Ziemia do Księżyca

Muchomor
2020-02-17
2020-02-17
Maria Wasylkowska

Co rusz w TV dostajemy informacje, że kolejny kraj zamierza podbić Księżyc. Kto wie który człowiek będzie trzecim, jaki stanął na Srebrnym Globie. Czy wyśle go Ameryka, Chiny, Indie, Japonia, a może europejski CERN? Kim jest ktoś, kto poleciał w kosmos? Jednak zanim to nastąpi warto przypomnieć sobie trochę jak to z podbojem kosmosu było. Najlepiej dzięki bardzo ciekawej książce dla dzieci „Ziemia do Księżyca” Lary Albanese, z ilustracjami Luogo Comune, Wydawnictwa Muchomor, która skupia się głównie na misji Apollo 11, czyli pierwszemu lądowaniu człowieka na Księżycu.
O czym jeszcze dzieci dowiedzą się z książeczki „Ziemia do Księżyca”? Przede wszystkim opisane są wszystkie misje Apollo, nawet pechowa 13-ta. Ale także jak wygląda trening astronauty czy co musi założyć na siebie zanim wejdzie do statku kosmicznego. Dziecko pozna także krótkie życiorysy najważniejszych astronautów w dziejach, także zwierzęcych oraz dowiedzą się jaka czynność ma przynieść szczęście podczas lotu. To świetna pozycja dla wszystkich głodnych kosmosu.
Więcej na: https://konfabula.pl/ziemia-do-ksiezyca-ksiazka-dla-dzieci/

"To jest mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości." Te słowa 20 lipca 1969 roku wypowiedział astronauta Neil Armstrong stawiając stopę na Księżycu.
Wydana nakładem Wydawnictwa Muchomor książka Lary Albanese, z pięknymi ilustracjami Luogo Comune, to porywająca historia misji Apollo 11. Chyba w żadnej innej książce nie opisano dzieciom tak szczegółowo misji, w której człowiek po raz pierwszy stanął na Księżycu. Znajdą w niej między innymi: szczegółowy opis statku kosmicznego Apollo bez którego ta misja by się nie udała; Co spowodowało, że powstały takie projekty, jak program Apollo? Dowiedzą się o wcześniejszych misjach z udziałem ludzi. Poznają zwierzęta, które poleciały w kosmos przed człowiekiem. Przeczytają o kobietach często dyskryminowanych lub zapominanych w historii misji kosmicznych. Oprócz sylwetek trzech bohaterów misji Apollo 11 poznają także życiorys pierwszego człowieka, który poleciał w kosmos - Jurija Gagarina. Lądowanie człowieka na Księżycu było niezapomnianym momentem dla wielu ówcześnie żyjących ludzi i wywarło ogromny wpływ także na nasze życie. Ta książka jest naprawdę świetnie opracowana i zawiera wiele ciekawostek, które porywają młodego czytelnika a nie nudzą go. Mój syn przeczytał ją jednym tchem. Poza dużą ilością ciekawostek można z niej wyciągnąć także pewną naukę! Historia Armstronga, Aldrina i Collinsa pokazuje, iż mimo przeszkód i małych porażek można odnieść sukces.

Książkę przeczytałam z synem (9,5 roku),jesteśmy nią zachwyceni. Bardzo dużo ciekawostek na temat podróży kosmicznych oraz samych lotów na księżyc. Myślę, że większość z nas ma tylko podstawową wiedzę na temat misji Apollo 11, która została wyniesiona ze szkoły. Tutaj jest mnóstwo ciekawych faktów, o których nie miałam pojęcia. Ogromny plus za piękne ilustracje.

Wasze dzieci są zafascynowane kosmosem? A może marzą, by zostać astronautami? W takim razie książka „Ziemia do Księżyca” będzie dla nich idealną lekturą! Opowieść o legendarnym lądowaniu statku Apollo 11 pełna jest ciekawostek, zaskakujących faktów oraz zabawnych anegdot. Jestem przekonana, że każdy mały pasjonat Wszechświata z chęcią sięgnie po tę książkę od wydawnictwa Muchomor. Zajrzycie do niej razem z nami i poznajcie historię pierwszego lądowania na Księżycu.

Jest 20. lipca 1969r. Neil Armstrong, Buzz Aldrin i Michael Collins spełniają marzenia ludzkości i lecą na Księżyc. Słowa „To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości” zna chyba każdy z nas. Książka „Ziemia do Księżyca” przybliży nam wiele, także tych mniej znanych faktów, dotyczących niezwykłej wyprawy Apollo 11. Mali czytelnicy dowiedzą się między innymi dlaczego Neil Armstrong wykorzystał prawie całe paliwo w module księżycowym. Poznamy również szczegółową budowę skafandra kosmicznego (włącznie z kosmiczną pieluchą!). Przyjrzymy się nawet zainteresowaniom oraz charakterom najsłynniejszych astronautów w dziejach NASA.

Warto wspomnieć, że w książce „Ziemia do Księżyca” przeczytamy także o wcześniejszej historii podboju kosmosu. Mali czytelnicy dowiedzą się jakie zwierzęta stały się bohaterami wypraw kosmicznych. Dzieci przeczytają także o wcześniejszych misjach Apollo, bez których wyprawa Armstronga, Aldrina i Collinsa nie byłaby możliwa. Nie zabraknie także informacji o kosmicznym wyścigu między Amerykanami a Rosjanami. W naszej opinii znajdziecie w tej lekturze większość faktów i ciekawostek związanych z wyprawami na Księżyc i nie tylko!

Muszę przyznać, że książka „Ziema do Księżyca” bardzo nam się podobała. Świetnie dobrane ciekawostki, ciekawa i miejscami zabawna narracja oraz przystępny język sprawiają, że nawet młodsze dzieci chętnie poznają historię lotów na Księżyc. Dodam, że książka jest bardzo atrakcyjnie wydana. Wszystkim przedstawianym faktom towarzyszą okazałe ilustracje. Mi osobiście brakowało choć kilku historycznych fotografii z lądowania na Księżycu, jednak przypuszczam, że dzieci nie będą czuły niedosytu. Obrazki Luogo Comune są interesujące i bardzo trafnie dopełniają fabułę. Całość jest naprawdę warta uwagi i z pewnością znajdzie się na liście naszych ulubionych kosmicznych książek.

Gorąco polecam lekturę „Ziemia do Księżyca” wszystkim fanom kosmosu od 6. roku życia.

Czytelnicze Podwórko

Z racji tego, że moje dziecko chłonie wiadomości na temat kosmosu niczym woda gąbkę, książek o tej tematyce kilka już w domu mamy. Mogę więc śmiało powiedzieć, że Ziemia do Księżyca. Porywająca historia Apollo 11 to książka inna niż wszystkie. Z tymi, które mamy, łączy ją format – A4. Natomiast dzieli cała reszta.

Większość książek popularnonaukowych dla dzieci skupia się na poważnych wiadomościach podanych w przystępny sposób. A tu niespodzianka! Co prawda poważnej wiedzy nie brakuje, ale tym, co przykuwa uwagę, są anegdotki i ciekawostki, których próżno szukać w Wikipedii.

Ale po kolei. Apollo 11 to pierwszy statek kosmiczny, który nie tylko wylądował na Księżycu, ale przywiózł pasażerów: Nila Armstronga i Buzza Aldrina. I tyle mniej więcej wie przeciętny Ziemianin. Mało kto pamięta o trzecim członku załogi – Michaelu Collinsie. To ktoś w rodzaju kierowcy albo pilota. Przywiózł kosmonautów, umożliwił lądowanie i… przez sporą część czasu pozostawał po niewidocznej stronie księżyca. Nie tylko nie mógł widzieć swoich kolegów, ale jako jedyny człowiek na Ziemi i poza nią nie miał dostępu do transmisji telewizyjnej! Jak sobie z tym poradził? Odpowiedź znajdziecie w książce.

Dowiecie się też, jak często kobiety latały w kosmos, która z nich zrobiła to jako pierwsza i jak wspominają swoje kosmiczne wyprawy.

Nie zabraknie informacji technicznych i ciekawostek ze świata kosmonautyki. Czym się różni kosmonauta od astronauty i jak podchodzą do tego naukowcy w USA i w Rosji? Wszystko przed Wami!

Pełna recenzja → https://wrolimamy.pl/recenzja/ziemia-do-ksiezyca/

Większość książek popularnonaukowych dla dzieci skupia się...

Jest to niesamowitą książka, która opowiada nie tylko historię Apollo 11, ale również można dowiedzieć się z niej jak dokładnie przebiegał kosmiczny wyścig pomiędzy USA, a ZSRR.
Odnośnie jej treści, to jest napisana zrozumiałym dla kompletnych laików językiem i po brzegi wypełniają ją niesamowite ciekawostki dotyczące astronautów i astronautek, lotów kosmicznych, a nawet zwierząt w kosmosie! Za ilustracje odpowiada Luogo Comune i muszę przyznać, że są niesamowite, aczkolwiek jestem świadoma, że nie wszystkim mogą się one podobać. Uważam, że jest to jedna z bardziej wartościowych książek, jakie mam na mojej półce dla M. Po więcej zapraszam na mojego bloga KarolinaLubas.pl

• XSzaserów
  • Dziecięce - (3) na przyszłość