Komiksowe wprowadzenie do statystyki

8 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
The cartoon introduction to statistics by Grady Klein and Alan Dabney
9788301200398
statystyka, komiks

Statystyka jest Twoją zmorą? Nieuchronnie zbliżający się egzamin spędza Ci sen z powiek? Przedstawiamy nioecenioną pomoc w nauce statystyki i ostatnią deskę ratunku dla tych, którzy próbowali już wszystkiego. Komiksowe wprowadzenie do statystyki to jasne, przejrzyste, a do tego podane z humorem kompendium wiedzy na temat wnioskowania statystycznego. Studenci znajdą w niej zobrazowane intrygującymi przykładami informacje na temat podstawowych pojęć statystyki: populacji i próby, statystyk opisowych, podstaw wnioskowania statystycznego i testowania hipotez. Dla dociekliwych Czytelników do komiksu włączono Jaskinię Matematyków – dodatkową część, w której Czytelnik znajdzie potrzebne wzory i objaśnienia najważniejszych pojęć.

źródło opisu: https://ksiegarnia.pwn.pl/Komiksowe-wprowadzenie-d...(?)

źródło okładki: https://ksiegarnia.pwn.pl/Komiksowe-wprowadzenie-d...»

kacha | 2018-10-14

Książka składa się z 14 rozdziałów podzielonych na 2 części. Z pierwszej dowiemy się po co w ogóle została wymyślona statystyka, jak dobrać próbę, jak ją analizować oraz poznamy podstawowe pojęcia takie jak odchylenie standardowe, rozrzut, przedziały ufności, czy rozkład normalny. W drugiej części dowiemy się jak za pomocą próby odnieść się do całej populacji.

Ogromnym plusem tej książki jest fakt, że nie musimy jej czytać od „deski do deski” tylko zagadnieniami, które są nam potrzebne. Komiks jest bardzo przejrzysty, a przerysowane i wyolbrzymione przykłady ułatwią nam zapamiętanie.

murderinthelibrary | 2018-09-24
Przeczytana: 24 września 2018

Na studiach statystyka była moim ulubionym przedmiotem. To może być zaskakujące, bo szczerze nie znoszę matematyki (do dziś miewam senne "koszmary matematyczne"). Ale statystyka jest taka logiczna, tak cudownie NIEPEWNA... Dlatego gdy tylko ujrzałam "Komiksowe wprowadzenie do statystyki", wiedziałam, że muszę je mieć.
Książka prezentuje podstawowe pojęcia, ale przede wszystkim uczy myśleć "jak statystyk". To bardzo ważne, bo kiedy dobrze zrozumiemy podstawy, to zaawansowane zagadnienia nie przysporzą nam trudności. Jednocześnie jest utrzymana w lekkim i zabawnym stylu. W czasie lektury natkniemy się na wikingów latających na smokach, wściekłych piratów, zaślinionych kosmitów, Doktor Radość produkującą Czyste Zło czy latające świnie.
Pozycja pozwoliła mi spojrzeć na elementarne zagadnienia z innej perspektywy. Dobrze się bawiłam czytając ją. Myślę, że może być interesującym prezentem dla naukowego geeka. Szczególnie polecam studentom :)
Także pamiętajcie: "Nie wiemy...