Podróż w krainę jutra

Okładka książki Podróż w krainę jutra Wasilij Dmitriew
Okładka książki Podróż w krainę jutra
Wasilij Dmitriew Wydawnictwo: Książka i Wiedza fantasy, science fiction
Pustwieszestwie w zawtra
Książka i Wiedza
1951-01-01
1951-01-01
Maurycy Zajdenman
fantastyka bliskiego zasięgu fantastyka radziecka

Okładka książki Literatura Radziecka 1/1982 (391) Paweł Amnuel, Dmitrij Bilenkin, Kir Bułyczow, Wasilij Dmitriew, Olga Łarionowa, Leonid Panasienko, Borys Romanowski, Arkadij Strugacki, Borys Strugacki, Ilja Warszawski, Michaił Weller
Literatura Rad... Paweł Amnuel, Dmitr...

Należy pamiętać kiedy i gdzie książka ta została napisana. 1951 rok, ZSRR. I chyba nie trzeba niczego więcej dodawać. Już na pierwszych stronach czytamy: "Żyjemy w niezwykłej epoce - epoce wielkich czynów, w epoce marszu naszego społeczeństwa ku komunizmowi" oraz "Komunizm przewiduje jak najszersze zaspokojenie potrzeb człowieka. Jasne więc jest, że nauka i technika muszą osiągnąć niezwykle wysoki poziom". I wszystko było by pięknie, tyle tylko, że ZSRR upadł a w raz z nim "niezwykle wysoki poziom" nauki i techniki. Chociaż on taki był tylko... co się nie wpisywało w ideologię komunistyczną było porzucane jako dekadenckie i burżuazyjne. Tak było z cybernetyką czy informatyką.

Książka stanowi typowy przykład tzw. "fantastyki bliskiego zasięgu" czyli fantazjowania jak technika się zmieni w ciągu najbliższych lat pod "światłym przywództwem mas pracujących". To taki "produkcyjniak" sf czyli głównym bohaterem jest przemysł i produkcja. Zupełnie nie ma miejsca na problemy dzisiaj nam znane np. odpady konsumpcyjne i przemysłowe.

Czy zatem warto czytać coś tak zideologizowanego i starego? A czemu by nie? Ciekawie jest zajrzeć w umysły ludzi od których nas dzieli przeszło 70 lat. Niektóre ich fantazje się spełniły (ciekawe są ekologiczne sposoby pozyskiwania energii) czy wydobycie węgla (gazowanie złóż, a od tego o krok od pozyskiwania gazu łupkowego).

Ciekaw jednak jest, że raptem 5 lat po uruchomieniu pierwszego reaktora atomowego w ZSRR (1946) i 2 lata po detonacji pierwszej radzieckiej bomby atomowej (1949) autor tylko w jednym zdaniu wspomina o energii jądrowej... energia atomowa była czymś tajnym w ZSRR.

Technologia w ZSRR stała naprawdę wysoko... ale była niewolnica ideologii komunistycznej. Dlatego amerykanie pierwsi stanęli na Księżycu, technologia cyfrowa się niemal nie rozwinęła a reaktory RBMK były wadliwe.

Książeczka jest cienka, napisana specyficznym językiem i nasycona ideologia komunistyczną. Tylko dla archeologów sf i ludzi wytrwałych :)

• 📣 Ach! Moja kolekcja
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • 1990

Dodaj cytat z książki Podróż w krainę jutra