Wyzwanie czytelnicze LC

Życie pozapsychotropowe

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
9788381194501
Aneta

Książka dostępna tylko w wersji e-book. Myśli samobójcze, wyalienowanie i depresja. Choroba afektywna dwubiegunowa. Kilka nieudanych terapii. Tak wygląda świat 30-letniego Karola. Za namową lekarza prowadzi dziennik, opisując przeżycia z dzieciństwa. Mówi o swoich marzeniach i lękach. Każdy dzień dla chłopaka to odkrywanie swojej koszmarnej i przerażającej świadomości. Próbuje znaleźć...

Książka dostępna tylko w wersji e-book.
Myśli samobójcze, wyalienowanie i depresja.
Choroba afektywna dwubiegunowa.
Kilka nieudanych terapii.
Tak wygląda świat 30-letniego Karola. Za namową lekarza prowadzi dziennik, opisując przeżycia z dzieciństwa. Mówi o swoich marzeniach i lękach. Każdy dzień dla chłopaka to odkrywanie swojej koszmarnej i przerażającej świadomości. Próbuje znaleźć odpowiedź na dręczące go pytania, dlaczego zachorował? Czy powodem był ojciec-rozwodnik, który nienawidził matki Karola, czy może babcia chora na Alzheimera, z którą chłopak mieszkał przez kilkanaście lat?Za namową swojej partnerki przestaje brać leki. Dziewczyna bowiem utwierdza go w przekonaniu, że to one wywołały chorobę, a bez nich będzie czuł się lepiej. Chłopak ląduje w szpitalu psychiatrycznym, gdzie bez cenzury opisuje panującą tam znieczulicę.
Bohater uchyla nam drzwi do świata, o którym raczej nie mówimy, którego nie rozumiemy i którego się boimy. Na oddziale zamkniętym, groteska miesza się ze smutkiem i żalem, zupa pomidorowa jest bez pomidorów, terapia odbywa się w palarni, a leczenie polega na przymusie. Czy Karolowi uda się odnaleźć nadzieję, równowagę psychiczną i w miarę normalnie żyć?

Tekst dla osób, które chcą zagłębić się w świat osoby chorej na depresję oraz poznać mechanizmy jej działania. Dowiedzieć się jak działają szpitale psychiatryczne w Polsce i jak zdrowe jednostki postrzegają osoby z chorobą afektywną dwubiegunową. Książka wzbudzająca wiele emocji i nakłaniająca do przemyśleń.

"Czyta się bardzo płynnie, czując bohatera i utożsamiając się z nim. Porównałabym styl Karola do jednego ze świetnych amerykańskich pisarzy – Charlesa Bukowskiego. Jest to zdecydowanie świetna podstawa do napisania scenariusza, a dla mnie temat ciekawy i bardzo osobisty. Brawa dla Autora za odwagę pokazania swojego wnętrza" – Katarzyna Jungowska, reżyser

źródło opisu: http://www.psychoskok.pl/produkt/zycie-pozapsychotropowe/

źródło okładki: http://www.psychoskok.pl/produkt/zycie-pozapsychotropowe/

bookliszek | 2019-01-19

Nie chcę tworzyć własnych mądrości na temat depresji. Nie chcę streszczać książki, bo jej opis w idealny sposób informuje czytelnika na co powinien się nastawić i czego spodziewać.

Zapytam więc... Czy nigdy nie chcieliście dostać się do głowy osoby, którą mijaliście na ulicy, w metrze, w autobusie, o której pomyśleliście „szaleniec” lub „a z nim co?” . Nigdy nie zastanawialiście się lub nie usłyszeliście od przemiłej, starszej pani, siedzącej obok w przychodni „Biedny lekarz, ciekawe z jakim problemem przyszedł do niego ten tutaj.” lub „Widać, że tego tu, to powinni od razu zamknąć na jakimś oddziale. Swoją drogą ciekawe jak tam jest.”?

Karol Neubauer wyświadcza ciekawskim ogromną przysługę. Koniec z pytaniami, zastanawianiem, tworzeniem teorii i opowieści z krypty. Mamy doskonałą okazję poznać ów świat w najdrobniejszych szczegółach i w końcu, co rzadko się zdarza, prześwietlić na wylot samego autora. Poznać najbardziej ukryte i niewypowiedziane na głos uczucia i chodzi mi o...

siedem_usmiechow | 2019-01-19
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Karol Neubauer „Życie pozapsychotropowe”
Wydawnictwo Psychoskok
Książka wydana w formie e-booka.
> Autor dotknięty chorobą afektywną dwubiegunową oraz depresją, pokazuje nam bez owijania w bawełnę z czym boryka się na co dzień. Dzięki temu, że jest niebywale szczery, możemy dowiedzieć się jakie trudności dotykają ludzi chorych psychicznie, ile spotyka ich niezrozumienia przez otaczających ich ludzi, ale też przez samych siebie. Karol szuka przyczyny choroby, ratunku i próbując zrozumieć zmiany nastroju, które go tak często dotykają, zadaje sobie pytania: skąd to wszystko, co jest przyczyną? Itp. Szczerze i bez ściemy opisuje realia polskich szpitali psychiatrycznych i tego jak wygląda leczenie w nich. Zaczynając od podejścia lekarzy do pacjenta, a skończywszy na zupie ryżowej bez ryżu, kompocie wiśniowym bez wiśni itd. Uświadamia nam jak trudno znaleźć dobrego lekarza psychiatrę, który naprawdę będzie chciał pomóc, nie „wrzucając nas do szufladki” i tyle. Pokazuje jak ważne jest...

ksiazkoholiczka | 2019-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2019

Książka do bólu szczera, prawdziwa. Pokazuje, jak trudne jest życie z chorobą afektywną dwubiegunową.
Brawa dla autora za szczerość i odwagę.

Vulnerable | 2019-01-12
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Po lekturze tej książki uważam, że to pozycja warta przeczytania!
Nawet, a może właśnie głównie przez tych ludzi, którzy uważają, że depresja to bzdura i jako wsparcie dla osoby chorej rzucają: "weź się w garść". Szacunek dla autora, że w tak obrazowy sposób opisał jak żyje, co czuje, co myśli człowiek tańczący na linie depresji. Nie łatwo jest na pewno opisać co się dzieje z człowiekiem w depresji/ w człowieku chorym na depresję. Tego nie da się wymyślić, nie tak dokładnie.

Temat jest trudny, zastanawiam się do kogo więc trafi książka? Myślę, że na pewno z dużą ciekawością będą ją czytać ludzi chorzy na depresję, pewnie psychologowie, terapeuci, studenci tej branży. Mam nadzieję, że będzie też dużo osób, którzy o depresji tylko słyszeli. Tym radzę, aby tak jak ja, dotrwali do końca, nie zrażając się tym, że czasami ciężko będzie przebrnąć przez chaos i mętlik myśli Karola, bohatera książki.

Autor ma dar opisywania przeżyć i obserwacji otaczającego nas świata i ludzi. Opisuje...

emkateusz | 2019-01-11
Redaktorka | 2019-01-10