Nigdy o tobie nie zapomnę

Okładka książki Nigdy o tobie nie zapomnę Agnieszka Zakrzewska
Okładka książki Nigdy o tobie nie zapomnę
Agnieszka Zakrzewska Wydawnictwo: Skarpa Warszawska powieść historyczna
powieść historyczna
Skarpa Warszawska
2021-02-10
2021-02-10
literatura polska historia kłamstaw intryga zbrodnia miłość

Na półkach: , , , , , ,

Annemarie to kobieta pełna pasji. Posiada niebywały talent muzyczny. Ma dar zjednywania sobie ludzi. Mimo zamożnego pochodzenia, wpływowych relacji, życie doświadczyło ją i jej najbliższych cierpieniem, stratą. Wyzwania i przeciwności, którym musi stawić czoła, stawiają ją na szali życia i śmierci. Bardzo ciekawym okazuje się wątek kryminalny, który jest pięknie i interesująco rozbudowany, bo dał mi dodatkową dawkę emocji i przemyśleń.
Jest to historia oparta na faktach, niezwykle ciekawa i głęboka uczuciowo. Dla mnie jeszcze bardziej ciekawa, gdyż mieszkałam w Holandii i mogłam sobie wyobrażać opisywane miejsca, czy cechy charakterystyczne osób.
Dziękuję za tę opowieść i za przelanie jej na papier. Dzięki temu bohaterowie są wciąż w naszych sercach i pamięci.

Fajnie i lekko się czyta, fabuła wciąga, a już tym bardziej, że - jak autorka pisze w podziękowaniach - jest to prawdziwa historia. Już nie mogę doczekać się drugiej części.

Bardzo przyjemna powieść, chociaż momentami bardzo dłużyło mi się czytanie.
Natomiast zakończenie książki pozytywnie mnie zaskoczyło i chętnie sięgnę po kolejną część, żeby dowiedzieć się jak potoczą się dalsze losy Annemarie.

Bardzo przyjemna powieść, chociaż momentami bardzo dłużyło mi się czytanie.

Ebook🥰
Jest rok 1932. Amsterdam jest ogarnięty kryzysem i bezrobociem. Na ulicy Herengracht 12 mieszka szesnastoletnia córka bogatego bankiera Frederika Engelen i jego pięknej żony Nene. Z pozoru ich dom wygląda dostatnio i szczęśliwie, ale tak naprawdę kryje w sobie wiele tajemnic i wstydliwych sekretów. Frederik pragnie, by jego córka poślubiła doskonale zapowiadającego się przemysłowca i arystokratę Theodore van Heemstra, który nagle znika w dramatycznych okolicznościach. Co tak naprawdę wydarzyło się zimowej nocy w kamienicy pod numerem 12? I jaki cenny depozyt ukrywa w swojej puderniczce Annemarie?
"Nigdy o tobie nie zapomnę" to piękna i wzruszająca historia Annemaire, która zabiera nas w świat pełen zaskakujących zwrotów akcji, ciekawych bohaterów oraz emocji. Historia, która miała miejsce w przeszłości i która nie pozwoli o sobie szybko zapomnieć. Polecam❤️

Ebook🥰

„Annemarie była tylko dodatkiem na rodzinnej fotografii, która tak pięknie prezentowała się w srebrnych ramkach na komodzie w salonie”.
Chociaż pozornie dziewczyna miała wszystko.
Talent muzyczny z perspektywą jego dalszego rozwoju w berlińskiej Wyższej Szkole Muzycznej. Urodzenie w wyższych sferach otwierające drzwi do lepszego życia. Dom rodzinny w Amsterdamie, w którym zatrudniano służbę domową. Ojca dyrektora domu bankowego dbającego o interesy rodziny i matkę prowadzącą dom. Jeśli jednak przyjrzeć się bliżej przeszłości i życiu nastoletniej Annemarie, to można zauważyć rysy na fotografii rodzinnej, które w miarę rozwoju fabuły nabierały wyraźnej widoczności. Z czasem poznać też ich przyczynę.
Brak miłości w rodzinie.
Ojciec okazał się mężem zdradzającym żonę w amsterdamskich lupanarach i defraudantem majątku żony i córki. Ten wątek miał wręcz charakter kryminalny. Matka bohaterki powoli popadała w alkoholizm, a uczucie, jakim nastolatka darzyła żydowskiego chłopca, stało się problematyczne nie tylko z powodu klasowego mezaliansu, ale również stało pod wielkim znakiem zapytania ze względów politycznych. Uczucie zakochanych pojawiło się w przedwojennym czasie lat trzydziestych XX wieku, w których narastał antysemityzm oraz powszechne poparcie dla Adolfa Hitlera, którego uwielbiał ojciec Annemarie.
Pochłonęła mnie ta skomplikowana i wielowątkowa historia dziewczyny.
Osoby istniejącej rzeczywiście. Autorka napisała o tym w podziękowaniach, wyznając – „Cieszę się, że udało mi się w końcu po bez mała siedemnastu latach spisać historię, która wydarzyła się naprawdę”. Przeprosiła również za ewentualne błędy historyczne (kto czepiałby się szczegółów oprócz historyków?),skoro najważniejszymi były emocje.
To one niosły tę opowieść.
Gęstą od wyrazistych, charakterystycznych i skrajnych osobowości bohaterów, zdolnych do miłości i do morderstwa. To ich przekonania, postawy, wybory i zachowania tworzyły wątki, wyznaczając ich kierunki, za którymi z zaciekawieniem podążałam, zadając sobie pytanie – ile w nich prawdy, a ile fikcji literackiej? Tak wiele działo się i przytrafiało jednej osobie, co wzbudzało moje wątpliwości, ale wiedziałam jedno – życie czasami przerasta naszą wyobraźnię.
Na dodatek napięcie podbudowywała naprzemienność czasowa.
Teraźniejszości, w której rozgrywała się akcja bieżąca. Przeszłości uzupełniającej wiedzę o dzieciństwie dziewczyny i przyszłości zbudowanej na kolejnej tajemnicy, a stanowiącej klucz do zrozumienia losów Annemarie.
Tajemnic zresztą było w powieści dużo więcej.
Historia losu bohaterki wręcz stała tajemnicami chronionymi przez kłamstwa i intrygi pozostałych bohaterów. Te mniejsze, nieszkodliwe i te większe, zabójcze. Dosłownie. Utrzymywane w ukryciu z różnych powodów, zarówno szlachetnych, jak i nieprzyzwoitych pobudek. To właśnie one stanowiły źródło dynamiki kierunków rozwoju fabuły, mnożąc pytania i potęgując skrajne emocje. Jednak największymi z nich była przyjaźń Annemarie z domową kucharką Henriettą, która wywyższała jeszcze ważniejsze uczucie – miłość, która „była najlepszym antidotum na wszystkie choroby świata...” Dla Annemarie nie tylko, bo właściwie na wszystko.
Na całe życie.
To ona wyznaczała jej zachowania, nawet jeśli narażała się na ostre tego konsekwencje. Jej hart, nieustępliwość, pewność siebie podtrzymywana przez przyjaciółkę Henriettę, kreowały jej los pełen problemów, meandrów i niespodzianek, powodując ból, cierpienie i zagubienie.
I dokładnie takim szokującym zaskoczeniem zakończyła się ta pierwsza część dylogii.
Brzemiennej nie tylko bohaterami, wątkami i emocjami. Również szczegółami w opisach, które czyniły z każdej sceny trójwymiarowy obraz. Na spotkaniu autorskim, pisarka mówiła o tej cesze swojego przekazu narracyjnego trochę jak o wadzie.
Dla mnie to ogromna zaleta!
To te „drobiazgi” sprawiały, że opowieść nabierała głębi, osadzając mnie w przestrzeni ulicy, pomieszczeń i ludzi, w której pozyskiwały perspektywę, kolory, wyraziste rysy, a nawet zapachy. To ona może drobna cecha, ale istotnie wpływająca na mój całokształt odbioru powieści.
Materiał na ciekawy film o osobie, o której być może historia będzie milczeć.
naostrzuksiazki.pl

Chociaż pozornie dziewczyna miała wszystko.

Amsterdam, Holandia. Przeciętna książka. Mi czytało się dobrze, gdyż śledziłam losy Annemiarie będąc w Holandii, a to pomaga wczuć się w klimat opisywanych wydarzeń. Miłość bogatej Holenderki i Żyda. Sporo ciekawostek i informacji dotyczących tamtych czasów. Czytałam z ciekawością.

Nie podoba mi się. Niby gruba książka, ponad 400 stron, ale konkretnej treści w niej mało. Takie pitu pitu.

Na półkach: , , , , , ,

Ach, co to była za piękna książka!
Bardzo wzruszająca historia,
która niesamowicie mnie wciągnęła.
Ciekawa jestem dalszych losów bardzo uzdolnionej bohaterki, więc sięgam
po "Obiecuję Cię kochać".

Ach, co to była za piękna książka!
Bardzo wzruszająca historia,
która niesamowicie mnie wciągnęła.
Ciekawa jestem dalszych losów bardzo uzdolnionej bohaterki, więc sięgam
po "Obiecuję Cię kochać".

Porażka. Dużo wszystkiego, a zarazem niczego. Chronologiczny galimatias. Książka była męcząca i po prostu nudna. Miało się tyle dziać, a opisy działały jak proszki nasenne. Niezrozumiałe osoby i tło historyczne.

Najpierw zakupiłam 2 cześć „Obiecuje Cię kochać” i wtedy zorientowałam się, że istnieje 1 cześć. Zaczęłam czytać oponie i o mały włos nie zwątpiłam.
W drugiej połowie książki faktycznie zaczyna się dużo dziać, ale pierwsza równie bardzo mi się podobała, jak taka obyczajówka. Bardzo szybko przeczytałam i w ogóle mi się nie dłużyło. Bardzo polecam, wciąga. cudnie można przenieść się w klat tamtych czasów, te mentalność. A Amsterdam tez uwodzi sowim urokiem.

• Ebooki
  • Przeczytane 2021