Najnowsze artykuły
- ArtykułyEdukacja jako klucz do wolności. „Dziewczyna o mocnym głosie” Abi DaréAnna Sierant1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Drużyna A (A)” Tomasza Kwaśniewskiego i Jacka WasilewskiegoLubimyCzytać2
- ArtykułyTrzeci tom serii o Medei Steinbart już dostępny w Storytel. Wywiad z autorką, Magdaleną KnedlerLubimyCzytać1
- ArtykułyZ Memphis na Manhattan – „Wymiana” Johna GrishamaBartek Czartoryski1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Kazimierz Ślaski
11
7,4/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,4/10średnia ocena książek autora
25 przeczytało książki autora
94 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Budzi się Łódź… Obrazy miasta – między literaturą a publicystyką. Antologia cz. II
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2022
Tysiąclecie polsko-skandynawskich stosunków kulturalnych
Kazimierz Ślaski
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
1977
Słowianie Zachodni na Bałtyku w VII - XIII wieku
Kazimierz Ślaski
7,0 z 2 ocen
20 czytelników 0 opinii
1969
Wątki historyczne w podaniach o początkach Polski
Kazimierz Ślaski
7,0 z 2 ocen
4 czytelników 0 opinii
1968
Dzieje Pomorza słupskiego i innych terenów województwa koszalińskiego w wypisach
Kazimierz Ślaski, Michał Sczaniecki
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
1961
Podziały terytorialne Pomorza w XII-XIII wieku
Kazimierz Ślaski
7,0 z 1 ocen
3 czytelników 0 opinii
1960
Przemiany etniczne na Pomorzu Zachodnim w rozwoju dziejowym
Kazimierz Ślaski
7,0 z 3 ocen
5 czytelników 1 opinia
1954
Najnowsze opinie o książkach autora
Przemiany etniczne na Pomorzu Zachodnim w rozwoju dziejowym Kazimierz Ślaski
7,0
Dość unikatowa pozycja, pozwalająca prześledzić zmianę słowiańskiego Pomorza Zaodrzańskiego, Rugii i Pomorza Zachodniego w niemieckojęzyczne prowincje cesarstwa. Dzięki iście benedyktyńskiej pracy autora, jak analizie imion i nazwisk z zachowanych dokumentów miejskich, wiejskich i kościelnych, możemy prześledzić obecność bądź zanikanie ludności wendyjskiej, czy też kaszubskiej, na tych terenach od końca XII do połowy XX wieku. Wnioski są nierzadko zaskakujące, a ogrom poruszonych wątków fascynuje.
Dla mnie najciekawsze były pierwsze rozdziały, omawiające okres od upadku pogaństwa i chrystianizacji do czasów reformacji. Autor w dość zdroworozsądkowy sposób przedstawia przebieg germanizacji tych terenów. Nie kryje, że w XIII-XIV wieku była najczęściej dobrowolna, a o przyjęciu języka i kultury zachodnich sąsiadów decydowały przede wszystkim doraźne czynniki ekonomiczne, prawne i kościelne. O ile do pierwszych dekad XIII wieku nawet rycerstwo pozostawało słowiańskie, to później tendencja się odwraca i w każdej dziedzinie dominuje niemczyzna. Przemiany etniczne inspirowali zresztą sami słowiańscy książęta Rugii i Pomorza w celu zwiększenia obronności kraju i zwiększenia ściąganych podatków. Osadnictwo na prawie niemieckim wzmagał też lokalny Kościół. Ciekawe są informacje o konsekwencjach tych zjawisk, np. migracjach szlachty obodrzyckiej i pomorskiej na wschód, do polskich księstw dzielnicowych.
Późne średniowiecze to życie Słowian w cieniu Niemców i powolna ich germanizacja, wraz z rosnącą dyskryminacją Wendów. Zmiana tożsamości nie była jednak pełna i nie przebiegała prędko, na co wskazuje m.in. fakt utrzymania się tradycyjnych praw słowiańskich na Rugii. Autor śledzi obecność Słowian za i nad Odrą aż do XVI wieku, wskazując na liczne przykłady użycia tradycyjnych imion, jak Ciesław, Sławek, Dobiesław, Micław i wielu innych, które nieprzerwanie występują w cytowanych tu dokumentach. Niekiedy ta metoda wydaje się prowadzić na manowce, ale autor wspiera się również pamiętnikami poświadczającymi obecność Słowian na wsiach pod Rostockiem (np. z podróży Jana Kostki z 1565 roku),czy też konkretnymi prawami miejskimi (np. zakazy wstępu Wendów do cechów).
Późniejsze rozdziały to już historia zanikania słowiańskości. Reformacja i wojna trzydziestoletnia położyła kres pozostałościom języka i tradycji Słowian na Rugii i Pomorzu Zachodnim. Dalej śledzimy zatem losy walki Kaszubów z Pomorza Środkowego o własny język. Od czasów przejęcia Ks. Pomorskiego przez Brandenburgię, poprzez rozbiory, czasy napoleońskie, z finałem w postaci zmiany granic po II wojnie światowej. Tu również nie brakuje wielu ciekawostek, np. informacje o kaszubskim pochodzeniu niektórych generałów pruskich, jak Tauentzien.
Pozycja pochodzi z wczesnych lat 50-tych, nie dziwi więc okazjonalny cytat ze Stalina. Niech jednak takie drobnostki nie przesłonią tego, co w niej najbardziej wartościowe. Osoby zainteresowane historią Połabia i Pomorza z pewnością znajdą tu mnóstwo interesujących informacji, a co ważne, bogato poświadczonych źródłowo. Oczywiście od tego czasu w Odrze upłynęło sporo wody, warto więc poczytać też nowsze prace w zbliżonej tematyce - np. Piskorskiego. Mimo wszystko książka Ślaskiego w dużej mierze zachowuje wartość i naświetla trudny do uchwycenia proces przemiany słowiańskiego Połabia i Pomorza w kraje niemieckojęzyczne.
Dawni żeglarze Oceanii Kazimierz Ślaski
9,3
Świetna, choć (niesłusznie) chyba trochę zapomniana, książka; najlepsze, znane mi, opracowanie na temat Oceanii. Autor omawia kolejno geografię Oceanii i prądy morskie oraz powietrzne na Pacyfiku; pochodzenie mieszkańców Oceanii; technikę budowy statków, żeglugi oraz nawigacji; a także kolejne etapy kolonizacji Oceanii zachodniej, Polinezji, a wreszcie i jej najdalszych peryferii w postaci Wyspy Wielkanocnej, Hawajów i Nowej Zelandii oraz Wysp Chatham. W ostatnim rozdziale Autor rozpatruje hipotezy na temat możliwych kontaktów pomiędzy Oceanią a Ameryką. Przedstawiony w książce wywód obejmuje zagadnienia z zakresu geografii, klimatologii, oceanografii, antropologii i prehistorii człowieka, botaniki i (po trosze) zoologii, techniki żeglarskiej i techniki nawigacji.
Narracja poprowadzona jest bardzo przejrzyście i uporządkowana w równie przejrzystej strukturze. Jedynie fragmenty o budowie łodzi i sztuce nawigacji nasycone są dość specjalistyczną terminologią żeglarską i przez to wymagają dodatkowej konsultacji słownikowej.
Jest to chyba najlepsze w języku polskim ogólnodostępne studium na temat zasiedlania wysp Oceanu Spokojnego. Jedyne, co można książce zarzucić, to brak map, co doskwiera tym bardziej, że o dobre mapy archipelagów i wysp Oceanii wcale nie jest dziś na rynku tak łatwo. Pozycja zdecydowanie obowiązkowa dla każdego zainteresowanego tematem.