Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę.

Okładka książki Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Krzysztof Wiel... Dariusz Kortko, Mar...
Okładka książki Samotność solisty. Wspinaczka w stylu free solo Alex Honnold, David Roberts
Samotność soli... Alex Honnold, David...
Okładka książki Tajemnice Korei Północnej James Pearson, Daniel Tudor
Tajemnice Kore... James Pearson, Dani...

To jedna z tych książek, które nie chcesz żeby się skończyły. Wspaniały, arcyciekawy i barwny opis wyprawy przez obie Ameryki ale i osobista historia Michała. Gorąco polecam

Ta pozycja, to dobry sposób by rozpocząć swoją przygodę z książką podróżniczą. Na swych kartach m.in. ukazuje ciekawe koleje tych, z którymi przyszło się spotkać naszym podróżnikom. Swoją drogą, to zaskakujące jak w wielu odległych zakątkach świata można spotkać rodaka. Oprócz ukazania piękna i trudu podróżowania, sygnalizuje ponad to, palący problem dewastacji środowiska przez nieustannie rosnącą falę śmieci, zalewającą szczególnie tzw kraje trzeciego świata.

Michał Woroch zabiera nas w swoją podróż, dzieloną w ze swoim kompanem Maciejem, wzdłuż dwóch Ameryk. Od końca jednej po kraniec drugiej. Możecie zapytać czy to coś nadzwyczajnego? Przecież jest wielu podróżników opisujących swoje wyprawy w najodleglejsze zakątki globu. I macie tu rację. Ale ilu z nich wsiada w auto, kupione za 25 tyś., które wymaga prawie całkowitego remontu i przystosowania do podróży i do podróżujących. Ilu z tych podróżników porusza się na wózku inwalidzkim? Tak, to historia dwóch przyjaciół, wspólników, których los połączyła choroba i ograniczenia ruchowe. A których marzeniem było osiągnąć to co skrajnie niemożliwe.

Sama kocham podróże, umie po części wczuć się w tą pogoń za wolnością. Za wolnością, którą odczuwa się po kilku dniach, setki kilometrów od domu. To jest coś, co mi osobiście daje siłę i największy reset od życia codziennego. I cholernie zazdroszczę chłopakom siły, determinacji, odwagi i wiary. A przede wszystkim, wszystkiego co przeżyli podczas wielomiesięcznej podróży. Nawet tych najgorszych momentów, ponieważ to właśnie je po latach wspomina się najczęściej. Samozaparcia w realizacji marzeń, odpuszczania w sytuacjach, które po prostu przekraczały ich możliwości fizyczne i tego pogodzenia z losem. Pogodzenia się, że choć czasem docierali do kolejnych punktów, nie mogli dojść do ostatecznego celu. Ale dla mnie zrobili i tak więcej niż mogli.

Pokazali, że nie zawsze walka dotyczy własnych słabości, ale tu w wielkim świecie, największym ograniczeniem okazał się system, infrastruktura, brak świadomości i wrażliwości ludzi. Wielka Ameryka od zawsze mnie ciekawi, USA, które jednak czasami wydaje mi się, pozostaje wyłącznie snem, a realia są odmienne. I myślę, że dwaj podróżnicy też to czują, bowiem ilość historii i emocji zdecydowanie dociera do mnie gdy opisywane są z pierwszej części podróży, po dzikiej Ameryce Południowej, niż cywilizowanych Stanach Zjednoczonych. Pokazane są nam miejsca, szlaki, a przede wszystkim ludzie i ich tak różna mentalność.

W tym miejscu wyrażam swój podziw i szacunek dla Autora i jego towarzysza. I zazdroszczę, czegoś, czego ja mimo pełnosprawności, pewnie nigdy nie dokonam. Dziękuje, że dzielicie się tym z nami.

Michał i Maciej wyruszyli przez dwie Ameryki mimo swojej niepełnosprawności. Sami. Swym wyczynem zawstydzili mnie i pewnie niejedna zdrowa osobę, która szuka wymówek zamiast działać. Chłopaki biorą życie pełnymi garściami nie zważając na ograniczenia. Nie znajduję słów by wyrazić swój podziw i szacunek dla nich!
Samą książkę czyta się nieźle, nie jest to do końca mój styl, ale i tak warto :)

Samą książkę czyta się nieźle, nie jest to do końca mój styl,...

Niesamowita podróż! Relacje z drogi, z przygód, ale też osobiste spojrzenie autora, jego przemyślenia i doświadczenia nie tylko z tej podróży, co pozwala lepiej zrozumieć i odczuć jego drogę.

Fantastyczna przygoda.
Relacja Michala Worocha z podrozy jego zycia. Relacja pokazujaca ile sily tkwi w czlowieku. Tej fizycznej, ale takze, a moze zwlaszcza tej psychicznej. Silnej woli w dazeniu do celu i pokonywaniu barier.
Jest to rowniez ksiazka o tym ile dobra i zyczliwosci jest jeszcze na tym swiecie. Zaskakujace w jakich miejscach mozna sie z nia zetknac.
Jest to wreszcie ksiazka podroznicza. Ubolewam, ze nie zamieszczono wiecej zdjec, ale od czego jest internet ;)
Musze przyznac, ze im blizej konca podrozy obu panow, tym wieksze emocje mi towarzyszyly. Oczekiwanie na szczesliwy final po tych wszystkich perypetiach, bylo bardzo przyjemne.
Ksiazke polecam wszystkim milosnikom natury i podrozy. Fantastycznie spedzony czas.

Fantastyczna przygoda.
Jest to...

Fantastyczna! Wspaniała książka! Może i styl autora to nie moja bajka, ale pochłonąłem ją w 3 wieczory. Niesamowite spojrzenie na bariery ludzkiej wytrzymałości. Kłaniam się nisko chłopakom, że mimo przeciwnościom losu powiedzieli "fuck you" i sięgnęli po swoje marzenia. Dziękuję autorowi, że nie ograniczył się do kronikarskiej relacji, a otworzył się przed czytelnikiem zupełnie. Czytało się jak dobrą powieść przygodową pełną barwnych postaci, zwrotów akcji i pięknych pejzaży. Te kilka zdjęć również zrobiło świetną robotę. Będę polecał te książkę gdzie się da. Dała mi ona wiele pozytywnej energii w ciężkim momencie mego życia. A jaka jest Twoja wymówka?

Dla mnie ta książka to takie Prudhoe Bay Michała. Niekończąca się przygoda. Mam wrażenie że przez cały czas siedziałem gdzieś tam z nimi w Defie i zastanawiam się czy w ogóle z niego wysiadłem...

Ta książka to dla mnie coś więcej niż tylko kolejna książka przygodowa. Skłoniła mnie do wielu refleksji. Ląduje w dziale ulubionych. Dziękuję Imienniku, za jej napisanie!

Ta książka to arcydziło, pięknie napisana, czyta się jednym tchem.

Ta książka to arcydziło, pięknie napisana, czyta się jednym tchem.

• Podróżnicze
  • Chce ale nie mam