Po obu stronach frontu. Dziennik śląskiego żołnierza 1943-1947

Okładka książki Po obu stronach frontu. Dziennik śląskiego żołnierza 1943-1947 Wiktor Szołtysek
Okładka książki Po obu stronach frontu. Dziennik śląskiego żołnierza 1943-1947
Wiktor Szołtysek Wydawnictwo: AA Print - Mikołów biografia, autobiografia, pamiętnik
AA Print - Mikołów
2019-05-01
2019-05-01
wspomnienia 2 Korpus Polski

Okładka książki CzasyPismo nr 2 (20) 2021 Stefan Białek, Paweł Czado, Adam Dziuba, Adam Dziurok, Zbigniew Gołasz, Józef Krzyk, Jarosław Neja, Paweł Parys, Redakcja półrocznika CzasyPismo, Sebastian Rosenbaum, Wiktor Szołtysek, Bogusław Tracz
CzasyPismo nr ... Stefan Białek, Pawe...

Rzadko zdarza się czytać czyjś pamiętnik. A tym bardziej z tak niezwykłego okresu z historii Polski i Europy.

Głównym bohaterem, osobom która spisywała swoje przeżycia podczas II wojny światowej jest Wiktor Szołtysek. Jednak Wiktor jedynie (i aż!) zapisał pamiętnik, w książkę zamienili go jego synowie - Jan oraz Henryk Szołtyskowie. Uzupełnili książkę o kilka rozdziałów, lecz 12 rozdziałów pozostawili swojemu ojcu. Ojcu, który wchodząc w dorosłość, musiał ubrać wojskowy mundur. Najpierw niemiecki, potem polski.
Książkę czyta się nietypowo - tak jak czyta się pamiętnik. Wszystko jest zapisane jak w oryginale - data, miejsce przebywania i potem relacje. Relacje raz krótkie, raz dłuższe, w zależności od dnia i wydarzeń.
Uważam, że - oprócz dodanych przez synów rozdziałów - książka sama w sobie nie przekazuje czytelnikowi masy faktów typowo historycznych dla tamtych czasów - ale jest "skarbem", ponieważ pokazuje osobiste przeżycia oraz perypetie jednego z uczestników tych wydarzeń. Młodzieńca, jak wielu innych którzy przeżywali podobne przypadki w tamtym okresie.

*Recenzję tej i innych książek o śląskiej tematyce znajdziecie na naszym instagramowym profilu @rajzowanie.

Wiktor Szołtysek Po obu stronach frontu. Dziennik śląskiego żołnierza 1943-1947 Zobacz więcej