rozwińzwiń

Kodeks Pomylonych

Okładka książki Kodeks Pomylonych Bronka Nowicka
Okładka książki Kodeks Pomylonych
Bronka Nowicka Wydawnictwo: Biuro Literackie literatura piękna
72 str. 1 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Biuro Literackie
Data wydania:
2020-10-29
Data 1. wyd. pol.:
2020-10-29
Liczba stron:
72
Czas czytania
1 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366487291
Tagi:
poezja książka poetycka szaleństwo odmienność
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Ludzie ze stacji Anna Adamowicz, Rae Armantrout, Kacper Bartczak, Paweł Bień, Artur Burszta, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Grzegorz Chojnowski, Michał Domagalski, Łukasz Dynowski, Konrad Góra, Jerzy Jarniewicz, Radosław Jurczak, Mundek Koterba, Michał Krawczyk, Natalia Kubicius, Paweł Kusiak, Elżbieta Łapczyńska, Filip Łobodziński, Karol Maliszewski, Nina Manel, Dawid Mateusz, Joanna Mueller, Bronka Nowicka, Grzegorz Nurek, Paulina Pidzik, Klaudia Pieszczoch, Anna Podczaszy, Marta Podgórnik, Jakub Pszoniak, Agata Puwalska, Jan Rojewski, Bianka Rolando, Robert Rybicki, Anna Sawicka, Krzysztof Schodowski, Urszula Sieńkowska-Cioch, Kamil Sipowicz, Rafał Skonieczny, Jakub Skurtys, Tadeusz Sławek, Marta Sokołowska, Katarzyna Szaulińska, Maciej Taranek, Antonina M. Tosiek, Aleksander Trojanowski, Anna Wasilewska, Grzegorz Wołoszyn, Bohdan Zadura, praca zbiorowa
Ocena 5,8
Ludzie ze stacji Anna Adamowicz, Rae...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1 (25) / styczeń 2020 Magdalena Gorlas, Salcia Hałas, Sylwia Jaworska, Karolina Jonderko, Zuzanna Kowalczyk, Julia Lachowicz-Nowacka, Matlak Michał, Bronka Nowicka, Kacper Pobłocki, Piotr Polak, Adam Robiński, Marta Rybicka, Agata Skrzypczyk, Katarzyna Szymielewicz, Marcin Wicha, Marta Zabłocka, Marta Zabłocka
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Magdalena Gorlas, S...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 10 (22) / październik 2019 Tomek Bagiński, Tadeusz Dąbrowski, Franklin Foer, Paweł Garwol, Karol Grygoruk, Elizabeth Hoover, Urszula Jabłońska, Agnieszka Karacz, Andrzej Leder, Andrzej Muszyński, Julia Niedziejko, Anna Nowakowska-Wierzchoś, Bronka Nowicka, Adam Robiński, Filip Springer, Justyna Suchecka, Piotr Tracz, Marcin Wicha, Tomasz Żukowski
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Tomek Bagiński, Tad...
Okładka książki Znak nr 765 Joanna Bar, Wojciech Bonowicz, Halina Bortnowska, Andrzej Bursa, Tadeusz Gadacz, Patryk Hardziej, Józefa Hennelowa, Jerzy Illg, Dominika Kozłowska, Józef Majewski, Anna Mateja, Piotr Napiwodzki, Bronka Nowicka, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Michał Zabdyr-Jamróz
Ocena 7,0
Znak nr 765 Joanna Bar, Wojciec...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
126
99

Na półkach:

Do czynienia mamy z prozą poetycką wysokiej próby. Autorka kreuje świat Pomylonych, trochę na wzór ludzi pierwotnych. Odnosi się do przedmiotów, zwierząt czy też zjawisk znanych od zarania dziejów. Za największy plus książki trzeba niewątpliwie uznać krótkie, często abstrakcyjne opisy połączeń świata prawdziwego, za pomocą metafor, ze zjawiskami wyimaginowanymi. Często dochodzi też do głosu gra słów. Wyobraźnia autorki i technika obrazowania zasługują na uznanie.

Do czynienia mamy z prozą poetycką wysokiej próby. Autorka kreuje świat Pomylonych, trochę na wzór ludzi pierwotnych. Odnosi się do przedmiotów, zwierząt czy też zjawisk znanych od zarania dziejów. Za największy plus książki trzeba niewątpliwie uznać krótkie, często abstrakcyjne opisy połączeń świata prawdziwego, za pomocą metafor, ze zjawiskami wyimaginowanymi. Często...

więcej Pokaż mimo to

avatar
60
56

Na półkach:

Zapraszamy do wysłuchani recenzji

Zapraszamy do wysłuchani recenzji

Pokaż mimo tovideo - opinia

avatar
15
13

Na półkach:

Wybitna. Uwazam, że to najlepsza ksiazka ksiazka ubiegłego roku

Wybitna. Uwazam, że to najlepsza ksiazka ksiazka ubiegłego roku

Pokaż mimo to

avatar
60
33

Na półkach:

Zgadzam się z Rafałem Hetmanem, że to najlepsza książka poetycka 2020 roku. Ja bym jeszcze dodał ewentualnie książkę Edwarda Pasewicza "Sztuka bycia niepotrzebnym".

O Nowickiej na pewno będę musiał napisać jakiś szkic krytyczny,
bo ta książka zwyczajnie na to zasługuje.

Zgadzam się z Rafałem Hetmanem, że to najlepsza książka poetycka 2020 roku. Ja bym jeszcze dodał ewentualnie książkę Edwarda Pasewicza "Sztuka bycia niepotrzebnym".

O Nowickiej na pewno będę musiał napisać jakiś szkic krytyczny,
bo ta książka zwyczajnie na to zasługuje.

Pokaż mimo to

avatar
93
34

Na półkach:

To jest najlepsza książka poetycka, jaką czytałem w tym roku. Bez wątpienia.

Nowa książka Bronki Nowickiej, laureatki Nike sprzed kilku lat, to zbiór próz poetyckich o świecie Pomylonych i Normalnych. Premiera tej książki odbyła się w październiku. Wydało ją Biuro Literackie.

No i mamy ten świat podzielony na Normalnych i Pomylonych, który w swoim podziale jest już całkiem ciekawy i prowokuje refleksję nad tym, czym jest norma, jak można arbitralnie stwierdzić, że coś już leży poza normą. Ale nie o tym chciałem.

Dla mnie najciekawsze jest to, że u Nowickiej dużo jest z Schulza. Nowicka podobnie jak Schulz stwarza w tej książce swoją własną mitologię świata. Większą część książki stanowią prozy o stwarzaniu rzeczy, po prostu. Rzeczy, które znamy, które są z naszego świata, ale Nowicka opisując proces ich powstawania (oka, wiatru, ptaka, psa) tworzy nową Ksiegę Rodzaju, nowy mit na ich temat. Dodatków ten opisywany proces powstawania, tworzenia, a może raczej instrukcja, jak tworzyć rzeczy, pozwala zobaczyć opisywane obiekty z zupełnie innej perspektywy, pozwala dotrzeć do ich ukrytej, nowej istoty, nowego potencjału znaczeń. Inaczej po tekstach Nowickiej spojrzymy na spowszedniałe obiekty, żywioły, części ciała itd. To samo robił Schulza, a Nowicka trochę z narzędzi Schulza korzysta.

W "Sklepach cynamonowych" Już na pierwszej stronie pierwszego opowiadania Schulz pisał np. o "wodorostach jarzyn, niby zabitych głowonogach imeduzach" pozwalając nam w ten sposób dostrzec w zwykłych warzywach niezwykłe, nieoczywiste pokrewieństwo z odległym światem oceanu. To jest surrealizm. Nowicka robi podobną rzecz. Pisze: "Kulkę kwiatu bawełny nasącz wodą. Już z tego możesz uzyskać nie najgorsze oko". Albo o kurzu, ta o kurzu: "Kiedyś był naskórkiem łuszczącym się z Boga, otartym tynkiem planety w budowie". Mamy tu ciekawe połączenia dwóch różnych światów, które pozornie do siebie nie pasują, bo gdzie bawełnie do oka, gdzie kurzowi do Boga i planet. A jednak połączone dają bardzo ciekawy efekt, pozwalają dostrzec nowe właściwości, nową istotę rzeczy, które już znamy. I to jest bardzo ciekawe. Dlatego ta książka tak mi się podoba.

To jest najlepsza książka poetycka, jaką czytałem w tym roku. Bez wątpienia.

Nowa książka Bronki Nowickiej, laureatki Nike sprzed kilku lat, to zbiór próz poetyckich o świecie Pomylonych i Normalnych. Premiera tej książki odbyła się w październiku. Wydało ją Biuro Literackie.

No i mamy ten świat podzielony na Normalnych i Pomylonych, który w swoim podziale jest już...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    62
  • Przeczytane
    34
  • Posiadam
    5
  • 2021
    3
  • Literatura piękna
    3
  • 2023
    2
  • Polskie
    1
  • Wyd. Biuro Literackie
    1
  • Lektury - studia
    1
  • Biblioteka Główna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kodeks Pomylonych


Podobne książki

Przeczytaj także