5 języków miłości. Tajemnica miłości, która będzie trwała całe życie

Okładka książki 5 języków miłości. Tajemnica miłości, która będzie trwała całe życie Gary Chapman
Gary Chapman Wydawnictwo: Esprit poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Esprit
2014-08-19

Rewelacja! Najlepsza książka poradnikowa jaką czytałam. Przeczytaliśmy ją z mężem razem. Planujemy ją kupić na prezent dla przyjaciół i rodziny.

Osobiście dała mi dużo do myślenia, skłoniła do refleksji. Polecam dla osób, które lubią się zastanowić nad sobą, swoim partnerem i relacją.

Książka Chapmana jest poradnikiem na temat komunikacji zaadresowanym do osób pozostających w związku intymnym: małżonków, partnerów czy po prostu ludzi, którzy się kochają

Sposoby wyrażania i przyjmowania miłości nazywa Chapman językami miłości. Twierdzi, na podstawie długoletniego doświadczenia zdobytego w terapii par, że istnieje pięć podstawowych języków miłości. Są to: dotyk, afirmacje, wspólne spędzanie czasu, prezenty i drobne przysługi. Autor szczegółowo wyjaśnia istotę każdego z języków. I tak na przykład wspólne spędzanie czasu oznacza bycie ze sobą, słuchanie uważne drugiej osoby, dobrą empatyczną rozmowę. Podstawowe języki mają też dialekty. I tak na przykład dialektem wspólnego spędzania czasu są wspólne zajęcia. Tu cytat: „Dobrymi zajęciami mogą być: uprawianie ogrodu, zwiedzanie, kupowanie antyków, chodzenie na koncerty, długie spacery, podejmowanie gości domową zupą i chlebem.” Ważne, aby obie osoby lubiły to robić i znajdowały przyjemność we wspólnym działaniu.

Ojczyste (czyli najważniejsze) języki miłości partnerów zwykle różnią się. Na przykład on wyraża swoje uczucie w drobnych przysługach, natomiast dla niej najważniejszy jest dotyk. W dłuższym okresie taka sytuacja rodzi napięcia w związku, dlatego ważne jest, aby partnerzy poznali ojczyste języki miłości swoje i partnera/partnerki, wręcz nauczyli się języka drugiej osoby, bo wtedy bardzo wzrasta ich poziom komunikacji i zaangażowania. W książce znajdziemy sporo wskazówek jak to zrobić.

Książka jest zatem bardzo inspirującym poradnikiem, ale ma parę wad. I tak w czasie lektury czułem narastającą irytację, oto opisując kochającą się parę, autor wyłącznie używa określeń: mąż i żona. Zatem nie istnieją dla niego partnerzy czy po prostu kochające się osoby. No ale później wyczytałem, że pan Chapman jest nie tylko terapeutą, ale też pastorem w kościele baptystów. Pewnie zatem uważa, że jedynie ludzie połączeni świętym węzłem małżeńskim mogą się kochać... I jeszcze, dziwi wiara autora, że jego metoda jest w stanie uratować każdy związek, bardzo wątpię, na pewno może poprawić relację, ale często tego co rozbite po prostu skleić się nie da.

Napisane to w typowo amerykańskim super optymistycznym stylu, pełnym łzawych historyjek jak to ludzie nie znali języków miłości partnera/partnerki i było kiepsko, a potem je poznali i zaczęło im się wieść cudnie. Niemniej centralny przekaz książki jest ważny, warto poznać języki miłości swoje i partnera/partnerki.

Dla tych, którzy niekoniecznie interesuje książka, a chcą poznać swoje ojczyste języki miłości, polecam test, który można znaleźć w Internecie.

Świetna książka!

Świetna książka!

Ta książka totalnie odmieniła moje postrzeganie związku w którym jestem i związków w ogóle. Otwiera oczy i wywraca wszystko do góry nogami, ale koniec końców - to bardzo dobrze!

Prostym językiem, prostym przekazem, na znormalizowanych przypadkach autor pokazuje i przedstawia jak dbać o dobrą relację w małżeństwie. Odkrycia nie ma - trzeba dbać o to, żeby zaspokajać potrzebny współmałżonka. Jednak autor formalizuje to poprzez 5 języków i pokazuje jak wprowadzić posługiwanie się tymi językami w życiu. Na końcu podsumowanie jak odkryć swój język, odpowiedzi na pytania oraz test, na podstawie którego możemy się zasugerować w naprawę/poprawę naszej relacji.

Ocena wysoka ze względu na przyjemny, prosty język przekazu, proste metody, ale jednak wnoszące wiele!

Kto by się spodziewał, że ta pozycja może być tak ważną. Myślę, że przyda się każdemu, kto chciałby przede wszystkim bardziej poznać i zrozumieć samego siebie - zdecydowanie ułatwia to później życie we dwoje :)

Długo zwlekałam z przeczytaniem tej książki. Po części chyba dlatego, że okładka nasuwa skojarzenie do tanich romansów. A po drugie dlatego, że zawsze z dużą rezerwą podchodzę do książek (a już poradników zwłaszcza),które "sprzedały się w milionach egzemplarzy". A tu proszę. Bardzo zgrabnym językiem ujęta bardzo wartościowa teoria. I, jak rzadko kiedy, naprawdę wierzę autorowi. Jestem przekonana, że wielu, wielu rozwodów można byłoby uniknąć, gdyby ludzie w odpowiednim momencie zetknęli się z treściami z tej publikacji.

Teoria Chapmana zakłada, że istnieje 5 sposobów okazywania i przyjmowania miłości. Posługiwanie się językiem małżonka pozwala sprawić, że czuje się on bardziej kochany. Książka dla każdego będącego w związku, nie tylko dla małżeństw w kryzysie.

Nie zachęciła mnie ani okładka, ani opis (bo nigdy nie sądziłem, że muszę nad sobą pracować w kontekście małżeństwa :/),ale słuchając fragmentu rozdziału w audioinspiracjach Tomasza Kućmy kupiłem książkę i polecam każdemu.

Poznanie języków miłości pomaga nie tylko w zrozumieniu małżonka, ale również dzieci a ja przekładam to teraz na relacje w zespole w pracy.

• Psychologia