Polska w czasach niepodległości i drugiej wojny światowej (1918-1945)

Cykl: Wielka Historia Polski (tom 9)
Wydawnictwo: FOGRA Oficyna Wydawnicza
838571961X
historyczna

Pięknie wydana, bogato ilustrowana książka opisująca historię Polski w czasach niepodległości i drugiej wojny światowej (1918-1945). Świetna pomoc naukowa zarówno dla historyków, jak i studentów kierunków humanistycznych.

Elevander | 2013-10-20
Przeczytana: 20 października 2013

Książka prof. Brzozy to świetnie napisany podręcznik dziejów Polski w okresie dwudziestolecia oraz II wojny światowej. Przede wszystkim docenić należy uczciwą badawczą postawę sine ira et studio. Autor nie powiela mitów dotyczących historii Polski lat 1918-1945, nie włącza się też w spory polityczne dotyczące choćby osoby i działalności Józefa Piłsudskiego czy racjonalności wybuchu powstania warszawskiego. W naszej rzeczywistości, w której polityka nieraz zawłaszcza takie czy inne postacie czy wydarzenia historyczne, zasługuje to na wielką pochwałę. Zwraca uwagę duża ilość świetnych, nieraz mało znanych ilustracji (vide choćby karykatura na s. 189!), map i wykresów dotyczących najważniejszych zagadnień. Jakość edycji stoi na naprawdę najwyższym poziomie. Myślę, że po tę książkę powinien sięgnąć absolutnie każdy zainteresowany dziejami Polski w latach 1918-1945! Pozwala ona bowiem zdobyć solidną podbudowę faktograficzną oraz znajomość problematyki tych czasów przy jednoczesnym...

Jakub | 2015-01-28
Na półkach: Posiadam, Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Omawiamy podręcznik prof. Czesława Brzozy jest jakby mniejszą wersją jego bardzo dobrej syntezy ze znanego cyklu. To jest taki "mały Brzoza" w stosunku do "dużego Brzozy". Merytorycznej bez zarzutu raczej, chociaż polecam zajrzeć do poszerzonej pracy. Podręcznik jest ilustrowany. Są w nim kolorowe zdjęcia. To wydanie jest wydrukowane na papierze kredowym - jak kto lubi.

Misza | 2016-07-24
mch | 2016-01-17