Siedem godzin do celu

Okładka książki Siedem godzin do celu Nikodem Soszyński
Okładka książki Siedem godzin do celu
Nikodem Soszyński Wydawnictwo: Tourbo Management Nikodem Soszyński literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Siedem godzin do celu
Tourbo Management Nikodem Soszyński
2021-05-05
2021-05-05
podróże muzyka trasa koncertowa

Zastanawia mnie nie od dziś, czy spisywanie wspomnień czynione jest z chęci podzielenia się z czytelnikami swoimi doświadczeniami, czy bardziej dla siebie, by uchronić je przed zapomnieniem. Możliwe, że oba te powody są równie istotne.

Podobnie jak autor lubię pojechać kamperem w trasę, nie pozostając zbyt długo w jednym miejscu, więc byłam ciekawa czy część naszych doświadczeń będzie zbieżna. Bo choć powód naszych wypraw jest zupełnie inny, to wiadomo, że w podróży, mimo najlepszego planowania zawsze coś się zdarzy, zawsze coś pójdzie nie tak. I takie przypadki, mimo, że burzą krew w chwili gdy się przytrafiają, nadają pazura opowieści i po latach przeważnie wywołują uśmiech nostalgii.

Nikodem Soszyński, autor niniejszej książki, jest przede wszystkim muzykiem i to o jego życiowej pasji w niej czytamy. O koncertowaniu w przeróżnych krajach świata i przede wszystkim drodze, która prowadzi go za każdym razem do tego celu. Autor pisze o ludziach, których spotkał na swojej drodze, miejscach, które odwiedził podczas kilkunastu lat tras koncertowych. Sytuacjach, z którymi musiał sobie radzić. Chwilach zwątpienia i tych dodających skrzydeł. Ale przede wszystkim o swojej miłości do muzyki i podróży.

Przyjemnie czyta się o kimś kto nie mówi o swych marzeniach, ale je spełnia, mimo, że droga do celu często wybrukowana jest problemami. Nie zliczę ile razy z uśmiechem czytałam o sytuacjach zabawnych, ile razy kiwałam ze zrozumieniem głową, mając podobne doświadczenia na swoim koncie. Ciekawie było też przyjrzeć się specyfice pracy koncertującego muzyka i wszystkimi związanymi z tym zaletami i wadami.

Książka napisana jest lekkim stylem w formie pamiętnika wzbogaconego zdjęciami z podróży, czasem nieco chaotycznego, co jednak tylko dodaje mu autentyczności. A okładka? Wystarczy na nią spojrzeć, a już chce się pakować na kolejny wyjazd.

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda życie w ciągłej podróży? Albo życie muzyka w ciągłej trasie koncertowej?
Jeśli tak, koniecznie zajrzyjcie do książki N. Soszyńskiego. Odnajdziecie tam odpowiedzi na wiele Waszych pytań.
Dlaczego zdecydowaliśmy się przeczytać i napisać o "Siedem godzin do celu"? To proste, z autorem łączy nas wspólny komponent - miłość do podróży i muzyki! Przemierzamy naszą 'Cytrynką' 💜 Polskę wzdłuż i wszerz w rytm słuchanych, śpiewanych, nuconych utworów. Nierzadko z ukulele, czy kalimbą pod pachą.
"Siedem godzin do celu" to książka o szeroko rozumianej podróży, wędrówce (tanecznym krokiem) przez świat (autor odwiedził już prawie całą Europę (❗) , czy też m. in. Brazylię),ale też życie. Zabrzmiało górnolotnie? Niepotrzebnie, bo na kartach tej książki otrzymujemy jednoznaczny dowód, że to prawdziwa miłość i pasja życiowa autora pomimo licznych niedogodności i nierzadko wręcz spartańskich warunków w trasie. A czy nie właśnie o to chodzi, by robić coś co kochamy i sprawia nam frajdę?
"Całe życie czekamy. Od małego czekamy na coś, na kogoś. Często sami nie wiemy na co lub na kogo, ale i tak czekamy. Tak też jest w moim przypadku, czekam... Im dłużej żyję, tym bardziej się utwierdzam w przekonaniu, że to czekanie jest słuszne, a zarazem destrukcyjne, bo jak coś ma przyjść, to i tak przyjdzie."
Czyta się lekko, szybko i przyjemnie. Brzmi jak idealna lektura na słoneczne popołudnie? Zapiski wspomnień z tras koncertowych z ostatnich 12-13 lat grania i skojarzeń tworzą swojego rodzaju pamiętnik. Miła odskocznia od trudnych, zawiłych i czasem poplątanych fabuł. A okładka? Sami przyznajcie, czyż nie jest genialna i bardzo pozytywna?
"Przy każdej okazji stawiamy sobie cele zaczynając od mniejszych, a kończąc na większych, nieważne, czy chodzi o zwykłe przetrwanie dnia, czy też o osiągnięcie czegoś, czego bardzo chcemy. W trasie celem jest kolejny punkt, kolejny koncert, a czas wyznacza muzyka i głos nawigacji "Pozostało siedem godzin do celu"."

"Całe życie czekamy. od małego czekamy na coś, na kogoś. Często sami nie wiemy na co lub na kogo, ale i tak czekamy..."

Takimi słowami rozpoczyna się książka Nikodema Soszyńskiego pt. "Siedem godzin do celu".

Kiedy dostałam propozycję zrecenzowania tego cuda to od razu urzekła mnie ta kolorowa i optymistyczna okładka!

Skojarzyła mi się z życiem na kółkach zanim przeczytałam opis :D

Nawet się nie pomyliłam, ponieważ historia zawarta w książce dotyczy muzyka i jego zespołu, który przemieszczał się po świecie dając koncerty w różnych miejscach! :)

"Każdy dzień w trasie to nowa lekcja, czy to pokory, czy zaradności, czy też cierpliwości, trochę jak w zwyczajnym życiu, tylko czasami z dużo większym nasileniem."

Bardzo podobała mi się ta opowieść. Jeżeli lubicie muzykę to zachęcam do poznania muzyka, który kocha również podróże po świecie, a muzyka jest dla niego całym światem.

Ogólnie cieszę się, że sięgnęłam po tę pozycję bo marzy mi się kiedyś podróż Kamperem po kraju albo może i świecie :D

Ale to bardzo odległe marzenia 🙈 Tutaj dostałam namiastkę tego jak to może wyglądać:D

Po zapoznaniu się z różnymi historiami, które wydarzyły się podczas podróży mogę śmiało stwierdzić, że takie życie nie jest wcale łatwe...

Wystarczy, że zepsuje się samochód w innym kraju i jest klops... tu na szczęście przyszła pomoc i muzycy mogli ruszyć dalej... Albo choroba... to też nie było przyjemne. Bardzo współczuje autorowi... Nie dość, że nasiedział się w poczekalni to jeszcze wypuścili go kamieniami na nerkach... a ból nie ustępował :/ Są takie sprawy na które czasami człowiek nie ma wpływu, ale musi dzielnie walczyć! Im się to udało!

A teraz taka ciekawostka: w Brazylii trzeba zapłacić dodatkowe 5zł za każde 100g zmarnowanego jedzenia! To by przydało się wszędzie - ludzie nauczyliby się szanować to co mają... oczywiście była rzecz, która mnie odstraszyła, a mianowicie te pająki... w Brazylii :P

Ta książka o podróży "Osiołkiem" zawiera piękne wspomnienia autora ze swojej trasy koncertowej oraz podróży po świecie... Tysiące kilometrów przebytych w trasie, a ile ludzi poznanych! :)

Do tego te piękne zdjęcia na końcu książki!
Dzięki nim można sobie wyobrazić to co jest zawarte na kartkach tej historii...:)
Dziękuję autorowi, że podzielił się z czytelnikiem swoim światem, który był i jest cudowny!
Dziękuję Nikodem Soszyński!

Skojarzyła mi się z życiem na kółkach zanim...

Tak jak Nikodem kochamy podróże i poznawanie nowych ludzi, choć realizujemy je przemieszczając się Skodą, nie busem. Tak jak Nikodem kochamy też muzykę, choć muzykami nie jesteśmy. Właśnie dlatego książka „7 godzin do celu” bardzo nas zainteresowała. Począwszy od pięknej okładki, przez przygody zespołu Nikodema po miejsca, które odwiedzili. To ciekawa lektura dla fanów chwytania chwili i cieszenia się z tu i teraz.

„7 godzin do celu” to opowieść o podróży – zarówno przez życie jak i przez kolejne miejsca w towarzystwie muzyki. To przygody na trasie, wielu ludzi poznawanych w najdalszych zakątkach świata i wyzwania, które towarzyszą koncertowaniu. Autor przywołuje swoje wspomnienia z tras koncertowych nie tylko po Polsce, bo zespół dotarł do krajów takich jak Niemcy, Holandia, Hiszpania czy… Brazylia! Ileż trzeba mieć odwagi i zapału, aby spakować się w busa (który skąd inąd nie był najnowszy) i pojechać z instrumentami w tak odległe miejsca. My za to bardo muzyków szanujemy!

Z książki dowiadujemy się jak wygląda życie muzyków w trasie. Z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć. Wszak nie zawsze zespół trafiał na komfortowe warunki do odpoczynku. Nie zawsze warunki były dobre do… samego koncertowania. Gdy dodamy do tego psikusy, które potrafiły czynić busy, którymi ekipa się przemieszczała, to mamy obraz życia pełnego emocji, energii, ale i zmęczenia, znużenia i wątpliwości czy ma to sens.

Podziwiam wszystkich ludzi, którzy mają w sobie konsekwencję i odwagę, aby myśl przekuć w tak konsekwentne działanie walki o swoje marzenia. Myślę jednak, że to najpiękniejsze co możemy dla siebie zrobić. Choć „7 godzin do celu” nie jest książką grubą (ok. 160 stron tekstu + zdjęcia) to jestem przekonana, że wspomnień, które zostaną z muzykami mają w głowie po wielokroć więcej.

Luźne wspomnienia autora

Można odnieść wrażenie, że książka jest napisana nieco chaotycznie. Czasem trudno było mi się odnaleźć w tym gdzie właściwie teraz jestem. Niemniej nie musi to być minus. Takie luźne zapiski przywołujące wspomnienia zyskują na naturalności, choć nie każdemu to się spodoba. Język jest prosty i przezabawny. Niejedną osobę może zirytować wielość porównań, mnie one jednak bawiły. Warto dodać, że książka jest pięknie wydana, co nie jest częste przy self publishingu. Świetnie oddający klimat historii projekt okładki przykuwa spojrzenie. Dla mnie jest on pewną wizualizacją marzeń, tylko zamiast instrumentów wrzuciłabym na pakę rower.

• Przeczytane 2021
  • Popularnonaukowe, na faktach

Dodaj cytat z książki Siedem godzin do celu