The Poisoned House

literatura młodzieżowa
Bloomsbury Children's Books
2010-08-02
2010-08-02
duchy epoka wiktoriańska nawiedzony dom

Okładka książki Jak rozmawiać z pacjentem Michael Ford, Philip R. Mayerscough
Jak rozmawiać ... Michael Ford, Phili...

Młodzieżowy horror z morderstwem w roli głównej, wielkim, ponurym domem i nawiedzającym go duchem, osadzony w epoce wiktoriańskiej.
Abigail jest pomywaczką w Greave Hall, posiadłości kierowanej żelazną ręką przez okrutną panią Cotton, która uwielbia terroryzować służbę i szczególnie pastwi się nad dziewczyną. Abi, pragnąc wyrwać się spod jej władzy, podejmuje desperacką próbę ucieczki, która jednak kończy się niepowodzeniem. Na powrót zostaje uwięziona w murach rezydencji, tymczasem podłość gospodyni przybiera na sile, owdowiały pan domu coraz bardziej pogrąża się w szaleństwie, a demonstrujący swą obecność niematerialny byt zaczyna świadczyć o popełnionej w tym miejscu zbrodni.
Przyznam, że dałam się zaskoczyć co do tożsamości mordercy, ale to dlatego, że chyba zbytnio kombinowałam, snując domysły. Liczyłam na jakiś twist pod koniec, a tu nic takiego nie było. Samo zakończenie mogłoby być wyraźniejsze, ponadto nie wiadomo do końca, co się stało z panią Cotton i jaką ona właściwie odegrała rolę w tej całej historii, można się tylko domyślać. Było parę creepy momentów z duchem, ale na ogół zbyt strasznie nie było, choć odpowiedni klimat jest - nic tak nie tworzy nastroju jak wiktoriańskie czasy i ogromny stary dom pełen dźwięków i sekretów. Sama gospodyni bardziej przeraża niż duch, gdyż to złowieszcza wiedźma jest, która lubi (dosłownie) topić małe kotki. Brakowało mi nieco więcej napięcia, które sprawiłoby, że strony przewracają się same - były tu naprawdę intensywne sceny, ale też takie, które spowolniały akcję. Wydaje mi się, że najlepszą oceną tej książki byłoby 6,5.

• Lit. młodzieżowa
  • Angielski