Cena nieśmiertelności. Bursztynowa zagadka

Novae Res
2019-08-01
2019-08-01
sensacja zagadka tajemnica

Może i jest to książka dla dorosłych ale chyba inaczej bez obrazy ale niektóre fragmenty książki to pomagał pisać ( chyba ) niepełnoletni syn pana Tokarskiego. Wiadomo fikcja a może i trochę prawdy bo kto ją zna ale panie Tokarski strażnik z palcem na spuście .

Z niesamowitą radością przeczytałem Cenę nieśmiertelności. Bursztynowa zagadka. Dlaczego? W pierwszej kolejności przeczytałem drugą książkę autora, Darka W. Tokarskiego - Cenę Wolności. Kamień węgielny, która bardzo mi się spodobała. Dlatego sięgnąłem po pierwszą część, licząc na dobrą lekturę. Czy była taka?

Darek W Tokarski, niespełniony piłkarz Wisły Kraków, którego karierę piłkarską zastopowały kontuzje, spełnia się jako pisarz, choć wcześniej kończył szkołę detektywistyczną. Obecnie mieszka na Wyspach Brytyjskich wraz ze swoją rodziną i... pisze. Cena nieśmiertelności. Bursztynowa zagadka to jego debiut literacki. Tak jak przy drugiej części napisałem, że niekoniecznie musimy sięgać po amerykańską literaturę sensacyjną, by cieszyć się niesamowitą lekturą, tak pierwsza powieść pisarza z Grodu Kraka spełniła również moje oczekiwania.

Co zachwyciło mnie w powieści. Po pierwsze niesamowite tempo akcji, w które misternie wplecione zostają arcyciekawe wątki historyczne z odległych czasów dotyczące całego świata, ale też Polski. W tej części mamy do czynienia z Bursztynową Komnatą, która, jak wiecie, zaginęła pod koniec drugiej wojny światowej. Mamy postacie historyczne takie jak: zbrodniarz wojenny Erich Koch, który prawdopodobnie wiedział, gdzie to arcydzieło sztuki mogło być przewiezione, bądź ukryte. Ważne będzie również postać generała Władysława Sikorskiego, który zginął w katastrofie (wypadku?) w Gibraltarze. Przeniesiemy się do starożytnego Egiptu, na Wyspy Brytyjskie i jak to jednym zdaniem można określić - będzie się działo!

Głównym bohaterem powieści jest Henryk Sandomierski, kapitan, który pracuje w Brukseli w strukturach NATO. Niespodziewanie dzwoni do niego babcia z Polski, Antonina Sandomierska, która zaniepokojona jest wizytą ludzi, którzy nie wyglądają na tych, za których się podają. Niestety wnuk ignoruje jej problem. Jak się okaże, był to duży błąd, bo babcia umiera w dość dziwnych okolicznościach. Musi się udać na pogrzeb do Krakowa.
Sandomierski chce poznać historię swojej rodziny, dlatego też wpada w ciąg wydarzeń, które będą dla niego szokiem. W rozwiązywaniu zagadek pomagać mu będzie sąsiadka babci, Iwona, oraz pani poseł z partii rządzącej i przyjaciel z wojska.

Tak jak wspomniałem, mamy tu wiele wątków historycznych, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego. Mamy międzynarodową intrygę, nieodnalezione skarby, i to, co najważniejsze, akcję, która nie pozwala na moment odłożyć lektury. Akurat w powieści wiele się dzieje w Krakowie, który miałem okazję ostatnio kilka razy zwiedzać, więc mogłem przenieść się myślami w te miejsca. Jest wątek miłosny, nie jeden, a jakże, wiele zwrotów akcji, dzieje się tu sporo. Książka jest świetna, wielowątkowa, może ją zakwalifikować jako sensację z wątkami przygodowymi, kryminalnymi i historycznymi. Polecam fanom tych gatunków, wszak na okładce jest napisane: Jeszcze ciekawsza wersja Indiany Jonesa z polskimi wątkami w tle!

Darek W Tokarski, niespełniony piłkarz Wisły Kraków, którego...

Niewiele debiuyów potrafi tak pozytywnie zaskoczyć i wciagnać w intryge już od pierwszych stron. Ksiazkę odkryłem przypadkowo i ciesze sie, ze hasla o polski indiana jonsie nie sa na wyrost, choc przygody sa bardziej w stylu tych Dirka Pitta. :) Polecam!

Pierwszy Booktour w 2021 r. i od razu taka cegiełka,. „Cena nieśmiertelności. Bursztynowa zagadka” to debiut Darka W. Tokarskiego. Pierwsze wrażenie? Byłam przerażona ponieważ początek mojej przygody z tą powieścią nie był łatwy, ogólnie cała powieść nie należy do najłatwiejszych, ponieważ zawiera dużo opisów często nawiązujących do historii, co momentami było bardzo nużące. Jednak całościowy pomysł na opowieść był bardzo ciekawy, znajdziemy tu zagadkę z przeszłości, służby, politykę, szpiegów, zakon…

Kapitan Henryk Sandomierski przyjeżdża do Polski na wiadomość o śmierci babi, jednak czy śmierć staruszki była spowodowana wiekiem? Informacje, które odkrywa Henryk po śmierci babci z każdym dniem utwierdzają go w przekonaniu, że w ogóle nie znał swojej rodziny. Wątki mnożą się, a zagadka goni zagadkę. Kto jest przyjacielem a kto wrogiem? Strzelaniny, wybuchy i podsłuchy jakie można zobaczyć tylko w filmach o przygodach Jamesa Bonda.

Dla osób lubiących taki styl pisania jak prezentuje autor, że mamy dużo opisów, wątków historycznych ta książka będzie prawdziwą gratką. Autor bowiem w bardzo zgrabny sposób połączył wątki historyczne z teraźniejszością, widać, że posiada on wiedzę historyczną i starał się ją wpleć w watek książki tak by była ona bardziej ciekawa i atrakcyjna. Pomimo iż „Cena nieśmiertelności. Bursztynowa zagadka” nie do końca odpowiada moim gustom literackim to oceniam ją bardzo pozytywnie, a za możliwość przeczytania bardzo dziękuję organizatorce Booktoura Andżelice prowadzącej bloga Czytam dla przyjemności oraz autorowi.

To książka obok której nie da się przejść obojętnie ponieważ wciąga już od pierwszych chwil. To prawdziwa literaturs sensacyjno-przygodowa. Tutaj nie ma czasu na nudę. Powieść jest niezwykle ciekawa. Autor umiejętnie powplatal w treść książki czasy obecne i przeszłe. Książka wciągnęła mnie od samego początku tak, że nie mogłam się od niej oderwać. Fabuła w niej to prawie przygody Indiana Jonsa. Autor ukazuje nam również sporo tajemnic z historii Polski. Mamy tutaj też wątek miłosny i super intryga szpiegowska o znaczeniu międzynarodowym. Autor nie daje nam odetchnąć i dzieję się tutaj naprawdę dużo. Afera goni aferę, intryga intrygę a tajemnicze zagadki pojawiają się na kszdym kroku. Nie zabraknie również tytułowej bursztynowej komnaty. Jeśli jesteście ciekawi przygód Henryka głównego bohatera to gorąco polecam przeczytanie tego debiutu pisarskiego. Za możliwość przeczytania książki dziękuję organizatorce bloga Czytam dla przyjemności oraz autorowi.

Debiut debiutem, ale tytuł obiecywał dużo więcej : bursztynowa komnata.
Owszem, książka jest ciekawa, choć były momenty, że czytając odczuwa się nudy.
Ale przyjemnie było czytać, w moim przypadku ,fabułę powiązaną z naszą przeszłością zarówno tą bliską jak i odległą.

Niepotrzebnie na sam koniec, pisarz zbombardował nas natłokiem informacji i spekulacji, jakby przypomniał sobie o nich w ostatniej chwili.
A przecież miał na to tyle stron, tyle możliwości.
Ale może nadrobi to w przyszłości, co sugeruje samo zakończenie.
I będzie na miarę cyklu o Robercie Langdon.

Debiut debiutem, ale tytuł obiecywał dużo więcej : bursztynowa komnata.
Owszem, książka jest ciekawa, choć były momenty, że czytając odczuwa się nudy.

"Cena nieśmiertelności" - debiutancka książka Darka W. Tokarskiego.
Jestem pod wrażeniem ogromnej wiedzy historycznej autora, aczkolwiek dla mnie było zbyt wiele i za bardzo szeroko opisywanych faktów historycznych.
Natomiast jeśli chodzi o akcję - świetnie napisany książka sensacyjna. Fabuła wciąga niemal od samego początku i potem trudno się oderwać. Autor umiejętnie dawkuje napięcie, zmienia sceny, żongluje emocjami by nie zanudzić czytelnika. Nie wiadomo w pewnym momencie czy wróg to naprawdę wróg a przyjaciel to ktoś kogo dobrze się zna. Porównanie do Jamesa Bonda dla mnie jest całkiem udane - bo tak naprawdę to fabuła wydaje się zbyt nieprawdopodobna by mogła wydarzyć się naprawdę. Ale jak wiadomo życie pisze jeszcze bardziej nieprawdopodobne scenariusze więc kto wie ...

"Cena nieśmiertelności" - debiutancka książka Darka W. Tokarskiego.

Czy lubicie ksiazki,ktore wciagaja Was bez reszty ?
Ksiazki od ktorych ciezko sie oderwac?

Oto ona ..."Cena niesmiertelnosci. Bursztynowa zagadka" Darka W Tokarskiego 😍😍😍

Jest to powiesc sensacyjna z watkiem milosnym. Gdzie powszechnie znane legendy lacza sie z historia Polski, tworzac wyjatkowa akcje.
Idealna ksiazka na wakacje, na weekend czy po prostu na oderwanie sie od szarosci codziennego zycia.
Polecam serdecznie !

Czy lubicie ksiazki,ktore wciagaja Was bez reszty ?
Ksiazki od ktorych ciezko sie oderwac?

Oto ona ..."Cena niesmiertelnosci. Bursztynowa zagadka" Darka W Tokarskiego 😍😍😍

Idealna ksiazka na wakacje, na weekend czy po prostu na oderwanie...

Historia tajemnicy Bursztynowej Komnaty. Pełna niebezpieczeństw i chciwych władzy ludzi. Historia iście szpiegowska.

2033

Zupełnie nie rozumiem zachwytów nad tą książką. Mnie po prostu zmęczyła i znudziła. Mnóstwo w niej nijakich dialogów i podrzędnych postaci, które niczego do powieści nie wnoszą.

• Sensacja
  • KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER