tego świata, element boski". Pisząc o miłości wiąże ją znowu ze współczuciem, które umożliwia doświadczenie wspólnoty bólu, zgodnie z przekazaniem "kochaj bliźniego swego, jak siebie samego.
- o wezwaniu, warunkiem odpowiedzi na które jest przebudzenie O.T. pisze cytując opis doświadczenia Wokulskiego przed lustrem "Wtem otworzył oczy i włosy powstały mu na głowie. Naprzeciw siebie zobaczył taki sam pokój jak jego, takie samo łóżko z baldachimem, a na nim ... siebie!... Było to jedno z najsilniejszych wstrząśnien, jakich doznał w życiu, sprawdziwszy własnymi oczyma, że tu, gdzie uważał się za zupełnie samotnego, towarzyszy mu nieodstępny świadek... on sam!..." - (B. Prus)
- o duchu czasu i zamianie pielgrzymki duchowej na pielgrzymkę kulturalną, której celem nie jest Jerozolima czy Compostela, ale Paryż lub Nowy Jork, w których " nie relikwie świętych, nie cudowne obrazy, ale architektura kościołów i obrazy w muzeach interesują pielgrzymów". (O.T.)
- O T. hymn na na cześć pielgrzymki:
"W pielgrzymce ważne jest porzucanie tego, co stare, znajome, bezpieczne. Pielgrzymka jest wyruszeniem w drogę, symbolicznym aktem, wielka decyzją. Jest zmianą punktu widzenia, obraniem nowej perspektywy, próbą zasiania się na nowo, gotowością odnowienia".
Zastanawiałam się, czy słowa te pochodzą u O.T. z osobistego doświadczenia pielgrzymki.

Książka budzi we mnie tęsknotę za przemianą ze wspomnianej już gąsienicy w motyla.

I pragnienie przeczytania na nowo "Lalki.

Na urlop do walizki wagi do 10 kilo wolałam wziąć kilka cienkich książek niż 2-3 grube, stąd czytana właśnie książka "Bieguni" została w domu. A przede mną zaledwie 85-stronicowa "Lalka i perła" Olgi Tokarczuk. W 13 rozdziałach autorka mierzy się z powieścią Prusa zadając sobie i nam pytania: czy to dobrze, że boli? czy romantyzm jest chorobą? co to za dziwna para...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 225
  • Chcę przeczytać
    785
  • Posiadam
    192
  • Teraz czytam
    31
  • 2021
    23
  • Ulubione
    22
  • 2020
    20
  • Literatura polska
    18
  • 2019
    16
  • 2020
    11

Cytaty

Więcej
Olga Tokarczuk Lalka i perła Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Lalka i perła Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Lalka i perła Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także