Pochód zimowy 1918-1920. Epopeja 5. Dywizji Syberyjskiej

Okładka książki Pochód zimowy 1918-1920. Epopeja 5. Dywizji Syberyjskiej Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski
Okładka książki Pochód zimowy 1918-1920. Epopeja 5. Dywizji Syberyjskiej
Kazimierz KrajewskiTomasz Łabuszewski Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej komiksy
komiksy
Instytut Pamięci Narodowej
2019-01-21
2019-01-21

Okładka książki W imieniu Polski Walczącej - 6 - Zagra-Lin równa się odwet. Berlin – 24 lutego, 10 kwietnia 1943 Wrocław – 23 kwietnia 1943. Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski
W imieniu Pols... Kazimierz Krajewski...
Okładka książki Migawki z okupowanej Warszawy: 1939 Mariusz Bechta, Jerzy Eisler, Elżbieta Kowalczyk, Kazimierz Krajewski, Urszula Kraśnicka-Zajdler, Tomasz Łabuszewski, Wojciech Jerzy Muszyński, Bartłomiej Noszczak, Patryk Pleskot, Tomasz Roguski, Konrad Rokicki, Tadeusz Ruzikowski, Robert Spałek, Michał Zarychta, Maciej Żuczkowski
Migawki z okup... Mariusz Bechta, Jer...

Fakt przybliżenia istnienia i obecności polskich struktur wojskowych na Syberii w czasach I Wojny Światowej i w okresie wojny z bolszewikami to duży plus jaki daję temu komiksowi. Niestety w tym momencie walory tego komiksu się kończą.

Elemenetem podstawowym narracji komiksu jest wojskowa eskorta ludności cywilnej uciekającej przed koszmarem wojny domowej ówczesnej Rosji, zapoczątkowanej przez rewolucję bolszewicką.

Co chwilę dochodzi do teleportacji w których widać starcia wojsk polskich z czerwonymi. Te bezimienne postacie strzelające do siebie są czasami ciężkie do zidentyfikowania. Nie wiadomo kto jest dobry a kto zły.

Poza postaciami historycznymi takimi jak pułkownik Rumsza czy kapitan Werobej, którę są nierozłączną częścią tej historii mamy tutaj kilku bohaterów fikcyjnych. Staszek, Edmund, "Kosa" mają stanowić fabularny trzon komiksu. Problem w tym, że są tutaj wciśnięci na siłę a ich losy mało mnie obchodziły.

W komiksie wyczuwalny jest patos głównych bohaterów jaki i samego wojska polskiego. Wiemy od samego początku do końca kto jest "zły" a kto "dobry" a autorzy przez chwilę nie zdecydowali się na obiektywizm. Skrajnymi przykładami nierealizmu są rozmowy dowódców bolszewickich na temat waleczności Polaków oraz polityczne zagrywki Maurice Janin-a i Jana Syrovy-ego.
Dialogi postaci są pełne opisów i tym samym nierealne. Autorzy przez dialogi "dbają" aby czytelnik miał pełny obraz sytuacji przez co relacje między skrajnie wrogimi postaciami są wyjęte jak ze sztuki teatralnej.

Wszystko okraszone jest ekspozycją fabularną budowaną na dosyć długich didaskaliach, fakt ten jest dla mnie dużym minusem ponieważ uważam, że w medium jakim jest komiks taki zabieg powinien być sprowadzony do minimum lub nie istnieć. Kosztem kilku stron więcej można było pokusić się o ciekawsze zaprezentowanie wydarzeń, które zostay nam przedstawione w postaci bezimiennych dymków.

Fabuła: 3/10
- bohaterowie fikcyjni wciśnięciu na siłę
Kompozycja: 2/10
- ekspozycja fabuły w postaci didaskaliów,
- ciągłe teleporty,
- strzelają się ale nie wiadomo do końca kto z kim.
Ilustracje: 4/10
- ciężko czasami odróżnić strony konfliktu oraz bohaterów,
- w kilku przypadkach zauważyłem kopiowanie tych samych postaci w różnych kadrach
Wydanie: 7/10
- miękka oprawa, papier ok, wkładki historyczne, biografie bohaterów

Duetu Wyrzykowski/Zajączkowski nie trzeba czytelnikom komiksów historycznych przedstawiać. „Pochód zimowy” jest kolejną produkcją autorstwa obu panów wydaną przez IPN.

Album składa się z dwóch części: komiksu (s. 3-47) i wkładki historycznej napisanej przez doktorów Kazimierza Krajewskiego i Tomasz Łabuszewskiego (s. 48-64). Został wydany w formacie A4, na błyszczącym papierze.

Na kartach niniejszego komiksu jesteśmy przeprowadzeni po wycinkach, a nie całej historii 5. Dywizji Syberyjskiej, ponieważ celem autorów było spopularyzowanie dziejów tej formacji, a nie przedstawienie jej losów od początku do końca istnienia. Ograniczona objętość publikacji zmusiła duet do czynienia przeskoków czasowych, które jednak opowieści nie zaszkodziły, a zostały wykorzystane do wyłaniania przed czytelnikiem bardziej dynamicznych czy osobliwych sytuacji, które miały miejsce na Syberii z udziałem Polaków i innych nacji.

Komiks czyta się dobrze, utrzymuje w napięciu. Zważając, że fabuła oparta została na prawdziwych historiach, materiałach źródłowych i zmodyfikowana tylko w tych momentach, gdzie było to konieczne, autorom należą się wyrazy uznania. Całość utrzymana jest w ściśle patriotycznych akcentach, gdzie patetyzm przewija się z codziennymi troskami, co na pewno zadowoli osoby zainteresowane takim rodzajem komiksów.

Dialogi są ciekawe, dodają autentyzmu, a różnorodne kadry i rysunki w wydaniu Wyrzykowskiego to majstersztyk. Wkładka jest dobrze napisana, uzupełniona dokumentalnymi fotografiami i spełnia rolę uzupełniającą komiks – również można uznać ją za wartość dodaną. W tekście komiksu znalazły się drobne literówki typu zgubiony ogonek, ale wobec pozytywnych stron albumu są to błahostki.

Uważam, że warto sięgnąć po tę pozycję, a być może nawet ją kupić, bo w dniu premiery kosztowała zaledwie 15 złotych i teraz można nabyć ją jeszcze taniej.

Robert Stasiak

• Komiks