Bitwa na Jeziorem Narocz 1916

Okładka książki Bitwa na Jeziorem Narocz 1916 Nikołaj Podorożny
Okładka książki Bitwa na Jeziorem Narocz 1916
Nikołaj Podorożny Wydawnictwo: Napoleon V militaria, wojskowość
Kategoria:
militaria, wojskowość
Wydawnictwo:
Napoleon V
Data wydania:
2018-02-26
Data 1. wyd. pol.:
2018-02-26
Język:
polski
ISBN:
9788378895190
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
516
14

Na półkach:

Książka ta została napisana w 1938 roku w ZSRR i opowiada o bitwie nad jeziorem Narocz w marcu 1916 roku. Z racji okoliczności powstania być może nie jest w pełni obiektywna (nieustanne krytykowanie carskich generałów),lecz nie zawiera nachalnej propagandy.
Opracowanie to zostało napisane w sposób ciekawy, konkretny i zrozumiały. Autor ukazał przygotowania oraz przebieg bitwy i dokonał jej oceny. Książka pozbawiona jest fotografii, lecz zawiera mapy pola walki, które choć archaiczne, są szczegółowe i pomagają lepiej zrozumieć sytuację. Bitwa została przedstawiona dość jednostronnie, ponieważ autor korzystał wyłącznie z rosyjskich dokumentów, nie licząc krótkich wzmianek z pamiętników Ludendorffa. Dzieło nie zawiera także osobistych relacji uczestników bitwy. Obydwie wady są jednak zrozumiałe - autor nie miał dostępu do niemieckich dokumentów, możliwość zapoznania się z relacjami niemieckich żołnierzy, nawet jeśli zostały wydane na niemieckim rynku w formie pamiętników, była mocno utrudniona, natomiast przeciętny Rosjanin nie miał możliwości swobodnego mówienia o swoich przeżyciach. Książka pozwala zatem odpowiedzieć na pytanie: jak i dlaczego wyglądała walka, ale nie dowiemy się z niej zbyt wiele o czym myśleli w tych chwilach zwykli ludzie.

Dla osób zainteresowanych pozwolę sobie przedstawić najważniejsze kwestie związane z tą bitwą.
Otóż od lutego 1916 Francuzi byli naciskani przez Niemców w słynnej bitwie pod Verdun i w celu ich odciążenia Rosjanie zdecydowali się przeprowadzić ofensywę. Wybrali to miejsce, ponieważ:
1) Sądzili, że atak na Austro-Węgry nie odciągnie uwagi Niemiec.
2) Transport wojsk rosyjskich z frontu północnego na południowy trwałby 3-4 tygodnie (dla porównania: Niemcy na przemieszczenie się z frontu zachodniego na wschodni potrzebowali zaledwie około 2 tygodni!).
3) Rosjanie obawiali się, że w przypadku przerzucenia wojsk na południe i ataku na Austro-Węgry Niemcy przeprowadzą własną ofensywę i zajmą stolicę.

Rosjanie dysponowali pięciokrotną przewagą liczebną i podobną liczbą dział, lecz zapasy amunicji, nawet według planu, były niewystarczające do rozbicia wrogich umocnień.

W opinii autora popełniono następujące błędy:
- wielu żołnierzy musiało na piechotę maszerować na pozycje wyjściowe, dotarli więc przemęczeni, a wiele transportów z amunicją nie dotarło przed rozpoczęciem bitwy,
- okopy wyjściowe były nieprzystosowane do przyjęcia takiej liczby żołnierzy,
- ogień artylerii był prowadzony niewystarczająco efektywnie (co z uwagi na małą ilość amunicji nie mogło zostać zrekompensowane jego wysokim natężeniem),wystąpił ponadto brak współdziałania artylerii z piechotą oraz nie przemieszczano dział wraz z przesunięciem się linii frontu,
- część obszaru ziemi niczyjej stanowiły bagna, więc piechota miała ograniczoną, możliwą do przewidzenia, drogę ataku,
- dowództwo nie zadbało o zaskoczenie i Niemcy oczekiwali ofensywy w tym miejscu,
- dowództwo postępowało jakby atak miał odbyć się przy sprzyjającej pogodzie, nie zaś w okresie gdy deszcze zamieniają ziemię w błoto i utrudniają ruch.
- nie sprecyzowano powodów ani terminów osiągnięcia określonych celów dla poszczególnych oddziałów (w rezultacie nawet posuwanie się w ślimaczym tempie w danym kierunku mogło być interpretowane jako działanie zgodne z planem)
- szczegółowe "porady" (np. dotyczące rozmieszczenia kawalerii) zostały wydane w przeddzień ataku, gdy zastosowanie się do wielu z nich było już niemożliwe.

Autor zwraca uwagę na bylejakość dowódców, którzy działali według zasady: "jakoś to będzie".

Wykonanie również było dalekie od ideału:
- na jednym odcinku któryś z oddziałów zaatakował za wcześnie w rezultacie wszyscy żołnierze uznali, że czas ruszyć do ataku (przed zniszczeniem wrogich pozycji przez ogień artyleryjski),
- na drugim odcinku inny oddział nie był gotowy, więc wszyscy żołnierze zaatakowali za późno (byli wyczerpani oczekiwaniem, a natężenia ognia spadło, dając czas obrońcom na zajęcie pozycji),
- na trzecim odcinku żołnierze nie zaatakowali.

W nocnych walkach udało się dokonać wyłomu, lecz odcinek przełamania był zbyt wąski. W rezultacie oddział był ostrzeliwany ze wszystkich stron i musiał się wycofać.
Pomimo braku sukcesów dowództwo zdecydowało się kontynuować ofensywę, która skończyła się zajęciem 10 km^2 terenu.
Autor chwali zwykłych radzieckich żołnierzy oraz dowódców niższego szczebla za odwagę i waleczność, a także krytykuje rosyjskie dowództwo. W jego opinii nieudolnie zaplanowali i przeprowadzili bitwę. Byli odrealnieni i nie zdawali sobie sprawy z faktycznego położenia wojsk. Ponadto, aby pochwalić się jakimś sukcesem nakazywali u schyłku bitwy ataki (nieskuteczne zresztą) na pozbawione jakiejkolwiek wartości wzgórze.

Książka ta została napisana w 1938 roku w ZSRR i opowiada o bitwie nad jeziorem Narocz w marcu 1916 roku. Z racji okoliczności powstania być może nie jest w pełni obiektywna (nieustanne krytykowanie carskich generałów),lecz nie zawiera nachalnej propagandy.
Opracowanie to zostało napisane w sposób ciekawy, konkretny i zrozumiały. Autor ukazał przygotowania oraz przebieg...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • Ebook
    1
  • Historia
    1
  • Chcę przeczytać
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bitwa na Jeziorem Narocz 1916


Podobne książki

Przeczytaj także