Okładka książki The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej. Robert Lacey
Robert Lacey Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Cykl: The Crown (tom 1) film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
The Crown (tom 1)
Wydawnictwo Kobiece
2020-06-03
2020-06-03
9788366520448
Edyta Świerczyńska

„The Crown” - przeżyjmy to jeszcze raz!

Bardzo ciekawa książka. Pięknie wydana, zawiera dużo zdjęć historycznych oraz tych z serialu. Doskonale wyjaśnia różnice w stosunku do historii, które były zamierzone przez scenarzystę. Niewtajemiczonym daje dobrą lekcję z dziejów Wielkiej Brytanii. Wspaniałym uzupełnieniem byłoby, gdyby osobny tom powstał do każdego sezonu The Crown.

Książka komentuje serial odcinek po odcinku. Tłumaczone są decyzje reżyserskie dotyczące pewnych skrótów i łączenia faktów, na które zdecydowali się twórcy, aby nie zaburzać tempa narracji. Dowiadujemy się też o pewnych kosmetycznych zmianach, które może nie mają dużo wspólnego z faktami, ale dobrze wyglądają w obrazku, co dla serialu jest ważne i momentami bierze górę. Dlatego też warto sięgnąć po książkę i poznać te szczegóły, które w serialu z różnych względów się nie zmieściły.
Tom pierwszy wizualnie jest zdecydowanie lepszy od drugiego. Mamy tutaj zarówno zdjęcia archiwalne jak i fotosy z serialu. W drugim tomie jednak mi tego brakowało.

Ciekawa pozycja na pewno dla osób, które obejrzały serial albo/i interesują się historią wielkiej Brytanii. Autor zdecydowanie pisze do osób, które wiedzą "o co kaman" - czyli brak tam szerokich wyjaśnień i tłumaczenia, kto jest kto. Wyjaśniono, które wydarzenia miały miejsce, które są inwencją twórczą, dodano różne ciekawostki. Bardzo ładna szata graficzna.

Moja pierwsza książka dot. rodziny królewskiej. Zaciekawiła mnie na tyle, że z chęcią będę dalej zgłębiać ten temat :) Koniecznie do czytania równocześnie z serialem!

Pierwszy sezon "The Crown" już dawno za mną, jestem z produkcją raczej na bieżąco, ale kiedy w mojej bibliotece w oczy rzucił mi się 'przewodnik' do serialu uznałam, że chętnie sięgnę i poprzypominam sobie co poniektóre wydarzenia zestawiając je przy okazji z historycznymi faktami.

Książka rozdział po rozdziale przybliża nam wydarzenia z pierwszych odcinków serialu oraz postaci, które się przez te odcinki przewinęły. Choć w głównej mierze skupiamy się na scenach ukazanych w produkcji, to dostajemy tez jednak garść ciekawostek "spoza ekranu" jak choćby kulisy poznania się rodziców Elżbiety II, czy krótką biografię Clementine Churchill, czyli żony pierwszego premiera królowej.

Całość bogato ilustrowana jest fotosami z serialu oraz autentycznymi zdjęciami monarchini, jej bliskich oraz współpracowników.

Książka stanowi dobry dodatek do serialu, choć ciężko byłoby mi się zgodzić z tym, że jako samodzielna pozycja sprawdzi się równie dobrze.

Niech nie zwiedzie nikogo okładka i blubr sugerujący, że to pozycja jedynie dla fanów serialu Netflixa! Robert Lacey, autor tej książki to wybitny brytyjski historyk i biograf, twórca m.in. oficjalnej biografii panującej miłościwie Elżbiety II, zatem ta niepozorna lektura jest tak naprawdę zaproszeniem do fascynującej przygody przez pierwsze trzy dekady Lilibet na tronie Wielkiej Brytanii. Nawiązania do serialu z pewnością ułatwiają zrozumienie pewnych zależności czytelnikom dopiero wkraczającym w świat brytyjskiej monarchii, dla fascynatów zaś są smaczkiem, nieprzeszkadzającym w podążaniu za dynamicznym rozwojem wydarzeń na królewskim dworze.

Piąty sezon fascynującego serialu Netflix o brytyjskiej rodzinie królewskiej zbliża się małymi krokami. To wspaniała okazja, by sięgnąć po pierwszy tom oficjalnego przewodnika po serialu "The Crown" i powrócić do początku tej intrygującej historii. Pierwszy tom przewodnika "The Crown" obejmuje analizę faktów oraz mitów dotyczących wydarzeń z pierwszej serii czyli od drogi księżniczki Elżbiety Windsor na królewski tron po uhonorowanie jej już w roli królowej Wielkiej Brytanii Orderem Podwiązki (lata 1947-55). Oprócz tych okoliczności z życia Elżbiety II poznacie także ciekawostki na temat pasji królowej, jej relacji małżeńskich z księciem Filipem, premiera Winstona Churchilla, członków rodziny Windsorów oraz jak narodziła się obecnie panująca dynastia królewska. Cały sukces tej książki leży w lotnym piórze jej autora Roberta Lacey, biografa brytyjskiej rodziny królewskiej, a także konsultanta historycznego przy serialu "The Crown". Lacey sprawił, że treść tego przewodnika jest przede wszystkim frapująca przez co dorównuje poziomowi samego serialu. „The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej” spodoba się nie tylko fanom serialu, ale również tym którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z opowieścią o losach Windsorów.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

Bardzo fajna książka. Wątki ciekawie rozwinięte. Przyjemnie się czyta

Bardzo fajna książka. Wątki ciekawie rozwinięte. Przyjemnie się czyta

Serial "The Crown" zachwycił mnie i pochłonął do reszty od pierwszego setu! Nie rozumiem właściwie, skąd się wziął u mnie zachwyt historią rodziny brytyjskiej już wcześniej, niemniej, ten serial tylko umocnił moją sympatię i zwiększył apetyt na poznawanie tajemnic z dworu królewskiego jeszcze bardziej!

"The Crown" to serial kostiumowy, nie dokument historyczny, to wyłącznie filmowa fikcja oparta na faktach i utrzymana w duchu wydarzeń historycznych, co też podkreśla sam autor przewodnika, a zarazem biograf królewskiego dworu, który również odgrywa rolę samego konsultanta historycznego serialu.

Najpierw obejrzałam serial na platformie Netflix, nie mając najmniejszego pojęcia o istnieniu przewodnika. Niemniej, bardzo się cieszę, i to wyjątkowo, z zachowaniem chronologii, ponieważ dzięki temu zabiegowi raz jeszcze na spokojnie mogłam odtworzyć w głowie dany odcinek, w tej części konkretnie pierwszego sezonu, a dodatkowo mogłam wzbogacić i uzupełnić informacjami wiedzę, która gdzieś była w serialu wypowiedziana, a na przykład, nie do końca przeze mnie wychwycona czy zrozumiała. Zatem ten przewodnik stanowi bardzo dobre uzupełnienie pewnych luk sytuacyjnych.

Mocnym atutem lektury jest to, że jej autor doskonale połączył przedstawienie odcinków wraz ze wpleceniem pomiędzy wersami tych naprawdę drobnych, acz ważnych i bezcennych detali historycznych. Czytając owy przewodnik, można odnieść wrażenie, że ma się przed sobą naprawdę dobrze opracowaną biografię samej Królowej Elżbiety II i jej historii począwszy od wzmianek z lat dziecięcych po istotne wątki w jej życiu prywatnym jako matka, żona czy siostra oraz wydarzenia historyczne. Ten przewodnik obejmuje historię korony brytyjskiej w latach 1947-1955.

Owy przewodnik bardzo szybko pochłonęłam, ponieważ opisany jest przestępnym językiem, więcej, zawiera wiele serialowych fotosów oraz kadrów z archiwum brytyjskiej rodziny królewskiej. Jedynym naprawdę drobnym minusem były opisy niektórych postaci, które były niewyczerpujące głód Czytelnika, ale najpewniej w świetle samego serialu, były odpowiednie, ponieważ takowego znaczenia te postaci nie miały.

"The Crown" to serial kostiumowy, nie dokument historyczny, to...

Prawdziwa gratka dla każdego fana serialu. Dzięki książce możemy zrozumieć kontekst m.in. historyczny i bliżej poznać dylematy moralne, z jakimi borykali się poszczególni członkowie tej monarchii.