7 dni Fatimy

Fronda
2017-01-01
2017-01-01
Maryja Fatima

"7 dni Fatimy" to jedna z trzech książek serii "Niezbędnik fatimski"; ta seria uzupełnia książkę zatytułowaną „Fatima. Stuletnia tajemnica. Nowo odkryte dokumenty 1915 – 1929” również autorstwa Wincentego Łaszewskiego i wydawnictwa Fronda.

Jest świetne ujęcie sensu tej książki w krótkim tekście "Od Wydawcy", że między innymi można ją czytać na kilka sposobów. Książka opisuje siedem symbolicznych dni, najwięcej traktuje o pierwszym, a najmniej o ostatnim. Pierwszy dzień rozpoczyna się w 1916 roku, drugi w 1929 roku, trzeci w 1984 roku i nadal w nim żyjemy (przynajmniej tak jest jeszcze w 2017 roku, kiedy jest wydawana ta publikacja). "Każdy, kto zna fatimską dokumentację, świadom jest dwóch rzeczy. Najpierw tego, że wszystkie zapowiedzi są warunkowe. Dotyczy to zarówno ostrzeżeń, jak i obietnic. Bóg uzależnił je od współpracy człowieka". Komentarz siostry Łucji: "Jeśli nie dokona się tego aktu (poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi – przypis autora),wojna skończy się dopiero wówczas, gdy krew wylana przez męczenników będzie na tyle obfita, by uśmierzyć Sprawiedliwość Bożą". "Pamiętajmy, że – jak mówią Ojcowie Kościoła – im mniej łaski, tym większy chaos".

Wincenty Łaszewski zestawia objawienia maryjne fatimskie (Portugalia) z objawieniami z Paray-le-Monial (Francja) świętej Małgorzaty Alacoque z XVII wieku odnoszących się do czci Serca Jezusowego. Święta Małgorzata ówcześnie apeluje do Ludwika XIV ("Króla Słońce"),by spełnił warunki objawienia, natomiast on je ignoruje i podobnie czynią jego następcy... ostatniemu, czyli wnukowi, "rewolucja" ścina głowę gilotyną. Autor przywołuje dwóch papieży, Jana Pawła II wraz z Benedyktem XVI – ich spojrzenie na Maryję i objawienia fatimskie.

Wincenty Łaszewski niepotrzebnie powtarza niektóre kwestie – a że nie mam amnezji – ta repetycja bardzo mnie irytuje. Jedno wydarzenie powraca jak bumerang, że burmistrz w 1917 roku porywa dzieci z miejsca objawień i to ma wpływ na mniejszą łaskę Boga wobec ludzkości – więc gdyby tego nie zrobił, to losy świata potoczyłyby się dobrym torem. Owszem, jest to istotne, ale nie najważniejsze, niepotrzebnie robi się z tego motyw przewodni niniejszego opracowania.

Według mnie szczególnym przesłaniem książki jest pobudzenie ludzi do modlitw. Maryja wskazuje na różaniec i uczestnictwo w specjalnych nabożeństwach pierwszych sobót miesiąca.

Dodaj cytat z książki 7 dni Fatimy