W niewoli cienia

Novae Res
2019-11-29
2019-11-29
legenda przygody legendy magia

„W niewoli cienia” autorstwa Moniki Anny Nejman to książka przedstawiająca nam losy grupy nastolatków, którzy wyruszają w podróż do niebezpiecznej krainy, przepełnionej magicznymi stworzeniami, by odnaleźć swoją koleżankę Asię. Dziewczyna w momencie zetknięcia się z magią przepada jak kamień w wodę, więc jej przyjaciele, postanawiają wyruszyć w misję ratunkową. Czy im się to uda?

Kolejny przeczytany debiut za mną. Czy i tym razem książka okazała się nie warta uwagi? Zdecydowanie nie! „W niewoli cienia” to naprawdę dobry debiut z wieloma pozytywnymi elementami. Muszę przyznać, że fabuła bardzo mnie zaciekawiła, ponieważ była dość oryginalna i przepełniona mnóstwem magii. Każda z opisywanych Krain była interesująca i przede wszystkim nietypowa. Podczas czytania zauważyłam, że autorska dużo inspiracji czerpała z mitologii greckiej, co mi się bardzo spodobało, gdyż ja zawsze lubiłam akurat tę mitologię. Kolejną mocną stroną książki, są bohaterowie. Są solidnie zbudowani, dobrze poprowadzeni przez całą fabułę i bardzo różnorodni. Za co ogromny plus! Jeżeli chodzi o tempo akcji, to z początku książka mnie troszkę nużyła, lecz w momencie kiedy bohaterowie udali się do magicznej krainy, akcja zaczęła nabierać tempa. Co do wydania, to okładka jest prześliczna i idealnie pasuje do fabuły jak i samego gatunku. Jedynym dla mnie minusem był styl Pani Moniki. Choć było dość lekki i prosty, to jednak nie do końca mi podpasował, przez co czasami się męczyłam podczas czytania.

Podsumowując, książka Moniki Anny Nejman, to ciekawy i dobry debiut. Więc jeśli lubicie fantastykę młodzieżową z dobrze wykreowanymi bohaterami, ciekawą fabułą i wartką akcją, to książka jest dla was! Ja ze swojej strony ją polecam, ponieważ świetnie się na niej bawiłam.

Ta czwórka nie myślała, że ten dzień zmieni całe ich życie. Dla Asi, Wojtka, Filipa i Zosi miał to być kolejny, nudny dzień, jednak okazał się zupełnie inny. Wyprawa na opuszczony plac budowy, odkrycie tajemniczych znalezisk – glinianej skrzynki oraz dziwnej księgi jest dopiero początkiem. Asia nagle znika, a do drzwi puka młoda kobieta, twierdząc, że wie jak odszukać dziewczynkę. Trójka przyjaciół rusza na wyprawę pełną niebezpieczeństw, magicznych stworzeń, do świata, o którym istnieniu nie mieli pojęcia. Przemierzą krainę umarłych, labirynt Minotaura, na swej drodze napotkają smoka. Nie tylko muszą odnaleźć i uratować Joanne, ale również pokonać złe bóstwa, aby nie zapanował wszędzie mrok. Czy im się to uda? Czy odnajdą przyjaciółkę? Kogo spotkają po drodze? Jakie przygody przeżyją?
Cała recenzja na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2020/05/wydawnictwo-novae-res-ksiazka-pt-w.html

"W niewoli cienia" jest debiutem literackim Autorki, a ja bardzo lubię czytać książki debiutujących Autorów.
Książka opowiada historię czwórki nastolatków, którzy wyruszają w magiczną podróż, aby odkryć tajemnicę tatuażu Joanny oraz uratować Zośkę. Podoba mi się, że bohaterowie są bardzo zróżnicowani. Każdy z nich ma inny charakter, który w jakiś sposób pomaga w rozwiązaniu zagadki. Każda z Krain, która odwiedzają bohaterowie jest inna niż pozostałe. Zamieszkujące je istoty są wyjątkowe i nie powtarzają się w pozostałych odcinkach podróży. Główne wydarzenia, w których przebieg zostali włączeni bohaterowie, są sprawą Bogów z mitologii greckiej. Jak dla mnie, miks tych wszystkich stworzeń z legend, baśni oraz mitologii, to trochę za dużo. Autorka czasem podczas opisywania jakiegoś wydarzenia, stosuje duże skróty myślowe, przez co sytuacja, nie zawsze jest do końca zrozumiała. Myślałam, że ta książka znacznie bardziej mnie wciągnie i zaciekawi. Poszczególne wątki mi się podobały, jednak we wspólnym rozrachunku sporo tracą. Muszę przyznać, że rozczarowałam się trochę tą książką. Po opisie wydawała mi się czymś zupełnie innym, niż była w rzeczywistości. Z przykrością muszę przyznać, że styl pisania Autorki, nie będzie moim ulubionym i niestety nie trafił w mój gust.

Można powiedzieć, że baśń to zupełnie nie moja bajka.
Książkę Moniki Anny Nejman dostałam w prezencie. Nie zamykając się na pozostałe gatunki (jestem fanką kryminałów) ochoczo wzięłam się za czytanie i… przepadłam bez reszty. Powieść czyta się (a właściwie - pochłania się) jednym tchem.
Autorka przenosi nas ze szkolnej ławy wprost w świat pełen magii, przygód i tajemnic. Zdecydowanie urzekły mnie opisy kolejnych krain, przez które prowadzi nas autorka, oraz ich mieszkańców, wszystko okraszone dużą dawką humoru. Uwagę zwraca również zamiłowanie autorki do mitologii greckiej - czytając możemy więc się co nieco na ten temat dowiedzieć.

Polecam tę powieść jako doskonałą odskocznię od codzienności i fajny sposób na relaks.

Może autorka pokusi się o napisanie drugiej części?
Oby więcej takich debiutów!

Można powiedzieć, że baśń to zupełnie nie moja bajka.

Kto pamięta swoje lata z młodości...? A może jesteście jeszcze na tym etapie...? Szkolna tablica, odpytywanie, kartkówki, pierwsze miłostki, a także odrzucenie przez społeczność, klasę, bo jest się innym, nie ma się markowych ubrań. Tak się zaczyna przygoda z tą książką. Od błahych młodzieżowych spraw, problemów.
Trójka przyjaciół podąża za nielubianą koleżanką z klasy, chcą podejrzeć co ukrywa Zosia. Czy ma jakąś tajemnicę...? Nikt z nich nie przypuszcza, że to spotkanie może przysporzyć im kłopotów. Dziwna księga zostaje przez nich otwarta - co powoduje przeniesienie do nieznanej krainy.

Mamy do czynienia z chochlikami, elfami, nimfami, syrenami, gryfami. Wszystko opisane jest w barwny sposób, trafia do wyobraźni szczególnie młodego czytelnika, który zaczyna swoją przygodę z fantasy. Dodatkowym urozmaiceniem są wątki mitologiczne - poznajemy postacie mniej znane z mitów greckich, dzięki czemu uczeń może dodatkowo dowiedzieć się czegoś więcej do matury. Mimo wszystko książka nie przypomina typowej lektury, bo w tych różnych krainach dużo się dzieje, język jest prosty i szybko się czyta o przygodach głównych bohaterów.
Muszą przejść przez gorący krater, labirynt Minotaura, krainę umarłych, mają bliskie spotkanie ze smokiem. Czy w chwilach słabości pokonają dzielące ich charaktery, warstwy społeczne i połączą swe siły by pokonać nieznanego wroga...? Czy przyjaźń przetrwa, albo zwiążą się nowe kontakty...?
Bardzo urokliwa młodzieżowa książka przeznaczona raczej do młodszego pokolenia, starszy czytelnik też znajdzie coś dla siebie jak np. tęsknotę za latami szkolnymi, bo bardzo dobrze odzwierciedlony był tutaj ten aspekt. Były też momenty lęku o dalsze losy, ale i śmieszne sytuacje jak wizyta u chochlików i tworzenie wiersza "niby miłosnego" na listkach.

"Kiedy wchodzisz do komnaty, usychają wszystkie kwiaty. Daj mi oddech nieświeżości w czas przysięgi niewierności."
Historie opisane były z polotem i duża wyobraźnią, jedynie jak dla mnie sprawy kryzysowe były za szybko rozwiązywane, mogło być więcej w tym trwogi, ale podejrzewam, że wtedy książka byłaby o wiele dłuższa.
Ciekawa pozycja, która kreatywnie wpływa na wyobraźnię i pogłębia wiedzę o bogach wiatru, Asteri, Klinei, Polaris - znacie te postacie...? Ja nie, ale po tej lekturze zajrzałam kim byli ci bogowie. Więc jeśli po przeczytaniu książki chcesz zagłębiać temat o danych osobach i rodzą się nowe pytania czy rzeczywiście istnieli w mitologi to czy nie znaczy to, że książka była dobra, bo skłania nas do rozmyślań i poszukiwania odpowiedzi...?

Bardzo dobra powieść fantasy . Opowiada ona o grupce przyjaciół, którzy udają się na misję ratowania przyjaciółki, która zniknęła w momenci zetknięcia z magią. Zdeterminowani, by ją znleźć wędrują przez niebezpieczne krainy pełne mrocznych stworzeń. Mają też inną, ważną dla ludzkości misję - muszą pokonać złe bóstwa, by nie dopuścić do tego, że mrok ogarnie cały świat. Czy uda się im ocalić świat? Czy wyjdą z tego cało?

"W NIEWOLI CIENIA" MONIKA ANNA NEJMAN

Czasem trzeba wiele poświęcić, by słońce znów mogło wzejść.

Powieść z gatunku fantasy, science fiction.Debiut literacki naszej rodzimej , młodej autorki.
To taka bajka dla młodzieży, pełna przygód i tajemnic.
Czyta się ją dobrze, lekko i szybko.

Całkiem ciekawa fabuła, Prosty język i styl. Specyficzny klimat, który przenosi nas w świat lat szkolnych, a potem w świat magii i tajemnic.Mamy ukazany świat uczniów i belfrów, relacje jakie panują między uczniami. Oczywiście zawsze znajdzie się ktoś, kto nie będzie się chciał podporządkować i ktoś na kim będą się inni wyżywać. Ktoś kto będzie trzymał się z dala od rówieśników, zawsze na boku.Pierwsze fajki, alkohol, imprezy w klubie. Pierwsze prawdziwe przyjaźnie i zakochania. Zazdrość, samotność, rywalizacja i poczucie braku akceptacji, wykluczenie.
Nasi główni bohaterowie to : Asia, jej brat Wojtek najlepszy kumpel brata Filip.
Listopadowe dni wlekły się leniwie. Nasi młodzi bohaterowie postanowili poszlajać się trochę i zwiedzić opuszczony plac budowy. Niespodziewanie spotkali tam Zosię, znajomą koleżankę ze szkoły, która znalazła na osypisku glinianą skrzynię. Na skrzyni tej widnieje taki sam znak jak dziewczyna ma na sobie. O co tutaj chodzi ?
Asia, Wojtek i Filip też odkrywają tajemnicze znalezisko - wśród glinianych kawałków leżała piękna księga z granatową, skórzaną okładką, na której wyryte były nieznane symbole. Księga wyglądała na starą, tajemniczą księgę. Postanawiają zabrać ją i dostarczyć do muzeum. Jednak jest w nich ogromna ciekawość co to za księga, postanawiają ją otworzyć i zajrzeć do środka. Niestety nie jest to takie proste - nikomu z ich się to nie udaje.Zosia postanawia im pomóc otworzyć księgę, gdy to się dzieje księga lśni własnym światłem i nagle zmienia się pogoda. Robi się strasznie jasno i przeraźliwie gorąco. Ukazuje się tajemniczy napis, który czytają. Kompletnie oniemieli nie wiedzą co zrobić. To wszystko wydaje się im upiorne i przerażające.
Zabierają księgę do domu. Niespodziewanie znika Joanna, tak dokładnie znika - rozpływa się w powietrzu. Zdematerializowała się. Młodzi ludzie są przerażeni widząc to. Asia przepadła. Zaczynają panikować i zastanawiać się w jaki sposób mogą sprowadzić przyjaciółkę z powrotem do ich świata.W tej samej chwili do drzwi domu, w którym siedzą młodzi i gdzie zniknęła Asia puka młoda kobieta. Ma długie, chabrowe włosy zaplecione w kok i jasne, błękitne oczy. Kobieta to Sofia, zwana Beatrycze, która chce pomóc młodym odszukać zaginioną. Wie, gdzie ona jest. Trójka przyjaciół postanawia ją znaleźć i sprowadzić do siebie.Trafiają w nieznane światy i doświadczają dziwnych rzeczy. Widzą postacie i miejsca o których istnieniu nie mieli pojęcia. Droga przez cienie, dziwne zjawy, chochliki, czarny pałac.Wszystko jest tu owiane tajemnicą i wątkami z przeszłości. Jest świat magii i legend nawiązujących do mitologii greckiej. Ciekawa przygoda.Nasi bohaterowie wiedzą, że muszą uratować Słońce i ocalić Ziemię przed wiecznymi ciemnościami.

To ciekawa powieść dla młodych o sile przyjaźni , wielkiej odwadze i poświeceniu dla innych.  Altruizm jest ważny.

Zapraszam Cię do siebie http://ostatniastrona.com.pl/

"W NIEWOLI CIENIA" MONIKA ANNA NEJMAN

Czasem trzeba wiele poświęcić, by słońce znów mogło wzejść.

To taka bajka dla młodzieży, pełna przygód i tajemnic.
Czyta się ją dobrze, lekko i szybko.

Książka to typowa młodzieżówka w fantastycznym i magicznym świecie. Dużo w niej nawiązań do greckiej mitologii, co bardzo mi się podobało, bo uwielbiam takie elementy. Jedyne na co mogę ponarzekać to początek. Był strasznie nudny i taki zwyczajny i właściwie niewiele wniósł, a strasznie, strasznie się dłużył. Dopiero, kiedy zaczęło się coś dziać, a bohaterowie przenieśli się do innego świata, akcja nabrała tempa i czytało się ją z dużym zaciekawieniem.

"W niewoli cienia" to dość udany debiut literacki, choć zdecydowanie jest to książka typowo młodzieżowa. Nie spodziewałam się po niej zbyt wiele i dostałam to czego oczekiwałam.

Zwykły dzień, w zwykłym miasteczku. Czwórka przyjaciół, liceum. Większość książek dla młodzieży tak właśnie się zaczyna. Czytanie wzmacnia charakter, czy jakoś tak... tutaj tajemniczym znaleziskiem okazała się książka i to właśnie ona jest początkiem wszystkich problemów naszych bohaterów. Gdy jedna z dziewczyn znika w tajemniczych okolicznościach, pozostali natychmiast postanawiają udać się na poszukiwania. Podczas tej misji okazuje się, że to nie jedyny problem z jakim będą musieli się zmierzyć. Słońce i Ziemia już niedługo mogą przestać istnieć i zapanuje wszędzie mrok. Miejsca, które odwiedzają są niczym z baśni i legend, podobnie jak stwory i tajemnicze istoty. Przygoda i akcja o jakiej długo nie zapomną. Czy uda im się ocalić nie tylko świat, ale i swoją przyjaźń?

"Otworzył oczy. powtórka z rozrywki. Znowu nic nie widział."

Przez kilka pierwszych rozdziałów, akcja toczy się raczej leniwie i wszystko tak naprawdę dzieje się w liceum, do którego uczęszczają nasi bohaterowie. Przyznam szczerze,, że bardzo dziwnie czytało mi się książkę, w której  imiona są typowo polskie tj. Zosia, Wojtek, Filip i Joanna. Rzadko sięgam po tego typu literaturę, jest ona typowo młodzieżowa, nie tylko ze względu na wiek przyjaciół, ale i całą historię oraz ich motywy i postępowania. Bywają mocno irytujące a momentami miałam ochotę nimi potrząsnąć, co jednak nie wpłynęło na odbiór całości bardzo negatywnie.

"Jednak zdawał sobie sprawę, że Nowak to chodzący chaos. Ale skoro szympansa nauczono pisać na klawiaturze..."

Książkę zdecydowanie polecam młodszym czytelnikom, choć i ci bardziej dojrzalsi na pewno znajdą w niej coś dla siebie. Duży plus za mitologię grecką, zwłaszcza, że poznajemy postaci, które nie są aż tak znane szerszemu gronu (przykładem może być choćby Asteria). Ładnie opisane miejsca, dość dużo akcji jak na tak krótką książkę. Zdecydowanie na jeden wieczór, ale trzymam za autorkę kciuki i życzę powodzenia w dalszej pracy.

Sylwia "Sirroco" Stinia

Taki oto debiut trafił w moje ręce. I muszę przyznać, że to debiut udany, chociaż należy zaznaczyć, że to definitywnie fantastyka młodzieżowa. Przede wszystkim ze względu na fabułę, ale też bohaterów, którzy uczęszczają do liceum. Zacznijmy od plusów: bardzo fajnie się to czytało, bo chociaż książka oparta jest na motywach mitologii greckiej, to nie są to te najbardziej oczywiste motywy – autorka sięga po parę mniej znanych szerszemu gronu postaci (np. Asteria). Po drugie, akcja! Naprawdę toczy się wartko, nie ma praktycznie niepotrzebnych przestojów. Po trzecie, cieszę się, że w książce pojawiła się taka różnorodność krain, przez które podróżują bohaterowie. A po czwarte, to na pewno klasyczne fantasy drogi – zbierz drużynę, odkryj nowe moce, uratuj przyjaciół i świat przy okazji. Nie jest to wada, w końcu każdy czasem lubi trochę odświeżyć sobie takie klimaty.
Jeśli chodzi o wady – może już jestem za stara, ale czasem przemyślenia bohaterów trochę mnie irytowały czy też ich postawy – ale w gruncie rzeczy pasowały do wieku głównych bohaterów, dlatego nie jest to prawdziwy zarzut. Bohaterowie zachowują się na tyle lat, ile mają.
Drugą wadą, którą mogłabym wskazać są chyba 3 (?) pierwsze rozdziały, przez które trzeba nieco przebrnąć, a więc wstęp w świecie „ludzkim” i szkolnym bohaterów. Na szczęście reszta wynagradza ten wstęp. No i czasem może mogłabym się przyczepić do jakichś sformułowań językowych (i gdzieś wyłapałam straszny błąd ortograficzny, ale ciii…)
Myślę, że to miła książka na jakieś popołudnie, szczególnie dla ludzi w gimnazjum (a nie, czekajcie, już nie) czy liceum, ale starszy czytelnik też się nie umorduje przy lekturze. Debiut obiecujący, jeśli autorka coś jeszcze wyda, to chętnie po to sięgnę! Tym samym życzę autorce sukcesów i doskonalenia warsztatu ;)
~lyl3th

• Papierowy
  • *Legimi*
  • Fantastyka/fantasy/science fiction
  • Biblioteka 2020
  • Aawpisane

Dodaj cytat z książki W niewoli cienia