Vatzlav | Ambasador

Okładka książki Vatzlav | Ambasador Sławomir Mrożek
Okładka książki Vatzlav | Ambasador
Sławomir Mrożek Wydawnictwo: Panaceum utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Vatzlav | Ambasador
Panaceum
1982-01-01
1982-01-01

[...]
-Pragnę zaprotestować przeciwko bezprawnemu zatrzymaniu naszego obywatela w waszej ambasadzie.
-Ależ my go wcale nie zatrzymujemy.
-To jest pogwałcenie jego wolności osobistej.
-On sam chce tutaj zostać.
-My wiemy lepiej czego on chce.
-Lepiej niż on sam?
-Oczywiście! On ma tylko świadomość indywidualną, a my narodowo-państwową. Wobec naszej świadomości, jego świadomość jest ograniczona.
-To jest rzecz do dyskusji.
-No i dlatego Pan go natychmiast nam wyda.
-Teraz już nie.
-Co to znaczy teraz?
-Teraz kiedy Pan zapomina, że tutaj ja decyduję.

𝐙 𝐂𝐘𝐊𝐋𝐔 "𝐎𝐂𝐀𝐋𝐈Ć 𝐎𝐃 𝐙𝐀𝐏𝐎𝐌𝐍𝐈𝐄𝐍𝐈𝐀" !
Słuchowisko "Ambasador" Sławomira Mrożka w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego, którego Emisja odbyła się 1990-11-01
opr. tekstu: Ewa Stocka-Kalinowska,
opr. muz. i realizacja akustyczna: Andrzej Złomski.
Akcja sztuki rozgrywa się w okresie zimnej wojny, w ambasadzie demokratycznego państwa, która znajduje się na terytorium kraju rządzonego autorytarnie. W tytułową rolę ambasadora wcielił się fenomenalny Gustaw Holoubek.
Do Ambasadora przybywa Pełnomocnik miejscowych władz z dziwnym prezentem... a mianowicie wielkim globusem pozbawionym rysunku kontynentów. Nagle z globusa wychodzi Człowiek, który przedstawia się jako pracownik fabryki globusów i prosi o azyl polityczny.
Honor, Ideologia, Religia i Wiara... to cztery kluczowe i podejrzane drogowskazy, przypuszczalnie działające najbardziej destrukcyjnie, nie tylko na jednostki lecz na całe narody.
Sławomir Mrożek napisał je na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, jednak jak widać jego przesłanie absolutnie nie straciło na aktualności.
𝗖𝗭𝗬𝗧𝗔𝗝𝗖𝗜𝗘, 𝗦Ł𝗨𝗖𝗛𝗔𝗝𝗖𝗜𝗘, 𝗪𝗔𝗥𝗧𝗢 !

𝗢𝗯𝘀𝗮𝗱𝗮:
Gustaw Holoubek - Ambasador;
Adam Ferency - Człowiek;
Mirosława Dubrawska - Amelia;
Mariusz Dmochowski - Pełnomocnik;
Tadeusz Borowski - Sekretarz.

[...]
-Ależ my go wcale nie zatrzymujemy.
-To jest pogwałcenie jego wolności osobistej.
-On sam chce tutaj zostać.
-My wiemy lepiej czego on chce.
-Lepiej niż on sam?

• 2024 luz blues/sort