Wyspa najdłuższych nocy

2019-02-21
2019-02-21
9788380119024
tajemnice sensacja rodzina

Powieść jest rewelacyjna, trzyma w napięciu niemal od początku, jest nieprzewidywalna i zaskakująca, a opisywane wydarzenia na pierwszy rzut oka wydają się zupełnie niepołączone.
Nie dajcie się jednak zwieść i skupcie się na lekturze, bo zakończenie (swoją drogą genialne) połączy wszystkie wątki w spójną, klarowną i zaskakującą całość.
Głównych postaci jest sporo. Niejednoznacznych, poranionych psychicznie, niejednokrotnie także fizycznie. Ich dusze przepełnione złem i chęcią zemsty wymagają sporej dawki skupienia, bo łatwo się pogubić w ich życiorysach, motywach i emocjach- w pewnym momencie musiałam się cofnąć o kilka stron, by wrócić na właściwe tory dedukcji i choć odrobinę ich zrozumieć.
Są doskonale wykreowani, autentyczni w swych relacjach i uczuciach, są niezwykle ciekawi. Trzecioosobowa narracja pozwala zajrzeć w duszę każdego z nich, a to z kolei pozwoliło mi choć trochę ich zrozumieć i nawet uronić łzę współczucia nad ich parszywą przeszłością. Szczególnie poruszyła mnie historia Simony i Juany, długo zastanawiałam się, jakim trzeba być potworem, by tak skrzywdzić innego człowieka- mam na myśli tutaj przeszłość kobiet i to jak zostały potraktowane przez los i teoretycznie najbliższych sobie ludzi.
Autorka zmusza czytelnika do refleksji i odpowiedzi sobie na pytania, które rodzą się w głowie podczas lektury, a wierzcie mi na słowo, pojawia się ich naprawdę wiele.
Fabuła zaskoczyła mnie wiele razy, autorka miesza wątki, urywa snutą historię w najmniej spodziewanym momencie, ale wypływa ona ponownie kilka stron dalej, i znów porządnie wszystko miesza- kiedy już byłam pewna, że rozwiązałam zagadkę, pojawiał się kolejny trop i kieruje podejrzenia co do sprawcy wszystkich nieszczęść zupełnie na inny tor.

Akcja toczy się dość szybko, autorka świetnie buduje napięcie i nie pozwala, by opadło ono do kulminacyjnego momentu. Zapewnia czytelnikowi totalny emocjonalny rollercoaster emocji i całą barwną gamę uczuć i wrażeń. Dzieje się dużo, ale fabuła nie przytłacza. Książka wciąga i nie pozwala się odłożyć na bok.
Tajemnice, namiętność, taniec, prawdziwa miłość i nienawiść, zagrożenie życia i zemsta... to wszystko znajdziecie w tej niesamowitej powieści.

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Alicji, ale zaliczam je do bardzo udanych. Bardzo przypadł mi do gustu jej styl pisarski, przepiękne i barwne opisy, momentami czułam, jakbym sama spacerowała po wyspie i czuła słony zapach oceanu.
Zdecydowanie sięgnę po wcześniejsze powieści tej pisarki.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Zarówno fan dobrej sensacji i kryminału jak i czytelnik książek obyczajowych i romansów. Wielowątkowa powieść dla każdego!

POLECAM...

Głównych postaci jest sporo....

Żyć w kłamstwie. Świadomie i nie mieć sumienia. Ważniejsza jest zemsta i chory umysł. Najgorszy ból dosięga natomiast tych, którzy zostali wplątani to nieświadomie i są niczemu winni. Jak w przypadku bohaterów "Wyspy najdłuższych nocy". Tutaj jest więcej tajemnic niż rzeczy wiadomych.

Leon Espinoza nadal cierpi po tajemniczym zniknięciu żony Julii. Do tej pory nie wiadomo co się z nią stało ani tego, gdzie jest. Potentant hotelowy ma rezydencję na klifie na Gran Canaria. Ma córkę Lindę, której całym życiem jest balet. Powraca do domu i dowiaduje się, że jej ojciec planuje ślub z Juaną - kobietą, która jest w rezydencji od wielu wielu lat. Jej syn Eryk trzy lata wcześniej przeżył upadek podczas wspinaczki. Przeszedł operację i jeździ na wózku a z pomocą Kosmy stara się powrócić do pełni sprawności fizycznej. Choć czas płynie i śledztwo zostało zakończone to poszkodowany ciągle wierzy, że ktoś chciał go zabić. Nie daje mu to spokoju.Lekarka, która znajduje go u podnóża gór także boryka się z niepewnością i strachem, jeśli chodzi o jej przeszłość.

Manipulacji i tajemnic nie ma końca. Tutaj wszystko jest owiane tak gęsta mgłą, że można ją kroić nożem. Sekret sekretem napędzanym. Choć widać słońce przebijające się przez burzowe chmury to i tak wystarczy na sekundę zamknąć oczy, by znowu znalazło się w szponach ciemności. Akcja od samego początku rusza z kopyta. Tu nie ma nudy i monotonni. Każda kolejna strona jest zaskoczeniem i szokiem. To, do czego są zdolni ludzie. To co ich nakręca i motywuje. Przeszłość nie zawsze jest krystaliczna i czysta. Autorka idealnie odwzorowała zachowanie bohaterów. Ich charakter i demoniczność. Stopniowała napięcie i dostarczała informacji z precyzją, godną chirurga. Do samego końca nie wiedziała, co tak naprawdę wydarzyło się lata temu i dlaczego jest tak a nie inaczej. Naprawdę fajna książka. Każdy element fabuły dopięty na ostatni guzik. Opis zdawał się być fajny ale on i tak daje tylko jeden procent tego, co znajduje się w książce.

Polecam

"Wyspa najdłuższych nocy" to powieść sensacyjna Alicji Flis. Miejscem akcji jest wspaniała posiadłość na hiszpańskiej wyspie Gran Canarii, położona na klifie z widokiem na ocean. Mieszkają w niej szczęśliwi ludzie: potentat hotelowy Leon Espinoza, do szaleństwa zakochany w swojej uroczej żonie Julii i córeczce o imieniu Linda oraz z szacunkiem traktowana i oddana im służba. Jak w bajce. Ale jak to w życiu bywa, bajka skończyła się zbyt szybko i nastała proza życia. Pewnego dnia, znika ukochana żona Espinozy. Przez wiele lat trwają poszukiwania kobiety, a osamotniony i zraniony mężczyzna odsuwa sie od wszystkich i zamyka w sobie, nie bacząc na córeczkę potrzebującą jego pomocy i wsparcia. Czyżby Leon przestał kochać swoje jedyne dziecko? Serce mężczyzny spowija "czarna noc", której nie może rozjaśnić mijający czas. Po wielu latach Linda przyjeżdża na urlop do rodzinnego domu. Czeka ja niespodzianka, która zaskakuje wszystkich domowników. Jest nią wiadomość o ślubie jej ojca z opiekunką Lindy z dzieciństwa. Jaka będzie reakcja dziewczyny na tę wiadomość? Jak brzemienna w skutkach okaże sie decyzja o ślubie? Juana i Luca, to kolejni bohaterowie tej książki, którzy są mocno doświadczeni przez życie. Juana wywołuje we mnie wiele sprzecznych emocji. Od żalu skrzywdzonej dziewczyny po wściekłość w stosunku do jej osoby. Czy wydarzenia z dzieciństwa i młodości wpłyną na zmianę osobowości Juany? Eryk, Linda i Kosma są mocno pokiereszowani przez los. Skrywają tajemnice, o których nigdy nie chcieliby pamiętać. Szczególnie Kosma - fizjoterapeuta, przyjaciel Eryka, który również posiada swoją "ciemną stronę". Wiele dzieje sie w życiu rodziny Espinozy po zniknięciu jego żony. Czy Lindzie uda sie naprawić relacje z ojcem? Czy dowiemy się czegoś więcej o tajemniczym zniknięciu Julii, matki Lindy? Jakie jeszcze sekrety rodzinne Espinozy i otoczenia ujrzą światło dzienne? Czy bohaterom uda uporać się z demonami z przeszłości? Na te pytania i wiele innych, znajdziemy odpowiedzi w powieści Alicji Flis zatytułowanej "WYSPA NAJDŁUŻSZYCH NOCY". Jest to powieść wielowątkowa, której narracja prowadzona jest w trzeciej osobie. Książka napisana jest ładnym i lekkim językiem, jest pełna emocji i ludzkich tragedii. Pochłonęła mnie bez reszty. Poznałam skrzętnie skrywane tajemnice z przeszłości i ich wpływ na życie bohaterów. Autorka już od pierwszej strony funduje nam niezły emocjonalny rollercoaster. Jeśli lubicie tak jak ja, emocjonalnie spędzać czas z bohaterami książek i jesteście gotowi zanurzyć sie w świecie pełnym intryg i tajemnic, to zachęcam was do sięgnięcia po "WYSPĘ NAJDŁUŻSZYCH NOCY", bowiem jak najbardziej prawdziwe jest motto Alicji Flis zawarte w książce, mówiące o tym, że: „Każdy ma w sercu blizny, które nie pozwolą zapomnieć o przeżytym bólu....” To moje kolejne, bardzo udane spotkanie z twórczością Alicji Flis, która jest autorka powieści: "Złudzenia", "Cienie w Dolinie Słońca", "Wenecka mgła" oraz tomików wierszy: "Nie będę przepraszać za miłość" i "Pocałunki". Polecam twórczość ALICJI FLIS i dziękuję za kolejną, pełną emocji książkę.

Czy znacie twórczość polskiej autorki Alicji Flis? Jeśli nie, to koniecznie musicie to zmienić i zapoznać się, choć z jedną książką autorki. Jeszcze tydzień temu nie miałam pojęcia, że „Wyspa najdłuższych nocy” tak bardzo mi się spodoba i będę miała ochotę na kolejne spotkania z twórczością autorki. Najnowsza książka Alicji Flis to sensacyjna i pełna pasji oraz wielka tragedii opowieść o wpływie skrzętnie skrywanych tajemnic z przeszłości na teraźniejszość.

Przepiękna wyspa Gran Canarii. To właśnie tutaj znajduje się piękna rezydencja naszych bohaterów. Trzy lata wcześniej Eric doznał bardzo poważnego wypadku, a gdyby nie pomoc Laury, nie udałoby się go uratować. Niestety bardzo ucierpiał i musi poruszać się na wózku inwalidzkim. Czy to aby na pewno był tylko nieszczęśliwy wypadek? To właśnie historia Erica jest wstępem do opowieści o bohaterach książki, a jego wypadek okaże się niezwykle istotny. Trzy lata później, po długim czasie, na wyspę przybywa Linda, córka potentata hotelowego Leona Esponozy i przyrodnia siostra Erica. Dziewczyna chce na nowo ułożyć relacje z ojcem, lecz niespodziewanie dowiaduje się, o jego nadchodzącym ślubie z Juaną, wieloletnią partnerką od chwili tajemniczego zniknięcia matki Lindy. Czy decyzja o ślubie była wynikiem wielkiego uczucia, czy może tylko sprytną kalkulacją, która pomoże Juanie w osiągnięciu upatrzonego celu? W międzyczasie wyjdą na wierzch dobrze skrywane tajemnice. Przygotowania bohaterów do ślubu poprzedzone będą intrygami i kłamstwami. Co jeszcze wydarzy się na tej przepięknej wyspie?

Każdy z bohaterów ma ciekawą osobowość. Trzecioosobowa narracja pozwala nam na zajrzenie do umysłu każdego bohatera, mamy także wgląd do każdej skrywanej myśli. Eric wskutek wypadku stał się osobą zdeterminowaną, która ma siłę, by walczyć o swoją przyszłość. Jego dziewczynę Laurę także nie oszczędzi los, jej były chłopak niespodziewanie zjawi się na wyspie, dlaczego? Leon nie może pogodzić się z zaginięciem jego żony i największej miłości. Choć jest związany z Juaną, to wciąż nie przestał kochać Julii. Jego córka bardzo przypomina zaginioną matkę, czy to dlatego ich stosunki są tak oziębłe? Juana to osoba zła do szpiku kości. Choć wie, że Leon jej nie kocha, dlaczego przez tyle lat tkwi wciąż przy jego boku? Czy ona także ma bolesną przeszłość? Jest jeszcze Linda, która w młodości przeszła niezłą szkołę życia. Zmuszana przez macochę musiała ćwiczyć balet, lecz jednak dzięki determinacji znalazła się na paryskiej scenie.

Sięgając po tę książkę zupełnie nie spodziewałam się, że tak bardzo mnie wciągnie. Na pewno jest tu ogromna zasługa lekkiego i przyjemnego stylu autorki, bo zanim się nie obejrzałam, już byłam w połowie książki i nie przyszło mi nawet na chwilę do głowy, by przerwać czytanie. To, że powieść jest wielowątkowa, parokrotnie kojarzyła mi się z dobrą telenowelą, która cały czas trzyma w napięciu, a portrety psychologiczne są bardzo dobrze zarysowane. Będzie się tutaj działo, oj nie będziecie w stanie przewidzieć tego, co jeszcze się wydarzy. Każdy z bohaterów coś ukrywa, kilkoro z nich ma na swoim koncie bolesne przejścia w przeszłości. Dlaczego zatem kłamią i komu zależy, by sekrety nie zostały odkryte?

Jest takie powiedzenie, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. I tu właśnie mamy tego przykład. Na pozór idealna rodzina żyje w kłamstwach, a ich relacje są napięte. Czy można komuś bezgranicznie zaufać? Tajemnica goni tajemnicę, a my możemy tylko domyślać się, co jeszcze spotka naszych bohaterów. Warto zapoznać się z książką „Wyspa najdłuższych nocy” i samemu przekonać się, co wydarzyło się na wyspie Gran Canarii.

Alicja Flis to polska pisarka powieści sensacyjnych. Do tej pory wydała: Złudzenia, Cienie w Dolinie Słońca, Wenecką Mgłę. Jest również autorką bajek dla dzieci. Pisarka może pochwalić się dwukrotnym wyróżnieniem w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Pomorskie klimaty, w zakresie prozy. Dokładnie 21 lutego, nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej, ukazała się jej najnowsza powieść o tytule Wyspa najdłuższych nocy. Gdy książka trafiła w moje ręce, pełna obawy zasiadłam do lektury. Do tej pory nie miałam przyjemności poznania twórczości tej autorki, więc nie wiedziałam czego mogę się spodziewać.

Pisarka w swojej powieści przenosi nas na Gran Canarii. Ukazuje losy rodziny mieszkającej na klifie w rezydencji Leona Esponozy. Na początku poznajemy Eryka, czyli syna Leona. Kilka lat wcześniej, podczas wspinaczki na Primera Luna uległ on poważnemu wypadkowi. Życie uratowała mu młoda lekarka o imieniu Lara. Od tego czasu między dwójką młodych ludzi narodziło się gorące uczucie. Kolejną główną postacią jest Linda, siostra Eryka. Gdy ją poznajemy, przyjeżdża na urlop do rodzinnej posiadłości. Bohaterka pragnie ułożyć na nowo swoje relacje z ojcem. Niestety, dowiaduje się, że Leon planuje ślub z Juaną – partnerką od chwili niewyjaśnionego zniknięcia matki Lindy. Nowina ta zaskakuje wszystkich domowników. Skąd nagła decyzja ojca o ślubie? Czy Juana ma szczere intencje? A może wszystko to dobrze uknuta intryga?

Wyspa najdłuższych nocy to niewątpliwie książka wielowątkowa. Pisarka wykreowała ciekawe postacie, o różnych charakterach. Szczególnie interesującą osobowość ma Linda. Autorka opisała ją jako silną, niezależną kobietę. Pomimo trudnego dzieciństwa, które zgotowała jej macocha, postać świetnie sobie radzi. Długotrwałe zmuszanie Lindy do ćwiczeń baletu, zaprowadziło ją wprost na paryską scenę. Dobrze nakreślonym bohaterem jest także Eryk, który na skutek wypadku stał się osobą niepełnosprawną. Ma on w sobie bardzo dużo determinacji do walki o swoją sprawność. Nie można również pominąć Juany; jest to bohaterka niebywale okrutna i zła, a do celu dąży po trupach.

Powieść ta przedstawia relacje rodzinne. Pokazuje, jak wiele złego mogą wyrządzić skrzętnie skrywane tajemnice. Pozwala również zanurzyć się w psychologiczne aspekty bohaterów. Podczas śledzenia losów postaci, nasuwa się szereg wniosków. Między innymi widzimy, jak bardzo kształtują nas nasza przeszłość oraz ludzie, których spotkaliśmy na swojej drodze. Dobre relacje rodzinne wpływają w znacznym stopniu na przyszłe życie. Zawsze jednak możemy dokonać odpowiednich wyborów.

Alicja Flis ma lekki styl pisania. Stworzyła historię, która zaskakuje. Opisy są barwne i dokładne, dzięki czemu możemy poczuć się, jakbyśmy razem z bohaterami przebywali na malowniczej wyspie. Z zapartym tchem śledzimy ich losy. Linda oraz Eryk to postacie, którym szczerze kibicujemy. W przypadku Juany chcemy, aby dosięgła ją sprawiedliwość. W książce rozwinięty jest motyw tańca. Linda to profesjonalna baletnica, która zakochana jest w salsie. Autorka w plastyczny sposób opisała momenty, w których bohaterka porusza się w rytm muzyki i oczarowuje publikę.

Wyspa najdłuższych nocy to powieść, która zasługuje na większy rozgłos. Moje obawy w stosunku do tej książki były bezpodstawne. Pisarka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Przedstawiona historia ma kilka niedociągnięć jest jednak lekturą, przy której można się zrelaksować i zapomnieć o trudach życia codziennego. Na pewno przeczytam kolejne powieści Alicji Flis. Polecam.

• Wyzwanie czytelnicze 2019
  • Recenzenckie

Dodaj cytat z książki Wyspa najdłuższych nocy