Smocze kły

Okładka książki Smocze kły
Michael Crichton Wydawnictwo: Rebis kryminał, sensacja, thriller
340 str. 5 godz. 40 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Tytuł oryginału:
Dragon Teeth
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2018-05-08
Data 1. wyd. pol.:
2018-05-08
Data 1. wydania:
2017-05-23
Liczba stron:
340
Czas czytania
5 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380623491
Tłumacz:
Zbigniew A. Królicki
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
182 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1363
762

Na półkach: , ,

Z twórczością Michaela Crichtona spotkałem się sporo wcześniej zaczytując się w jego wielu książkach. Przeczytałem chyba wszystko co tylko mogłem dostać, więc miła niespodzianką była nie opublikowana dotychczas powieść, która została znaleziona, przygotowana i wydana także u nas. Dziki Zachód, poszukiwanie dinozaurów i sławne postacie zaciekawiły mnie bardzo, aby sięgnąć po nią i przekonać się co tym razem dostanę.
William Johnson jest studentem, który przyjmuje zakład obejmujący wyprawę z profesorem na Dziki Zachód w poszukiwaniu skamielin dinozaurów. Nie wszystko idzie jak sobie zaplanował i zostaje wplątany w rywalizacje dwóch profesorów walczących o znaleziska. Nie przebierających w środkach i sabotowania działania drugiej strony. Będzie musiał stawić czoło bezprawiu Dzikiego Zachodu, walczących na południu Indianom i niebezpieczeństwu czyhającemu na każdym kroku.
Smocze kły to powieść przenosząca czytelnika w 1978 rok, gdzie trwają zażarte walki pomiędzy wojującymi Indianami i wojskiem wysłanym do poskromienia rdzennych mieszkańców. Początkowo William Johnson prowadzący swobodny styl życia zostaje zmuszony przez zakład do podróży w niegościnne regiony w celu odnalezienia występujących tam prehistorycznych kości. Widać pojawiające się u autora zainteresowanie tematem skamieniałych pozostałości po dinozaurach wykorzystanych nie tylko w tej powieści, ale przecież w późniejszej jego książce jaką jest Jurassic Park pobrzmiewają echa poszukiwania i poznania żyjących na naszej planecie dinozaurów. W tym przypadku poszukiwania służą za tło ukazania niebezpiecznego Dzikiego Zachodu pełnego Indian, toczących się tam walk, rewolwerowców i bandytów gotowych dla zabawy zabić. Brutalny świat jaki poznaje bohater jest dla niego nowością i będzie musiał stawić nie tylko mu czoła, ale odkryć siłę charakteru jaki posiada. Śledzimy przygody jakie występują na jego drodze będące pełne groźnych sytuacji z ciekawością. Oprócz normalnego prowadzenia historii mamy możliwość poznać kartki z dziennika William Johnson , które zapisuje od początku. Prowadzi do poznania przemyśleń i wydarzeń z punktu widzenia bohatera co tylko dodaje barwy samej opowieści. Akcja czasami prowadzona jest jak po sznurku od jednego wydarzenia do drugiego i zabrakło mi w takich momentach większej dawki zaskoczenia podczas czytania. Początkowo tego nie widać, bo ciągle coś dzieje się cały czas, lecz później w drugiej części książki czasami wkrada się pewna przewidywalność. Pomimo tego relacja i przygody przeżywane przez bohatera potrafią zaintrygować i wciągnąć w taki sposób, że trudno oderwać się od czytania. Świat Dzikiego Zachodu w przedstawieniu przez Michaela Crichtona jest bezlitosny dla wszystkich. Tutaj króluje przemoc, okrucieństwo i strach przed kryjącym się wrogiem. Spotykamy bandytów rządzących małymi miasteczkami i pojedynkujący się na każdym kroku. Rewolwerowcy i poszukiwacze złota przesiadują w saloonach. Okoliczne tereny są najeżone innymi niebezpieczeństwami w postaci Indian gotowych do walki z białym człowiekiem lub grasujących przestępców. Podobało mi się sięgnięcie po prawdziwe osoby żyjące w tamtych czasach i umieszczenie ich w książce. Dodawało samej historii nie tylko kolorytu, ale również wzbogacało opowieść.
Głównym bohaterem jest William Johnson, którego poznajemy jako studenta. Przechodzi on prawdziwą szkołę życia i ewoluuje cały czas podczas czytania. Najpierw poznajemy nieokrzesanego młodzieńca przyzwyczajonego do bogatego życia i zabawy. Później zmienia się wszystko za sprawą wyprawy w poszukiwaniu kości, gdzie jego dotychczas świat zostaje zderzony z brutalna rzeczywistością Dzikiego Zachodu. Jego sylwetkę autor nakreślił bardzo dobrze pod względem psychologicznym. Dzięki relacjom występujących nieraz możemy bardziej poznać bohatera, jego przemyślenia i wczuć się w przeżywane przez niego przygody. Oprócz niego spotykamy plejadę różnych postaci. Wymyślonych na potrzeby historii i takich prawdziwych żyjących kiedyś w tamtym czasie. Nie znajdziemy papierowych , ale zostały wykreowane w sposób wzbudzający zainteresowanie. Dużym atutem jest właśnie sięgnięcie po żyjących bohaterów w tamtych czasach co dodaje prawdziwości wydarzeniom w książce. Relacje łączące bohaterów i same pojawiające się dialogi wypadają dobrze.
Akcja powieści została poprowadzona w szybki sposób i cały czas idzie do przodu bez zatrzymywania się. Wydarzenia toczą się wartko i nie ma miejsca na nudę. Podczas czytania rzuca się w oczy doskonałe przygotowanie autora w napisanie tej książki. Musiał sporo pozbierać materiału nie tylko o kościach, ale o świecie Dzikiego Zachodu i żyjących tam ludziach. Dodanie do tego wstawek z relacjami bohatera tylko wzbogaciło samą opowieść i stała się bardziej intrygująca. Nie brakuje odmalowania życia jakie toczyło się w tamtym okresie pod względem obyczajowym i pojawiających się niebezpieczeństw. Początkowo czytałem z umiarkowanym zainteresowaniem, lecz później przepadłem z kretesem, bo nie mogłem się oderwać od niej. Historia o poszukiwaniu prehistorycznych kości z westernowskim klimatem wydaje się połączeniem dość dziwnym. Tutaj wszystko zagrało jak potrzeba i dlatego dostałem wciągającą opowieść. Znajdziemy pojawiające się pojedynki, intrygi i sabotaż obu panów profesorów, ucieczki i walki. Styl w jakim została napisana książka można określić mianem zwięzłym, czasami lekko przy suchym, ale nie rozdmuchanym. Czasami można było pokusić się o większe napięcie podczas pewnych wydarzeń czego brakowało mi i kilka zwrotów akcji, aby uatrakcyjnić historie. Zakończenie proponowane przez autora spodobało mi się, bo pasowało do samej historii i takiego właśnie oczekiwałem.
Smocze kły to książka przygodowo - westernowska z dodatkiem obyczajówki. Taki miks gatunkowy sprawdził się znakomicie i dlatego dostałem ciekawą powieść. Podczas czytania czuć klimat westernu unoszącego się nad historią i przygody ze względu na poszukiwanie prehistorycznych pozostałości dinozaurów. Nie brakuje pojawienia się romansu, ale nie gra on tutaj głównej roli i jest dobrym dodatkiem do toczącej się opowieści. Nie przeszkadza mi podczas czytania jak nieraz bywało. Znajdziemy krótkie i zwięzłe rozdziały mające wpływ na tempo czytania. Dzięki temu pochłania się kolejne strony w błyskawicznym tempie. Czasami brakowało mi rozbudowania pewnych wątków, bo miałem wrażenie, ze głównie chodzi o ukazanie zmian zachodzących u bohatera pod wpływem wydarzeń i przedstawienie podróży w jaką wyruszył od początku do końca. Skupienie się na nim nie powoduje zastojów tylko akcja gna do przodu. Pomimo tego kibicowałem mu na każdym etapie jego przygód jakie przeżywał. Lekkie pióro autora i przystępny styl pisania, szalone przygody, trochę pojawiającego się humoru sprawiło, ze bawiłem się podczas czytania znakomicie. Sięgając po Smocze kły nie byłem do końca przekonany, bo późniejsze jego książki wspominam dobrze i wcześniejsza pozycje mogą mieć to do siebie, że są narażona na wady popełniane przez debiutanta. W Smoczych kłach tego nie odczułem. Pomimo obaw i oczekiwań książka sprawdziła się bardzo dobrze jako przygodowa lektura dająca sporo frajdy podczas czytania. Jestem zadowolony z sięgnięcia po nią, bo dostałem wciągającą historie z westernowskim klimatem. Właśnie takim jaki lubię. Wcześniejsze pozycja z jego dorobku jest świetnym przykładem zapowiedzi takiego Michaela Crichtona jakiego znam. Skrupulatnego w zbieraniu materiałów do swoich książek. Wykorzystanie zdobytych informacji do tworzenia ciekawych thrillerów i powieści przygodowych. Możliwe, ze sięgnę po znane mi książki autora, które kiedyś przeczytałem, bo chętnie sobie powtórzę czytanie. Dla miłośników westernu i powieści przygodowych.
Polecam.

Z twórczością Michaela Crichtona spotkałem się sporo wcześniej zaczytując się w jego wielu książkach. Przeczytałem chyba wszystko co tylko mogłem dostać, więc miła niespodzianką była nie opublikowana dotychczas powieść, która została znaleziona, przygotowana i wydana także u nas. Dziki Zachód, poszukiwanie dinozaurów i sławne postacie zaciekawiły mnie bardzo, aby sięgnąć po...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    228
  • Przeczytane
    221
  • Posiadam
    77
  • 2018
    12
  • Teraz czytam
    8
  • 2019
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • Przygodowe
    4
  • 2021
    3
  • Ulubione
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Smocze kły


Podobne książki

Przeczytaj także