Kiedy nie możemy się przytulić

Okładka książki Kiedy nie możemy się przytulić Polly Dunbar, Eoin McLaughlin
Okładka książki Kiedy nie możemy się przytulić
Polly DunbarEoin McLaughlin Wydawnictwo: Mamania Seria: Jeż i Żółw opowieści dla młodszych dzieci
28 str. 28 min.
2020-06-23
2020-06-23
28 min.

Okładka książki Wesołego czego? Polly Dunbar, Eoin McLaughlin
Wesołego czego? Polly Dunbar, Eoin ...
Okładka książki Tak bardzo czekam, żeby cię przytulić Polly Dunbar, Eoin McLaughlin
Tak bardzo cze... Polly Dunbar, Eoin ...
Okładka książki Czy mogę się przytulić? Polly Dunbar, Eoin McLaughlin
Czy mogę się p... Polly Dunbar, Eoin ...
Okładka książki Wrr Polly Dunbar, Eoin McLaughlin
Wrr Polly Dunbar, Eoin ...

Okładka książki Szym Pansik ma zły humor Max Lang, Suzanne Lang
Szym Pansik ma... Max Lang, Suzanne L...
Okładka książki Dziewczynki mogą wszystko Caryl Hart, Ali Pye
Dziewczynki mo... Caryl Hart, Ali Pye...
Okładka książki Miłość Corrinne Averiss, Kirsti Beautyman
Miłość Corrinne Averiss, K...
Okładka książki Mały Gruffalo Julia Donaldson, Axel Scheffler
Mały Gruffalo Julia Donaldson, Ax...

Przytulenie, uścisk dłoni czy buziak to gesty, które z reguły wprawiają nas w dobry nastrój niosąc za sobą bliskość, czułość i akceptację. Miło jest czuć się kochanym i lubianym. Jednak są sytuację w życiu, gdy pomimo łączącego dwie osoby uczucia nie mogą one spędzać czasu razem i okazywać sobie czułości w tak oczywisty sposób.

I właśnie o tym jest „Kiedy nie możemy się przytulić” Eoina McLaughlina – uroczy picturebook będący katalogiem działań, które pozwalają utrzymać bliską, ciepłą relację, gdy nie można spotkać się osobiście. Autor proponuje machanie do siebie, przesyłanie buziaków, pisanie listów, uśmiechanie się, wspólne tańczenie i śpiewanie, chociaż każdy w swojej przestrzeni, rysowanie. Pomysłów jest naprawdę sporo, a tym, co nas ogranicza jest wyłącznie nasza wyobraźnia. Jeż z Żółwiem uświadamiają, że dla chcącego nic trudnego.

Książka jest niezwykle prosta, zarówno w warstwie tekstowej, jak i wizualnej. Jednak nie ujmuje to jej urokowi, a wręcz jest jej wielkim atutem. To, co przede wszystkim przykuwa uwagę to płynąca z niej radość i optymizm. Bohaterowie nie toną w szaro-burym marazmie smutku z powodu rozdzielenia, a otacza je wielobarwna aura: serduszka, gwiazdki i tęcze.

Książka powstała w trudnym dla wszystkich czasie rozdzielenia z bliskimi, jej misją było niesienie wytchnienia od ponurej, niepewnej rzeczywistości. I zdecydowanie się to udało, bo ona tętni życiem i tchnie optymizmem. Warto docenić jej uniwersalność, bo powodów rozdzielenia bratnich dusz jest wiele i w każdej sytuacji można, jeśli się oczywiście chce, znaleźć sposób by dać drugiej osobie znak, że się ją lubi.

Podoba mi się lekkość tej książki, prostota i ukierunkowanie na poszukiwanie rozwiązań, a także bijący z niej optymizm.

I właśnie o tym jest „Kiedy nie możemy się...

Czy zastanawiałeś się, jak okazać uczucia, kiedy nie można się czule powitać, podać sobie ręki, paść w ramiona i mocno się przytulić? Żyjemy w wyjątkowym czasie. Ta nowa rzeczywistość przerasta nie tylko dorosłych, ale również jest trudna do zrozumienia przez dzieci. Z pomocą przychodzą nam bohaterowie tej wyjątkowej pozycji : kolczasty Jeż i Żółw, któremu twarda skorupa uniemożliwia swobodne przytulanie się. Sięgnij po tę pięknie wydaną książeczkę dla dzieci i poznaj ich sposoby na okazanie sobie uczuć. Teraz Twoja kolej. Po lekturze spróbuj wymyślić własne sposoby na okazanie sobie uczuć bez przytulania się. Powodzenia!

"- Przez te twoje kłujące kolce trochę cię trudno przytulić - wyjaśniłam Sowa. - Ale nie martw się - na każdego gdzieś ktoś czeka."

Jak czuje się jeż, którego nikt nie chce przytulić, bo za bardzo kłuje? A jak czuje się żółw, którego nikt nie chce przytulić, bo ma zbyt twardą skorupę? Zachwycająca treścią i formą – z jednej strony poznajemy jeża, z drugiej – obserwujemy żółwia. A co się dzieje, kiedy oba światy się spotkają…? Wzruszająca opowieść o Jeżu i Żółwiu, którzy mimo przeszkód i ograniczeń na nowo uczą się, jak okazywać sobie miłość. To nieoceniona pomoc dla rodziców, którzy pragną pomóc swoim dzieciom w nowej rzeczywistości.

Uwielbiam książki dla dzieci Wydawnictwa Mamania, ponieważ są tak bardzo wartościowe i piękne, czasem wzruszające, pełne przygód, humoru, ale i nauki. Obie książki, które miałam przyjemność otrzymać do recenzji są tak genialne w swojej prostocie, że spodobają się każdemu przedszkolakowi, ale i pierwszoklasiście. Ba! Spodobają się każdemu rodzicowi jak i będą świetną pomocą dla nauczyciela, by pomóc dziecku zrozumieć proste i nieproste mechanizmy ludzkiego życia, szczęścia i radości.

Mogłabym tutaj wymieniać mnóstwo zalet tych pozycji - od niesamowitej szaty graficznej, bardzo wyrazistej i poruszającej serce, a tak zwykłej w swojej prostocie, przez piękny tekst, którego choć jest mało, jest wystarczalny i konkretny, aż po bohaterów - przyjaznych czytelnikowi i wartościowych dialogów między nimi. Idealna pozycja, traktująca o rzeczach ważnych i pokazująca, że każdy z nas w życiu potrzebuje osoby, przy której czuje się bezpiecznie, do której w każdej chwili może się przytulić, czy po prostu przyjść, wygadać. Książka daje do myślenia, skłania do refleksji, uświadamia, że na każdego z nas ktoś w życiu czeka, że nikt z nas nigdy nie zostanie sam.

Książka sprawdzi się również podczas zajęć dydaktycznych, przeprowadzonych w grupie szkolnej czy przedszkolnej. Myślę, że dzieci ją pokochają właśnie za swoją prostotę, piękno i sentymentalność. Autorzy świetnie bawią się czytelnikiem, wprowadzając możliwość poznawania książki z dwóch różnych punktów widzenia - taka forma sprawia dzieciom dużą przyjemność. Forma picturebooka sprawdzi się podczas czytania z każdym, nawet bardzo wymagającym dzieckiem. Książki obie można czytać jedna po drugiej, łączyć ze sobą, ponieważ składają się one w jedną całość. Są to po prostu niesamowite perełki, obok których nie da się przejść obojętnie. Gorąco polecam.

"Jeż i Żółw wiedzą, że bliskością i przytuleniem można najprościej okazać swoje uczucia. Ale jak to zrobić, kiedy nie można się przytulić?"

1967

Ciekawa pozycja w tematyce rozłąki, niemożliwości przekazania bezpośrednio swoich uczuć kochanej osobie. Prościutko napisana, ale z wartościowym przekazem.

Pozycja zdecydowanie dla najmłodszych czytelników. Starsze dzieciaki mogą czuć lekki niedosyt.

1974

W życiu każdego człowieka przydarzają się różne, niekiedy nieoczekiwane sytuacje, w jakich ciężko jest się odnaleźć. Dotyczy to także dzieci, które mają utrudnione zadanie, ponieważ nie zawsze potrafią nazywać swoje emocje, nie wspominając o radzeniu sobie z nimi. Wtedy najważniejsza jest rozmowa i pomoc ze strony osoby dorosłej, która może wspomóc się literaturą o tematyce poruszającej konkretny problem.

Jeż i Żółw wiedzą, że najłatwiej okazać sobie uczucia poprzez przytulenie i bycie blisko. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Jak pokazać, że zależy nam na kimś, jeśli nie możemy go dotknąć?

Ta krótka historia opowiada o tym, że miłość można okazywać na wiele sposobów. Kochać kogoś to nie tylko przytulać, ale także spędzać wspólnie czas, trwać obok na dobre i złe, uśmiechać się do siebie, rozśmieszać, tańczyć, śpiewać... Wszelkie najdrobniejsze gesty mają znaczenie oraz potrafią pokazać, że zależy nam na sobie.

Książka "Kiedy nie możemy się przytulić" może okazać się pomocna w sytuacji, gdy kilkulatek musi rozstać się z kimś bliskim - rodzic czy starsze rodzeństwo wyjeżdża, dziadkowie mieszkają daleko, a najbliższy przyjaciel przeprowadza się do innego miasta. Rozpacz związana z taką sytuacją może być przeogromna, jednak warto wtedy przekazać dziecku inne opcje kontaktu z bliską osobą. Aktualnie mamy wiele możliwości, z których należy korzystać.

Prawdziwe uczucie przetrwa próbę czasu i przeciwstawi się wszelkim przeciwnościom losu. Jeżeli kogoś kochamy, to nasze relacje nie znikną, a niekiedy nawet staną się mocniejsze. Nie jest to łatwe i bywa ciężkie do zrozumienia nawet dorosłemu, ale życie pisze różne scenariusze, więc warto być przygotowanym na wszystko.

ciepła opowieść co można robić by podtrzymać relację, kiedy nie można się spotkać bezpośrednio. W czasach pandemii na czasie. Ładne, chcoiaż oszczędne ilustracje, idealne dla najmłodszych dzieci

• Dla dzieci
  • Dzieci
  • Biblioteka
  • Z Olusią

Dodaj cytat z książki Kiedy nie możemy się przytulić