Zemsta

1 392
1 602
9788373271968
SP1

Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek mieszkają w jednym zamku. Ich życie upływa na kłótniach i intrygach. Życie Wacława Rejentowicza i Klary Raptusiewiczówny - wprost przeciwnie. Młodzi są zakochani, planują wspólną przyszłość, dlatego robią wszystko, by pogodzić zwaśnionych sąsiadów. Czy pojedynek Cześnika i Rejenta dojdzie do skutku, czy też miłość zatryumfuje nad przemożnym pragnieniem zemsty?

źródło opisu: Greg, 2018

źródło okładki: https://www.greg.pl/lektury/8,402_Zemsta.html

pszemeksz | 2019-09-22
Przeczytana: 2009 rok

Strasznie pogmatwane i nudne to dzieło. Niby jest komedią, a nie ma tam nic śmiesznego. Uśmiech na mojej twarzy pojawił się tylko raz, gdy skończyłem czytać tę książkę. Na szczęście mogę dokonać małej zemsty na autorze i dać niską ocenę temu tytułowi.

dudu | 2019-09-05
Przeczytana: 05 września 2017

"Zemsta" Aleksandra Fredro widnieje na liście lektur w wielu szkołach. Właśnie tym sposobem ta pozycja znalazła się i w moich rękach.
Twórczość autora odbiega jednak od stylu i języka współczesnej literatury, którą zwykle czytam. Ponadto fakt, że powieść "Zemsta" jest lekturą, którą po prostu trzeba przeczytać umniejsza i bardziej zniechęca by tego nie robić. Przynajmniej w moim przypadku.
Jednak mimo, że książka nie kwalifikuje się w moje gusta, przebrnelam przez nią szybko i dość sprawnie.
Niektóre wątki interesowały mnie bardziej, niektóre trochę mniej. Jednak zdarza się to nawet w przypadku powieści pisanych przez naszych ulubionych autorów, czyż nie?
Czy polecam tą pozycję, trudno mi powiedzieć. Lektura zawiera wiele ważnych wartości, o których człowiek może sobie przypomnieć podczas jej czytania.
Więc decyzję zostawiam wszystkim tym, którzy zastanawiają się nad siegnieciem po "Zemste". Jedyne co mogę powiedzieć to to, że czytanie tej powieści, na pewno nie będzie czasem...

Kacper Majewski | 2019-08-14
Przeczytana: 2017 rok

Jako spektakl napewno jest zabawne, ale czytanie nie jest za przyjemne.

Weronika | 2019-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2019

Książka Aleksandra Fredry pt. „ Zemsta” jest idealnym przykładem komedii charakterów. Można tu wymienić jednego z głównych bohaterów jakim jest nie kto inny jak Józef Papkin. Gdzie wszystkim opowiadał jaki to on jest dzielny i w ogóle. A tak naprawdę taki nie był. Dzięki jego charakterowi pękałam, że śmiechu czytając ją zarówno teraz jak i wtedy kiedy „ Zemsta” była moją lekturą w gimnazjum. Zresztą jest tam również wątek miłosny między Wacławem ( Wacław był synem Rejenta ) a Klarą (Klara była bratanicą Cześnika). Uczucie, które między młodymi ludźmi się narodziło było tak nie winne, że nic nie mogło go zniszczyć. Przykładem tego jest spór Rejenta i Cześnika o mur graniczny. Czy podła intryga ojca Wacława by syn ożenił się kobietą, która owdowiała już trzykrotnie.
Podsumowując „Zemsta” Aleksandra Fredry jest genialna. Może jest cieniutką książką ale nader śmieszną. Można przy niej się zrelaksować od „ciężkich” książek. Mnie strasznie przypadła do gustu mimo tego, że jest napisana...

Zenon | 2019-06-28

Lektura, którą przeczytałem dwa razy. Za drugim razem z własnej woli :)

Maurycy Adamczyk | 2019-05-02
Przeczytana: 01 maja 2019

Zemsta Aleksandra Fredro to opowieść o dwóch niezbyt pałających do siebie sympatią sąsiadów których punktem zapalnych jest dzielenie ze sobą jednego zamku. Każdy z lokatorów cieszy się gdy rywal poniesie swego rodzaju porażkę i chcę za wszelką cenę dogryźć drugiemu. Jak się okazuję głównym tematem do narobienia sąsiedzkiej zemsty stają się dwie kobiety Podstolina i Klara które za każdym razem są szachowane przez głównych bohaterów Cześnika oraz Rejenta.

Lektury to z zasady muszą być nudne ?

Cóż mam poradzić, że książka ta kompletnie nie przypadła mi do gustu? Najgorsza lektura jak do tej pory. Nudna, akcja rozwiązuję się dopiero na ostatnich stronach, a wcześniej masa ględzenia o niczym poprzetykana kilkoma wydarzeniami, które podobno są ciekawe. Nie dla mnie. Nie uważam tej książki za ogromne dzieło i utwór, który powinien znać każdy. Nie. Jest wiele, WIELE więcej mądrych, śmiesznych książek które mogłyby zastąpić tą pozycję w kanonie lektur szkolnych. Proszę bardzo, zapraszam wszystkich hejterów, którzy powiedzą, iż ta książka jest wspaniała. Dla mnie, opinia wyżej ^.

Gretta | 2019-03-17
Przeczytana: 17 marca 2019

Niemal dekadę po zakończeniu szkolnej kariery wróciłam do lekturowego klasyka i z niejakim zdziwieniem stwierdziłam, że nie czyta się go nieprzyjemnie.
Akcja płynie żywo, postaci się wyraziste, humoru nie brakuje. Oczywiście doceniam też, zawarty tu "Polaków portret własny". Ale to co podoba mi się najbardziej to jednak język. Jaki on plastyczny, soczysty, sugestywny! A jak się poczyta na głos, to można zobaczyć jak pięknie wybrzmiewają te rymy i rytmy, w ogóle jak przyjemnie brzmi to w uszach.
Polecać "Zemstę" ciężko - w końcu każdy mieli to w szkole - ale zawsze można sprawdzić, jak odbiera się taką literaturę po latach. I może to być ciekawe doświadczenie.

allison | 2019-03-13
Przeczytana: 11 marca 2019

Z wielką przyjemnością po latach wróciłam do "Zemsty" - tym razem wysłuchałam w formie audiobooka (wersja z lat 70. minionego wieku, ale ze wspaniałymi kreacjami i w żywiołowej interpretacji).

Ta komedia zawsze mnie śmieszyła i czytałam ją kilka razy - przede wszystkim ze względu na komizm postaci, bo intryga nie jest akurat wyszukana i skomplikowana. Moimi ulubieńcami są choleryczny cześnik Raptusiewicz i wielki samochwała Papkin, których kwestie wciąż pamiętam.

Oba typy bohaterów nie są niczym nowym w klasycznym komediopisarstwie, stworzył je już starożytny Plaut, jednak Fredro nadał tym postaciom bardzo wyraziste i naprawdę rozbrajająco komiczne cechy, a przy tym pokazał rodzimą szlachtę w krzywym zwierciadle.
Kłótnie i zażarte spory między cześnikiem Raptusiewiczem i rejentem Milczkiem mają ponadczasowy charakter - wystarczy spojrzeć na nasze współczesne podwórko, nie tylko polityczne, by się przekonać, że tak jest.

O tym, że "Zemsta" się nie starzeje świadczy...