NoSQL, NewSQL i BigData. Bazy danych następnej generacji

Okładka książki NoSQL, NewSQL i BigData. Bazy danych następnej generacji Guy Harrison
Okładka książki NoSQL, NewSQL i BigData. Bazy danych następnej generacji
Guy Harrison Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Next Generation Databases: NoSQL and Big Data
Helion
2018-12-20
2018-12-20
Piotr Pilch
SQL NoSQL Oracle bazy danych big data analiza danych Oracle Database NewSQL data science informatyka

Autor prezentuje oraz przedstawia tematykę baz "przyszłości" oraz swoich przemyśleń w temacie ewolucji szeroko pojętego przetwarzania oraz przechowywania danych. Książka po krótce przedstawia różne technologie takie jak MongoDB, Cassandra, Spark, HBase i wiele innych. W mojej opinii można ją traktować jako przegląd głównych nurtów świata danych oraz przykłady technologii które wykorzystują przedstawione techniki oraz założenia.

Bazy danych z innej strony niż oklepany sql, chociaż temu zagadnieniu autor poświęca dużo czasu. Książka przydatna dla tych, którzy chcą wyjść poza ustalony schemat baz typu Mysql, PostgreSQL, Sqlite . Bazy nowej generacja - NoSql - opisane są dosyć ogólnie. Jest też mniej więcej, jak się za poszczególną bazę zabrać, ale jak ktoś chce podłubać np. w MongoDB, to lepiej kupić książkę poświęconą tej bazie. Nie wiem czy dla specjalistów pozycja będzie przydatna, ale na pewno dla tych, którzy są ciekawi, jak to się wszystko układa. Guy Harrison też wspomina bazy: Facebooka, Google, Netflixa.

• Informatyka
  • Przeczytane w 2019