Advertisement
rozwińzwiń

Przemiany etniczne na Pomorzu Zachodnim w rozwoju dziejowym

Okładka książki Przemiany etniczne na Pomorzu Zachodnim w rozwoju dziejowym Kazimierz Ślaski
Okładka książki Przemiany etniczne na Pomorzu Zachodnim w rozwoju dziejowym
Kazimierz Ślaski Wydawnictwo: Instytut Zachodni Cykl: Prace Instytutu Zachodniego (tom 18) historia
282 str. 4 godz. 42 min.
Kategoria:
historia
Cykl:
Prace Instytutu Zachodniego (tom 18)
Wydawnictwo:
Instytut Zachodni
Data wydania:
1954-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1954-01-01
Liczba stron:
282
Czas czytania
4 godz. 42 min.
Język:
polski
Tagi:
Pomorze Zachodnie średniowiecze Słowiańszczyzna
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Budzi się Łódź… Obrazy miasta – między literaturą a publicystyką. Antologia cz. II Leon Baumberg, Leo Belmont, Wiktor Bilski, Karola Bloch, Gustawa Bolkowska, Jerzy Bolski, St. Borawski, Ben Chanoch, Georg Cleinow, Aleksander Bolesław Cyps, Karl Dedecius, Wiktor Dłużniewski, Karol Doczkał, Ilia Erenburg, Stefan Gelski, Artur Glisczyński, Pola Gojawiczyńska, Jerzy Grohman, Czesław Gumkowski, Feliks Rafał Halpern, Otto Heike, Mieczysław Hertz, Antoni Humnicki, Gustawa Jarecka, Jan Karczewski, Jerzy Korwin, A. Krzewiński, Monika Kucner, Kuzmicz, Rafał Len, Stanisław Martynowski, Antoni Mieszkowski, Aleksander Mogilnicki, Zygmunt Nowakowski, Adam Ochocki, Władysław Pawlak, Marian Piechal, Zenon Pietkiewicz, Bolesław Prus, Ksawery Pruszyński, Maria Przedborska, Artur Rubinstein, Lucjan Rudnicki, Aleksy Rżewski, Wojciech Salwa, Carl Heinrich Schultz, Kazimierz Ślaski, Przecław Smolik, Kazimierz Sowiński, Adolf Starkman, Ludwik Starski, Stefan Świderski, Antoni Sygietyński, Henryk Szczygliński, Berta Teplitzka, Violetta Thurstan, Grzegorz Timofiejew, Julian Tuwim, Henryk Vimard, Zygmunt Waliński, Anna Warda, Jan Wojtyński, Konrad Wrzos [ps.], Josef Zelkowicz, Heinrich Zimmermann
Ocena 0,0
Budzi się Łódź... Leon Baumberg, Leo ...
Okładka książki Historia Pomorza, tom I (do roku 1466),cz. 1 Marian Biskup, Józef Kostrzewski, Gerard Labuda, Lech Leciejewicz, Kazimierz Ślaski
Ocena 8,0
Historia Pomor... Marian Biskup, Józe...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
691
253

Na półkach: , , , , , , , , , , , ,

Dość unikatowa pozycja, pozwalająca prześledzić zmianę słowiańskiego Pomorza Zaodrzańskiego, Rugii i Pomorza Zachodniego w niemieckojęzyczne prowincje cesarstwa. Dzięki iście benedyktyńskiej pracy autora, jak analizie imion i nazwisk z zachowanych dokumentów miejskich, wiejskich i kościelnych, możemy prześledzić obecność bądź zanikanie ludności wendyjskiej, czy też kaszubskiej, na tych terenach od końca XII do połowy XX wieku. Wnioski są nierzadko zaskakujące, a ogrom poruszonych wątków fascynuje.

Dla mnie najciekawsze były pierwsze rozdziały, omawiające okres od upadku pogaństwa i chrystianizacji do czasów reformacji. Autor w dość zdroworozsądkowy sposób przedstawia przebieg germanizacji tych terenów. Nie kryje, że w XIII-XIV wieku była najczęściej dobrowolna, a o przyjęciu języka i kultury zachodnich sąsiadów decydowały przede wszystkim doraźne czynniki ekonomiczne, prawne i kościelne. O ile do pierwszych dekad XIII wieku nawet rycerstwo pozostawało słowiańskie, to później tendencja się odwraca i w każdej dziedzinie dominuje niemczyzna. Przemiany etniczne inspirowali zresztą sami słowiańscy książęta Rugii i Pomorza w celu zwiększenia obronności kraju i zwiększenia ściąganych podatków. Osadnictwo na prawie niemieckim wzmagał też lokalny Kościół. Ciekawe są informacje o konsekwencjach tych zjawisk, np. migracjach szlachty obodrzyckiej i pomorskiej na wschód, do polskich księstw dzielnicowych.

Późne średniowiecze to życie Słowian w cieniu Niemców i powolna ich germanizacja, wraz z rosnącą dyskryminacją Wendów. Zmiana tożsamości nie była jednak pełna i nie przebiegała prędko, na co wskazuje m.in. fakt utrzymania się tradycyjnych praw słowiańskich na Rugii. Autor śledzi obecność Słowian za i nad Odrą aż do XVI wieku, wskazując na liczne przykłady użycia tradycyjnych imion, jak Ciesław, Sławek, Dobiesław, Micław i wielu innych, które nieprzerwanie występują w cytowanych tu dokumentach. Niekiedy ta metoda wydaje się prowadzić na manowce, ale autor wspiera się również pamiętnikami poświadczającymi obecność Słowian na wsiach pod Rostockiem (np. z podróży Jana Kostki z 1565 roku),czy też konkretnymi prawami miejskimi (np. zakazy wstępu Wendów do cechów).

Późniejsze rozdziały to już historia zanikania słowiańskości. Reformacja i wojna trzydziestoletnia położyła kres pozostałościom języka i tradycji Słowian na Rugii i Pomorzu Zachodnim. Dalej śledzimy zatem losy walki Kaszubów z Pomorza Środkowego o własny język. Od czasów przejęcia Ks. Pomorskiego przez Brandenburgię, poprzez rozbiory, czasy napoleońskie, z finałem w postaci zmiany granic po II wojnie światowej. Tu również nie brakuje wielu ciekawostek, np. informacje o kaszubskim pochodzeniu niektórych generałów pruskich, jak Tauentzien.

Pozycja pochodzi z wczesnych lat 50-tych, nie dziwi więc okazjonalny cytat ze Stalina. Niech jednak takie drobnostki nie przesłonią tego, co w niej najbardziej wartościowe. Osoby zainteresowane historią Połabia i Pomorza z pewnością znajdą tu mnóstwo interesujących informacji, a co ważne, bogato poświadczonych źródłowo. Oczywiście od tego czasu w Odrze upłynęło sporo wody, warto więc poczytać też nowsze prace w zbliżonej tematyce - np. Piskorskiego. Mimo wszystko książka Ślaskiego w dużej mierze zachowuje wartość i naświetla trudny do uchwycenia proces przemiany słowiańskiego Połabia i Pomorza w kraje niemieckojęzyczne.

Dość unikatowa pozycja, pozwalająca prześledzić zmianę słowiańskiego Pomorza Zaodrzańskiego, Rugii i Pomorza Zachodniego w niemieckojęzyczne prowincje cesarstwa. Dzięki iście benedyktyńskiej pracy autora, jak analizie imion i nazwisk z zachowanych dokumentów miejskich, wiejskich i kościelnych, możemy prześledzić obecność bądź zanikanie ludności wendyjskiej, czy też...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3
  • Chcę przeczytać
    2
  • Posiadam
    2
  • 12 Historia: XVII w.
    1
  • 06 Historia: XII w.
    1
  • 07 Historia: XIII w.
    1
  • 15 Historia: XIX w.
    1
  • 08 Historia: XIV w.
    1
  • 19 Historia Polski
    1
  • 13 Historia: XVIII w.
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Przemiany etniczne na Pomorzu Zachodnim w rozwoju dziejowym


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne