Falanga. Ruch narodowo-radykalny

Oficyna Wydawnicza Aspra
2018-01-01
2018-01-01
Falanga ONR Ruch Narodowo - Radykalny II Rzeczpospolita Historia Polski

Okładka książki Nowe Książki nr 7-8 / 2018 Jan Gondowicz, Redakcja miesięcznika Nowe Książki, Szymon Rudnicki, Wojciech Stanisławski, Anna Woźniakowska, Andrzej Wróblewski
Nowe Książki n... Jan Gondowicz, Reda...
Okładka książki Polski wiek XX. Tom 1. Okres międzywojenny Andrzej Chojnowski, Andrzej Chwalba, Krzysztof Kawalec, Piotr Łossowski, Paweł Machcewicz, Wojciech Morawski, Tomasz Nałęcz, Andrzej Nowak (historyk), Krzysztof Persak, Szymon Rudnicki, Włodzimierz Suleja, Mariusz Wołos
Polski wiek XX... Andrzej Chojnowski,...

Solidna, rzeczowa analiza czym był RNR (czyli ONR falanga) w przedwojennej Polsce. Odpowiedź na to czym była polska odmiana faszyzmu – bo za taką ostatecznie uznaje ten ruch Autor – specjalista w temacie ruchów skrajnego nacjonalizmu.

Rudnicki wykonał olbrzymią pracę, szczegółowo analizują założenia ruchu tworzonego przez Bolesława Piaseckiego, przybliża język, publikacje, wreszcie nie stroni od opisu działań tego w sumie niewielkiego w gruncie rzeczy ruchu. Pokazuje także wewnętrzna dyskusje która ciągle odbywała się w ruchu, publicyści często zajmowali niejednoznaczne stanowiska, tym trudniej objąć ten ruch całościowo. Z drugiej strony „falangiści” byli niezwykle skupieni właśnie na sprawach programowych – co było wyjątkiem w polskim życiu politycznym, ale także na tle ruchów skrajnie nacjonalistycznych w Europie. Autor analizuje w zasadzie każdy element życia „politycznego” organizacji. Są relacje z obozem władzy, są programy, są działania, są relacje ze Stronnictwem Narodowym. Są wreszcie współczesne recepcje Falangi – co zostało w pamięci (z trzech elementów tj. skrajnego nacjonalizmu, wodza wraz z quasi zmilitaryzowaną partą i radykalizmu społecznego – pozostał głównie nacjonalizm)

Analiza którą wykonuje Rudnicki ma oczywiście jeden feler – i nie jest to wina Autora. Ruchy tego typu określały się PRZED WSZYSTKIM w działaniu i to w postaci skrajnej. Program jest niczym, działanie jest wszystkim. Autor jest tego zresztą świadomi i wielokrotnie to podkreśla. „Falanga” zaś pozostała ruchem niszowym, mimo że sporo z jej agendy udało się narzucić rządzącej sanacji.

Te wątki realnego działania ruchu są zresztą najciekawsze, flirt Koca (szefa OZN’u) z Piaseckim, wciągnięcie działaczy Falangi do sanacyjnych młodzieżówek, wreszcie akcje antyżydowskie tak na uniwersytetach jak i w „terenie” w postaci różnych „tumultów” po pogromy.

Tak Polska lat 30-tych to mimo wszystko ponury obraz, narastające działania przeciw Żydom (w mniejszym stopniu przeciw Ukraińcom) w postaci skrajnej – naprawdę wiele wyjaśniają w kwestii późniejszej sytuacji okupacyjnej. Antysemityzm naprawdę był istotnym aspektem przedwojennego życia – także dla sporej części Stronnictwa Narodowego pod przewodem Dmowskiego (choć tu oczywiście „falangiści” byli znacznie bardziej radykalni). Pisma postaci jak ksiądz Trzeciak także pozostawiają mnie w osłupieniu. Zresztą jest tu także próba analizy wzajemnych relacji Falangi z Kościołem Katolickim w Polsce – które były bardzo złożone i trudno tu mimo wszystko o jednoznaczne wnioski – nawet jeśli postaci jak ks. Trzeciak było więcej.

Stąd lektura książki jest tak dojmująca – programy antysemickie jeszcze z połowy lat 30-tych wychodzące ze środowisk szeroko rozumianego ONR (lata 34-35) idą nawet dalej niż późniejsze ustawy norymberskie.

Warto czytać by wiedzieć czym przed wojną była Falanga, co robiła i pisała Falanga, jak „wykuwała” nową Polskę Katolicką, nawet jeśli ten „katolicyzm” nie miał za wiele wspólnego z samym Kościołem.

Bardzo dobrze stworzone opracowanie o RNR Falanga, opisujące poglądy jej kierownictwa i członków na rozmaite sprawy, strukturę ruchu itp.

Dzieło będące owocem benedyktyńskiej pracy prof. Szymona Rudnickiego, wybitnego znawcy omawianej w książce problematyki. To bardzo cenne, że postanowił on uzupełnić i rozbudować swoje badania, prowadzone jeszcze w latach 80. ub. stulecia.

• Posiadane
  • historia