Miłosna mistyka kabały

Tłumaczenie: Lidia Jerkiewicz
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Pardes
Kabała
Przemek

Jiří Langer, pisarz, publicysta, poeta tworzący w języku czeskim, niemieckim i hebrajskim, znany jest jako autor apologetycznego reportażu Dziewięć bram do tajemnic chasydów (1937, wyd. polskie 1988). W książce poświęconej miłosnej mistyce kabały (pierwsze wydanie 1923) ujawniają się wszystkie znaczące cechy synkretycznego i otwartego myślenia oraz osobowości Langera, a także jego erudycja –...

W książce poświęconej miłosnej mistyce kabały (pierwsze wydanie 1923) ujawniają się wszystkie znaczące cechy synkretycznego i otwartego myślenia oraz osobowości Langera, a także jego erudycja – tak w zakresie tradycji żydowskiej, jak prądów intelektualnych współczesności. Węzłowe punkty jego wywodu wyznaczają: Talmud, Zohar, upaniszady, Luzzatto, Baal Szem Tow, Elimelech z Leżajska, Freud, Lao-tsy.

Kabałę przedstawia Langer jako najtrafniejszy opis relacji i energii kształtujących byt. Sefirot stanowią w tym opisie niebiańskie analogie różnorodnych sił seksualnych, procesów istnienia odbywających się w Bogu. Autor chce nam przekazać wizję świata kształtowanego miłością.

Jiří Langer urodził się w Pradze w 1894 roku, zmarł w Tel Awiwie w 1943. Jego starszy brat František był znanym czeskim pisarzem i dramaturgiem, po 1948 szykanowanym w swojej ojczyźnie, zmarł w 1965 roku. Młodszy brat Josef popełnił samobójstwo w 1941 roku, przed odjazdem do obozu w Terezinie.

źródło opisu: http://pardes.pl

źródło okładki: http://pardes.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!