Gruzińska uczta Podróż do kraju wina biesiad i toastów

Okładka książki Gruzińska uczta Podróż do kraju wina biesiad i toastów Piotr Apostolidis
Okładka książki Gruzińska uczta Podróż do kraju wina biesiad i toastów
Piotr Apostolidis Wydawnictwo: Pascal literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Pascal
2019-04-03
2019-04-03
Gruzja kulinaria kuchnia Europy Środkowo - Wschodniej literatura faktu reportaż

Czytając książkę pana Piotra w tzw. międzyczasie trafiłam w tv na reportaż o Polakach za granicą dotyczący ich pobytu w Gruzji. Dzięki temu udało mi się ugruntować i uzupełnić swoją wiedzę na temat miłości Gruzinów do wina.

Wiedza autora, wytrawnego znawcy tego trunku jest bogata, nie da się ukryć, że wie o czym pisze, a dodatkowo robi to z prawdziwą pasją. Z książki można dowiedzieć się wielu ciekawych i czasami też mocno zaskakujących informacji, które mogą być pomocne dla osoby, która z winem niewiele ma do czynienia, albo po prostu nigdy specjalnie nie zwracała uwagi na pewne dość istotne różnice w spożywaniu czy przechowywaniu tego alkoholu.

Nawiązania do historii, wtrącenia osobistych przygód, zabawne anegdoty bardzo ubarwiają lekturę Gruzińskiej uczty. Jest to opowieść mocno chwytająca za serce, momentami wzruszająca, pouczająca, napisana lekkim i przystępnym językiem. Taka sympatyczna odskocznia.

Polecam

Jestem zaskoczona, że ta książka ma tak mało ocen i opinii. Dla osób, które nie miały wcześniej styczności z Gruzją wydaje się wręcz idealna. Może z Gruzją, to za dużo powiedziane, bo autor odmienia "wino" przez wszystkie przypadki (czerwone, białe, słodkie, wytrawne...). Książka jest napisana lekko, jak historia, którą opowiada się przy stole, zaczynając od zdania "a pamiętasz...". I taka narracja jest prowadzona od początku do końca. Jeśli ktoś z Was jest amatorem i laikiem w temacie win, to Gruzińska uczta sprawi, że zaciekawicie się tematem. Z większą wnikliwością będziecie przeglądać etykiety tego alkoholu w sklepach. A jeśli będziecie chcieli sprawdzić, jak wymawia się nazwy poszczególnych szczepów w aplikacji google tłumacz, to uprzedzam - nie ma lektora :(

Ostatnio czytam wszystko mi wpadnie w ręce na temat Gruzji. A wpadła mi 'Gruzińska uczta' Piotra Apostolidisa. Pan Piotr pokazuje Gruzję z perspektywy wina. Winotworzenia, winopicia, wina oceniania. Jeśli ktoś ma pomysł na zwiedzanie Gruzji szlakiem winnic,jeśli ktoś chce wiedzieć co będize w Gruzji pił, albo co pić powinien, to polecam :) Ja specjalistką od wina nie jestem i nie zostanę, ale chętnie podegustuję:)

2030

Gruzję poznajemy tutaj pod kątem wina,jego wytwórczości i tego, co przemysł znaczy dla całęgokraju. Autor jużna początku rozgranicza przemysł winiarski np w e Włoszech. Gruzja to tysiace małych winnic,robiących wino czasem tylko na włąsny użytek,i tych rodzajów wina nie uświadczycie. Paradoksalnie trudno jest też dostac szlachetnie wina gruzińskie w gruzińskich sklepach. po co,skoro po prostu idzie się odo właściciela winnicy i tam zaopatruje.
Podróż śladem wina jest trochę chaotyczna, no i naprawdę autor imponuje swoją znajomością tematu. Na dodatek oferuje nam podglądanie Gruzinów "od środka",bo część roku spędza jako rezydent.
Przyciąga wiele ciekawostek,jak np odkrycie najstarszego wina świata właśnie w Gruzji.
Kwewri to tradycyjne ogromne kadzie,w których dojrzewa wino. Poznajemy różne szczepy,odmiany winorośli wraz z przewodnikiem po ich właściwościach. Enolodzy wyjaśniają tajniki produkcji, a także udają się w pogoń za najdroższymi trunkami. Jka dla mnie zbyt jednostajne skupienie na przemyśle winiarskim. Ostatnia część opisująca tradycje biesiadne zdecydowanie najlepiej zapada w pamięć. Atutem są też poglądowe zdjęcia.

• Podróże
  • Gruzja
  • Reportaż/literatura faktu
  • Moja biblioteczka

Piotr Apostolidis Gruzińska uczta Podróż do kraju wina biesiad i toastów Zobacz więcej