Falanga. Ruch narodowo-radykalny

Okładka książki Falanga. Ruch narodowo-radykalny Szymon Rudnicki
Okładka książki Falanga. Ruch narodowo-radykalny
Szymon Rudnicki Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Aspra historia
834 str. 13 godz. 54 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza Aspra
Data wydania:
2018-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-01
Liczba stron:
834
Czas czytania
13 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375458206
Tagi:
Falanga ONR Ruch Narodowo - Radykalny II Rzeczpospolita Historia Polski
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nowe Książki nr 7-8 / 2018 Jan Gondowicz, Redakcja miesięcznika Nowe Książki, Szymon Rudnicki, Wojciech Stanisławski, Anna Woźniakowska, Andrzej Wróblewski
Ocena 7,3
Nowe Książki n... Jan Gondowicz, Reda...
Okładka książki Polski wiek XX. Tom 1. Okres międzywojenny Andrzej Chojnowski, Andrzej Chwalba, Krzysztof Kawalec, Piotr Łossowski, Paweł Machcewicz, Wojciech Morawski, Tomasz Nałęcz, Andrzej Nowak (historyk), Krzysztof Persak, Szymon Rudnicki, Włodzimierz Suleja, Mariusz Wołos
Ocena 9,0
Polski wiek XX... Andrzej Chojnowski,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
402
383

Na półkach: , ,

Solidna, rzeczowa analiza czym był RNR (czyli ONR falanga) w przedwojennej Polsce. Odpowiedź na to czym była polska odmiana faszyzmu – bo za taką ostatecznie uznaje ten ruch Autor – specjalista w temacie ruchów skrajnego nacjonalizmu.

Rudnicki wykonał olbrzymią pracę, szczegółowo analizują założenia ruchu tworzonego przez Bolesława Piaseckiego, przybliża język, publikacje, wreszcie nie stroni od opisu działań tego w sumie niewielkiego w gruncie rzeczy ruchu. Pokazuje także wewnętrzna dyskusje która ciągle odbywała się w ruchu, publicyści często zajmowali niejednoznaczne stanowiska, tym trudniej objąć ten ruch całościowo. Z drugiej strony „falangiści” byli niezwykle skupieni właśnie na sprawach programowych – co było wyjątkiem w polskim życiu politycznym, ale także na tle ruchów skrajnie nacjonalistycznych w Europie. Autor analizuje w zasadzie każdy element życia „politycznego” organizacji. Są relacje z obozem władzy, są programy, są działania, są relacje ze Stronnictwem Narodowym. Są wreszcie współczesne recepcje Falangi – co zostało w pamięci (z trzech elementów tj. skrajnego nacjonalizmu, wodza wraz z quasi zmilitaryzowaną partą i radykalizmu społecznego – pozostał głównie nacjonalizm)

Analiza którą wykonuje Rudnicki ma oczywiście jeden feler – i nie jest to wina Autora. Ruchy tego typu określały się PRZED WSZYSTKIM w działaniu i to w postaci skrajnej. Program jest niczym, działanie jest wszystkim. Autor jest tego zresztą świadomi i wielokrotnie to podkreśla. „Falanga” zaś pozostała ruchem niszowym, mimo że sporo z jej agendy udało się narzucić rządzącej sanacji.

Te wątki realnego działania ruchu są zresztą najciekawsze, flirt Koca (szefa OZN’u) z Piaseckim, wciągnięcie działaczy Falangi do sanacyjnych młodzieżówek, wreszcie akcje antyżydowskie tak na uniwersytetach jak i w „terenie” w postaci różnych „tumultów” po pogromy.

Tak Polska lat 30-tych to mimo wszystko ponury obraz, narastające działania przeciw Żydom (w mniejszym stopniu przeciw Ukraińcom) w postaci skrajnej – naprawdę wiele wyjaśniają w kwestii późniejszej sytuacji okupacyjnej. Antysemityzm naprawdę był istotnym aspektem przedwojennego życia – także dla sporej części Stronnictwa Narodowego pod przewodem Dmowskiego (choć tu oczywiście „falangiści” byli znacznie bardziej radykalni). Pisma postaci jak ksiądz Trzeciak także pozostawiają mnie w osłupieniu. Zresztą jest tu także próba analizy wzajemnych relacji Falangi z Kościołem Katolickim w Polsce – które były bardzo złożone i trudno tu mimo wszystko o jednoznaczne wnioski – nawet jeśli postaci jak ks. Trzeciak było więcej.

Stąd lektura książki jest tak dojmująca – programy antysemickie jeszcze z połowy lat 30-tych wychodzące ze środowisk szeroko rozumianego ONR (lata 34-35) idą nawet dalej niż późniejsze ustawy norymberskie.

Warto czytać by wiedzieć czym przed wojną była Falanga, co robiła i pisała Falanga, jak „wykuwała” nową Polskę Katolicką, nawet jeśli ten „katolicyzm” nie miał za wiele wspólnego z samym Kościołem.

Solidna, rzeczowa analiza czym był RNR (czyli ONR falanga) w przedwojennej Polsce. Odpowiedź na to czym była polska odmiana faszyzmu – bo za taką ostatecznie uznaje ten ruch Autor – specjalista w temacie ruchów skrajnego nacjonalizmu.

Rudnicki wykonał olbrzymią pracę, szczegółowo analizują założenia ruchu tworzonego przez Bolesława Piaseckiego, przybliża język, publikacje,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
11684
493

Na półkach: ,

Bardzo dobrze stworzone opracowanie o RNR Falanga, opisujące poglądy jej kierownictwa i członków na rozmaite sprawy, strukturę ruchu itp.

Bardzo dobrze stworzone opracowanie o RNR Falanga, opisujące poglądy jej kierownictwa i członków na rozmaite sprawy, strukturę ruchu itp.

Pokaż mimo to

avatar
74
27

Na półkach:

Dzieło będące owocem benedyktyńskiej pracy prof. Szymona Rudnickiego, wybitnego znawcy omawianej w książce problematyki. To bardzo cenne, że postanowił on uzupełnić i rozbudować swoje badania, prowadzone jeszcze w latach 80. ub. stulecia.

Dzieło będące owocem benedyktyńskiej pracy prof. Szymona Rudnickiego, wybitnego znawcy omawianej w książce problematyki. To bardzo cenne, że postanowił on uzupełnić i rozbudować swoje badania, prowadzone jeszcze w latach 80. ub. stulecia.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    30
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    2
  • Historia
    2
  • Posiadane
    1
  • historia
    1
  • 類: Res Gesta
    1
  • Ulubione
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Różne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Falanga. Ruch narodowo-radykalny


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne