Ale mnie strzeż od wszelkiego złego

Wydawnictwo: Novae Res
Mirka

Co się stanie, jeśli pewnego dnia twój anioł stróż cię opuści? Przełom 1939 i 1940 roku. Do szpitala psychiatrycznego w małej miejscowości Płonna trafiają dwie młode kobiety: cierpiąca na depresję poporodową Pola i zmagająca się ze schizofrenią Bronka. Odizolowane od swoich najbliższych i swoich domów, w rodzącej się między nimi przyjaźni próbują odnaleźć namiastkę spokoju, która może im...

Co się stanie, jeśli pewnego dnia twój anioł stróż cię opuści?

Przełom 1939 i 1940 roku. Do szpitala psychiatrycznego w małej miejscowości Płonna trafiają dwie młode kobiety: cierpiąca na depresję poporodową Pola i zmagająca się ze schizofrenią Bronka. Odizolowane od swoich najbliższych i swoich domów, w rodzącej się między nimi przyjaźni próbują odnaleźć namiastkę spokoju, która może im pomóc przetrwać ten trudny czas. Wkrótce jednak za pozornie bezpieczne mury szpitala wtargnie wojna, a wszyscy jego pacjenci staną się świadkami wydarzeń, których nie da się zrozumieć, zmienić ani zapomnieć...

Za tło do nakreślenia tej poruszającej opowieści posłużyła autorce tzw. akcja T4, w ramach której naziści wymordowali podczas II wojny światowej kilkadziesiąt tysięcy pacjentów polskich szpitali psychiatrycznych. Ten proces likwidacji „istnień niewartych życia” do dziś pozostaje jedną z najmniej znanych zbrodni wojennych. Historia opowiedziana przez Izabelę Bucką to próba oddania głosu tym, którzy krzyczą, choć nikt ich nie słyszy.

„Ale strzeż mnie od wszelkiego złego” to powieść historyczno-obyczajowa zainspirowana wydarzeniami zagłady osób chorych psychicznie na okupowanych ziemiach polskich. Problematyka ta była dotychczas rzadko podejmowana, choć dotyczyła kilkudziesięciu tys. pacjentów, którzy w myśl porządku T4 zostali wyeliminowani ze społeczeństwa jako jednostki zbędne. Książka warsztatowo napisana jest bardzo sprawnie, a przedstawione losy bohaterów są niezwykle angażujące dla czytelnika.
Prof. Anna Ryłko-Kurpiewska

Język powieści jest bardzo emocjonalny, przypomina trochę prozę młodopolską z licznymi poetyckimi psychizacjami, ale jest to najlepsza forma opisu, jeśli przyświecać ma nam dewiza empatycznego, wczuwającego czytania.
prof. Marcin Całbecki

Ta książka to okrutny obraz świata, zawiera pełen przekrój ludzkich charakterów i pokazuje myślenie chorych umysłów. Nie tylko tych chorych psychicznie.
Agnieszka Lingas-Łoniewska

źródło opisu: https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=ale_m...(?)

źródło okładki: https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=ale_m...»

| 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

Właśnie skończyłam czytać i zostałam bez słowa... Ta książka jest dla mnie "pomnikiem pamięci", niemym krzykiem ludzi w bestialskich czasach.
Ale mnie strzeż od wszelkiego złego to nie tylko historia, ale próba zrozumienia sytuacji jak i samych ludzi którzy sami ze sobą muszą się zmagać. Szpital psychiatryczny w którym dyrektorem jest Niemiec wykonujący rozkazy. Jest też Pani doktor Marianna która wątpi w siebie i swoją rolę lekarza. Pod władzą niemieckiego lekarza próbuje leczyć i jako tako dbać o dobro swoich pacjentów ale czy jest w stanie? Jednak główne postacie to Pola i Bronka które w "trudnym miejscu" nawiązują przyjaźń, które w trudnych czasach wspierają się i próbują nawzajem zrozumieć. Pola choruje na depresję poporodową, Bronka jest schizofreniczką każda ma swoją "chorą duszę".
Ta książka nie jest łatwą lekturą, dla mnie największym problemem była próba zrozumienia postaci Bronki, próba zrozumienia jej "chorego umysłu" nie była łatwa.
Książka która jest dla mnie...

Kasia b | 2019-01-30

Czytanie tej książki jest katorgą, torturami dla duszy... a jednak warto. Porusza do granic wytrzymałości, przeraża do szpiku kości. I to tym boleśniej, gdy uświadomić sobie, że to prawda. Że człowiek człowiekowi... ale czy tu jeszcze można w ogóle mówić o człowieczeństwie?

ambros | 2018-11-09
Przeczytana: 06 listopada 2018

Trwa II wojna światowa. Do szpitala psychiatrycznego w Płonnej trafiają dwie młode kobiety. Pola cierpi na depresję poporodową, natomiast Bronka zmaga się ze schizofrenią. Pomiędzy kobietami zawiązuje się nić przyjaźni. Zostały – jak zresztą wszystkie osoby w tym szpitalu – pozostawione same sobie, porzucone przez najbliższych, najłatwiej jest się pozbyć chorego z domu i nie mieć kłopotów. Za murami tego przerażającego szpitala bohaterki próbują odnaleźć namiastkę ciszy i spokoju, tak bardzo chciałyby być zrozumiane przez innych.
Jednak wojna trwa w najlepsze i szpital przechodzi we władanie Niemców. Pojawia się nowy personel szpitalny, nowy niemiecki dyrektor dr Kuntz, który zaprowadza w szpitalu nowe porządki, wprowadza swoje zasady, przeprowadza na pacjentach niebezpieczne eksperymenty medyczne, a właściwie realizuje narzucone mu przez władze niemieckie zadania. Jak można się domyślać, nie oznacza to nic dobrego dla pacjentów. Wręcz przeciwnie, zaczyna wszystkiego brakować -...

DanutaL | 2019-03-04

Debiut powieściowy Izabeli Buckiej to jedna z książek, które człowiek na długo zapamięta. Dzięki smutnej, mrocznej, lecz niestety prawdziwej historii, ale też dzięki językowi, jakiego używa autorka, a który doskonale pasuje do środowiska, w jakim toczy się akcja powieści. To nie jest książka łatwa ani przyjemna. To pozycja dla tych, którzy od lektury wymagają czegoś więcej niż tylko łatwej i przyjemnej rozrywki.
Otrzymują historię pacjentek szpitala psychiatrycznego, którym naziści zgotowali tragiczny los.
Jedyna krytyczna uwaga - trochę mi brakowało bardziej szczegółowych informacji nt. polskiej lekarki i współpracującego z nią księdza. Wiele trzeba się było domyślać.

Danuta Hamidou | 2019-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2019

Historia, dramat ludzi pokrzywdzonych przez los. Książka która jest "ciężka". Dużo opisów które męczą czytelnika. Chociaż temat ciekawy, ciężko by było ponownie wrócić do tej książki.

Szrekowa | 2019-05-22
Agnieszka | 2018-12-30