Dyskryminacja. Powiedz: stop!

Okładka książki Dyskryminacja. Powiedz: stop! Emma Strack
Okładka książki Dyskryminacja. Powiedz: stop!
Emma Strack Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Adamada
2021-05-13
2021-05-13
Tomasz Swoboda
rasizm dysryminacja

Okładka książki Sowa czy puszczyk? Guillaume Plantevin, Emma Strack
Sowa czy puszc... Guillaume Plantevin...

Autorka książki "Dyskryminacja. Powiedz: STOP!" - Emma Strack - porusza trudne i niewygodne tematy. Pisze m.in. o czynach uznawanych za zbrodnie przeciwko ludzkości - o zabójstwach, eksterminacji, niewoli, torturach, gwałtach, przymusowej sterylizacji, eksperymentach na ludziach. Robi to jednak z dużą dozą wyczucia, a do tego w bardzo przystępny, zrozumiały sposób. Przytaczane fakty oraz przepisy prawne są umiejętnie wkomponowane w liczne dodatki graficzne, co sprawia, że lektura nie jest trudna ani nudna. Autorką prostych lecz niezwykle wymownych ilustracji, o których z pewnością warto wspomnieć jest Maria Frade.

"Skóra o czarnej barwie to wynik adaptacji do środowiska. Homo sapiens pojawia się w Afryce, gdzie słońce świeci mocniej. W procesie ewolucji przewagę zyskują zatem osobniki o ciemnej skórze, czyli bardziej odporne na promienie słoneczne. Choć człowiek dostosował się później do życia w różnych regionach świata, wszyscy mamy czarnego przodka."

Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Instytutu Francuskiego w ramach programów wsparcia wydawniczego, stąd też są tu liczne nawiązania do historii Francji i sytuacji obowiązującej w tym kraju. Zdarzają się jednak wtrącenia i wyjaśnienia jak to wygląda w Polsce czy innych państwach. Jak dla mnie brakuje jasnego rozgraniczenia czy niektóre fragmenty odnoszą się do realiów francuskich czy polskich. O ile w przypadku świadomego dorosłego czytelnika jest to kwestia zweryfikowania informacji, o tyle dla dzieci (a to do nich głównie jest kierowana ta pozycja) może być to już nieco kłopotliwe. Absolutnie zgadzam się natomiast z faktem, że omawiana książka może być idealnych materiałem czy punktem wyjścia do rozmów dotyczących porównania historii, doświadczeń, stanu prawnego we Francji i w Polsce (choć nie tylko).

Publikacja jest naprawdę godna uwagi. Wiedzę zdobytą podczas lektury można wykorzystać nie tylko w szkole, ale przede wszystkim w życiu codziennym. W temacie różnego rodzaju dyskryminacji warto uczyć się na błędach innych, by nie popełniać ich samemu. Wystarczająco dużo osób zginęło, a co gorsze nadal ginie z powodu różnego rodzaju prześladowań i zdecydowanie zbyt dużo cierpień było i jest zadawanych z tego powodu. Książka Emmy Starck uświadamia to czytelnikom, a do tego pokazuje, że mamy wybór i wpływ na to, by żyło nam się znacznie lepiej, bezpieczniej i przyjemniej.

Zaczyna się już w przedszkolu. Ktoś wyśmiewa kogoś, bo jest grubszy czy ma odstające uszy. Potem jest tego więcej - ktoś wyśmiewa kogoś, kto nie ma markowych ubrań czy nie jeździ na zagraniczne wakacje. Spotykamy się z nią na każdym kroku. Czasem ma postać "zaledwie" uporczywego przyglądania się osobie na wózku czy o innym kolorze skóry, ale często ma znacznie bardziej radykalną postać - mówione ciszej lub głośniej "brudas", "pedał", "czarnuch"... I oby tylko na tym się kończyła! Dyskryminacja - mimo prowadzonym od lat różnym działaniom i kampaniom społecznym - wciąż ma się dobrze i zbiera swoje żniwo w szkołach, zakładach pracy, na ulicy i w mediach. Uprzedzenia przechodzą często z pokolenia na pokolenie i jedynym sposobem, by przerwać to błędne koło, jest edukacja naszych dzieci. Ale nie liczcie na szkołę, w tej kwestii w obecnym systemie edukacji niewiele jest miejsca na kompleksowe działania. My, rodzice, musimy wziąć sprawy w swoje ręce. I korzystać z każdej możliwej pomocy - jak książka Emmy Strack i Marii Frade pt. "Dyskryminacja. Powiedz: stop!" od Wydawnictwo ADAMADA

To wyjątkowa książka francuskich autorek skierowana także do młodszych odbiorców w sposób jasny i kompleksowy, a także prosty i zrozumiały objaśniająca, czym jest dyskryminacja i do czego może prowadzić. Książka podzielona jest na 5 bloków tematycznych związanych z głównymi obszarami, na których tle dochodzi do dyskryminacji: pochodzenie, wygląd, tożsamość, przynależność grupowa i stan zdrowia. W każdym z rozdziałów znajdziemy przykłady takiej dyskryminacji, sylwetki ludzi, którzy z nią walczą, a także odwołania do prawa czy przykłady historycznych konsekwencji dyskryminacji.

Choć autorki odwołują się głównie do prawa francuskiego i tamtejszych danych statystycznych, książka pozostaje interesująca także dla polskiego czytelnika. Większość zgromadzonej w niej wiedzy jest bowiem uniwersalna, zarówno historyczne, jak i współczesne przykłady dyskryminacji pozostają zrozumiałe i czytelne oraz bardzo zbliżone do naszych polskich doświadczeń. Natomiast kwestie rozwiązań prawnych i statystyki jedynie pobudzają do refleksji, do podjęcia rozważań (a może i poszukiwań),jak to wygląda u nas. Jeśli podrzucacie tę lekturę waszym dzieciom, warto przygotować się do rozmowy, pomóc im zebrać informacje, uzupełnić wiedzę, podyskutować o ich doświadczeniach. Zaręczam, że dla obu stron dyskusja okaże się owocna.

Największą zaletą książki jest to, że autorki podeszły do tematy holistycznie, gromadząc w jednym miejscu możliwie najszersze ujęcie tematu, a jednocześnie nie zamieniając publikacji w podręcznik. Wszystkie dotyczące dyskryminacji aspekty przedstawiane są tu w możliwie najprostszy sposób, zawierając kwintesencję tematu. Właśnie dlatego książkę można zaproponować już starszym wczesnoszkolniakom - ilość zebranego materiału i tekst nie będą dla nich wcale przytłaczające, za to doskonale zapoznają z tematem - a i nieco starsi czytelnicy nie będą zawiedzeni, ponieważ posiadaną wiedzę mogą wraz z książką uporządkować. W zrozumieniu tematu pomocny będzie fakt, że autorki wyjaśniają z jednej strony, skąd biorą się niektóre uprzedzenia, z drugiej pokazują, do czego mogą doprowadzić, i że nie ma czegoś takiego jak dyskryminacja na drobną skalę, bo ona zawsze eskaluje.

Bardzo potrzeba nam książek takich jak ta właśnie publikacja - skierowanych do młodego odbiorcy, mądrych, podejmujących ważne tematy. Książek, które pozwalają zrozumieć świat i uwrażliwiają na problemy społeczne. Wyjaśniają, skąd się one biorą i jak możemy się im przeciwstawić. Bo przecież każde "nie", które mówimy dyskryminacji i nietolerancji jest krokiem w dobrą stronę. Bo jedyne, czego tolerować nie powinniśmy, to właśnie wszelkie przejawy dyskryminacji. I to jest jedna z najważniejszych lekcji, jakie - posługując się tą pozycją - możemy dać naszym dzieciom.

"Co istotne i cenne, autorka nie wymienia tylko kolejnych punktów na liście i nie przywołuje jednych po drugim przykładów dyskryminacji dla samego unaocznienia problemu. Byłaby to wtedy mocno przygnębiająca i właściwie mało wartościowa lektura. Emma Strack robi coś więcej: opisuje dlaczego takie postawy są niesprawiedliwe i krzywdzące i uczy jak z nimi walczyć. Co zrobić, żeby pewne zachowania odeszły w zapomnienie, jak pomóc ofiarom dyskryminacji i jak samemu się przed nią bronić."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2021/10/23/dyskryminacja-powiedz-stop-e-strack-m-frade/ :)

Każdy z nas jest inny. Jest innego pochodzenia, inaczej wygląda, ma inne wartości, inne potrzeby, słabości, kocha inaczej. Właśnie w tej odmienności jest piękno i siła. A mimo to, nieustannie i niezależnie od szerokości geograficznej dochodzi do aktów dyskryminacji. Bo zawsze znajdzie się ktoś, kto uważa się za lepszego lub chociażby "bardziej normalnego" od pozostałych.

O tym trzeba rozmawiać już od najmłodszych lat. Trzeba uświadomić dzieciaki czym jest dyskryminacja i zastanowić się wspólnie dlaczego do niej dochodzi i jak możemy do niej nie dopuszczać. Ba, zastanowić musimy się przede wszystkim my, dorośli, bo to my tworzymy podziały i jako wartości przekazujemy je młodszemu pokoleniu, które często bez zastanowienia je przyjmuje (bo przecież jesteśmy dla nich wzorcem). Z tego powodu właśnie, trafiła do naszego domu książka "Dyskryminacja".

To lektura w takiej samej mierze graficzna, jak i tekstowa- jedno przenika w drugie, świetnie się komponując. Autorki pochodzą z Francji, dlatego wiele faktów odnosi się do tego kraju, ale to nie szkodzi- to przecież temat międzynarodowy! Znajdziemy tutaj przykłady dyskryminacji z historii dawnej i współczesnej, jak i znane nam z ostatnich lat, a nawet w chwili obecnej.

Czasem mam wrażenie, że ludzie nie wiedzą, co robią. "Że ja dyskryminuję?! Ja?! A co ja właściwie takiego robię?!" No właśnie. Zacznijmy więc od tego, czym jest dyskryminacja. W tej książce zostało to opisane "esencjonalnie, z ogromnym ładunkiem wiedzy, zilustrowane przykładami z całego świata." Mamy tutaj odniesienia do dyskryminacji ze względu na pochodzenie, wygląd, tożsamość, przynależność grupową i stan zdrowia. Poruszone są między innymi takie tematy jak rasizm, niewolnictwo, nienormatywność, stereotypy, seksizm, orientacja seksualna, nazizm, prześladowania, niepełnosprawność. Same fakty i dowody, by otworzyć w końcu oczy i powiedzieć "STOP!".

Choć wybrałam tę książkę dla Moich Dzieci w wieku wczesnoszkolnym, podczas wspólnego czytania okazało się, że to jednak lektura dla starszych- bardziej młodzieży i dorosłych. Mimo tego, nie zniechęciło nas to! Syn z Córką bardzo chętnie podejmowali temat, a ja czytając, dostosowywałam na bieżąco słowa do ich wrażliwości emocjonalnej i możliwości rozumowania. Wynikły z tego bardzo wartościowe rozmowy, które mam nadzieję, że zostaną w ich sercach i głowach 💖

O...

Chciałabym tę książkę wepchnąć do mózgów wszystkim. Naprawdę.

Bo gdyby tak się stało, to sen Martina Luthera Kinga albo wizja z modnej ostatnio piosenki "Imejdż" Lennona byłyby naszą rzeczywistością. Imagine that! 🤯💛

5 rozdziałów, dziesiątki przykładów dyskryminacji podzielonych na kategorie. Niesamowite w swojej prostocie ilustracje Marii Frade. I cudna okładka

To doskonała lektura dla młodzieży, bo pokazuje w jak wielu sferach dyskryminujemy. Wyjaśnia też, że to jest bez sensu. Co najsmutniejsze, widać w niej wyraźnie jak wolno idzie nam walka z dziwnym myśleniem i uprzedzeniami. Jak trudno nam zaakceptować to, że ludzie są po prostu różni.

I tak jak w przypadku młodzieży chyba jeszcze możemy dużo wyprostować, to najbardziej chciałabym żeby tę książkę zobaczyli zatwardziali starsi. Choć wiem, że czasem to walka z wiatrakami. A może się mylę? Oby

Naprawdę. Kupcie tę książkę. Poza tym, że poznacie mnóstwo ciekawostek i wzbogacicie wiedzę z historii, będziecie mieli konkretne argumenty w dyskusjach. Dla mnie to nieoceniona pomoc przy dyskusjach z mężem. Albo przy próbach tłumaczenia "na swoje" dziecku tego, co mówi mu tata (różnimy się poglądowo bardzo).

Brakowało mi takiej książki. Trudno się ją czyta, bo jest wypełniona bólem innych osób (mimo, że to nie emocjonalne historie a zbiór faktów i liczb). Mam jednak nadzieję, że dotrze do wielu osób i będzie zmieniać nasze myślenie. A potem nasze działania.

Polecam gorąco

Chciałabym tę książkę wepchnąć do mózgów wszystkim. Naprawdę.

To...

• Będzie
  • LGBTQWERTYUIOP
  • Koniecznie przeczytać
  • Lubię
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Dyskryminacja. Powiedz: stop!