Minor Mage

T. Kingfisher Wydawnictwo: Red Wombat Studio fantasy, science fiction
Red Wombat Studio
2019-07-30
2019-07-30

Mam nadzieję, że pod pseudonimem T.Kingfisher będą wydawane kolejne książki dla dzieci, bo podoba mi się ich stosunkowa mroczność w porównaniu do kategorii wiekowej.
Mam uczucie niedosytu tak jak po Wizard's Guide i Illuminations, bo świat został wykreowany tak dobrze w tej niewielkiej liczbie stron, że chcę zagłębić się w więcej przygód.

Tak na marginesie, oryginalny tytuł był minimalnie lepszy niż końcowy według mnie.

Tak na marginesie, oryginalny...

Czytałam po angielsku.

Oliver jest dwunastoletnim magiem, który posiada aż(!) trzy zaklęcia i chowańca pancernika. Nie jest to dużo, ale jego małej rodzinnej wiosce nie potrzeba więcej; przynajmniej dopóki nie nastaje wielka susza, a jej mieszkańcy nie zmuszają Olivera do niebezpiecznej podróży przez wielką puszczę po deszcz. Oliver zarówno będzie musiał poradzić sobie z niebezpieczeństwami (liczba mnoga),jak i faktem, że mieszkańcy jego rodzinnej wioski postanowili zrzucić na niego całą odpowiedzialność za stan pogodowy.

Ta mikropowieść to zdecydowanie literatura dziecięca, bez względu na to, co sądzi agent autorki przywołany w posłowiu. Jasne, są tu morderstwa, jest duża odpowiedzialność dla dzieciaka, ale tak naprawdę to wszystko gdzieś tam się przewija w tego typu literaturze, a T. Kingfisher jednocześnie bardzo fajnie ukazała rozwój i rozumowanie naszego dwunastoletniego bohatera.

Jest tu wielka i niebezpieczna puszcza, są bandyci i różne stwory, są też niespodziewani przyjaciele. Oliver nie jest jakimś uber-kompetentnym dzieciakiem, musi sobie poradzić ze swoim niedopasowaniem do tej wielkiej przygody, z odrzuceniem wioski i konsekwencjami swoich czynów; pomaga mu w tym jego chowaniec, sarkastyczny pancernik, który muszę przyznać, że autorce się bardzo ładnie udał. Mniej polubiłam Trebastiona, nastolatka z... ciekawą magiczną mocą, której tutaj nie będę zdradzać. Jednocześnie nie dziwi mnie to, bo nastolatki generalnie rzadko dają się polubić, pamiętam jeszcze swój własny wiek nastoletni.

I wszystko fajnie i pięknie, tylko tak bardzo nie dla mnie. Jest to bardzo kompetentnie zrobiona opowiastka dla dzieci, którą spokojnie mogą też czytać dorośli, ale jednocześnie - nic mnie nie tutaj nie wciągnęło, wszystko (no prawie) już gdzieś widziałam. Dodatkowo Oliver przedstawiony jako realistyczny dzieciak jest okej, jednak sama preferuję bardziej pewnych siebie bohaterów.
Zdecydowanie można przeczytać, jeśli ktoś lubi tego typu rzeczy.

Czytałam po angielsku.

• ▪ fantasy