Internet – Nauka – Historia

Okładka książki Internet – Nauka – Historia Andrzej Radomski
Okładka książki Internet – Nauka – Historia
Andrzej Radomski Wydawnictwo: Wydawnictwo Portalu Wiedza i Edukacja popularnonaukowa
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Portalu Wiedza i Edukacja
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788361546122
Tagi:
cyfrowa humanistyka historia internet
Średnia ocen

3,0 3,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zwrot cyfrowy w humanistyce Radosław Bomba, Andrzej Radomski
Ocena 6,3
Zwrot cyfrowy ... Radosław Bomba, And...
Okładka książki Nowa Fantastyka 349 (10/2011) Bradley P. Beaulieu, Gwyneth Jones, Ted Kosmatka, Agnieszka Kozioł, Andrzej Radomski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, A. H. Skagestad
Ocena 5,9
Nowa Fantastyk... Bradley P. Beaulieu...
Okładka książki Granice w kulturze Radosław Bomba, Andrzej Radomski
Ocena 8,0
Granice w kult... Radosław Bomba, And...
Okładka książki Męskość w kulturze współczesnej Andrzej Radomski, Bogumiła Truchlińska
Ocena 6,1
Męskość w kult... Andrzej Radomski, B...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
3,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1012
53

Na półkach: , , ,

Nie łatwo ocenić tę publikację. Autor w każdym z rozdziałów porusza inną kwestię, w pewnych pisze całkiem z sensem, za to w innych zaczyna opowiadać o jakichś wizjach post-człowieka, organizmu wirtualnego istniejącego poza czasem i historią, co trąci już bardziej science-fiction, niż realnymi perspektywami rozwoju nauki. W związku z tym wypiszę tylko kilka (mocno subiektywnych) uwag z samej lektury i po niej:

-autor odwołuje się do dość starych publikacji (2003-2006r. a pierwsze wydanie miało miejsce w 2010) w kwestiach związanych z internetem czy najnowszymi publikacjami już 2 czy 3 lata to niemal wieczność!

-nie jest to książka naukowa, jednak odwoływanie się do filmu dokumentalnego czy bezkrytyczne czerpanie z Wikipedii, według mnie, naukowcowi nie przystoi

-podczas czytania miałem wrażenie, że książka jest kilka lat starsza niż wskazuje jej data wydania. Autor odwołuje się do serwisów typu Nasza Klasa, MySpace, Gadu-Gadu jakby były fenomenem wielkości, co najmniej Facebooka. W kontekście wirtualnych wycieczek zachwyca się Google Earth, ale nie wspomina słowem o Street View, które w 2010 roku już całkiem nieźle sobie radziło. Słownictwo, którego używa też budzi mieszane uczucia. Kto w 2010 mówił o "palmtopach"? Bodajże ani razu nie pada też w książce termin "smartfon".

-autor pisze o grach, ale chyba nie ma z nimi aż tak dużego kontaktu. Według jego słów w Simsach ma być "cyberprzestrzeń dzielona przez wielu uczestników", podczas gdy jest to gra definitywnie jednoosobowa. Wątpliwe jest jeszcze uznanie zjawiska game farmingu za sport czy używanie słowa "awatar" zamiast po prostu postać w grze komputerowej.

-dziwi też krytyczne nastawienie autora do nowych kierunków badań historycznych (gender studies, animal studies, postkolonializm). Stoi to w kontraście do całego zachwytu tym co nowe i tym co będzie w przyszłości.

-postawienie na równi autorytetu naukowca i laika tylko z tego powodu, że obecnie każdy może publikować też jest zastanawiające, zwłaszcza w czasach rodzących się ciąż nowych teorii spiskowych i bzdur naukowych typu płaska Ziemia czy wielka Lechia.

Z uwag bardziej zbiorczych, dotyczących samej książki:

-praca ma dotyczyć najnowszych technologii a okładka wygląda jak z lat 90.

-dziwna i niespójna pisownia, raz "seks", raz "sex", digitalizacja-dygitalizacja

Generalnie wrażenia po lekturze mam negatywne, jednak uważam, że zainteresowani tematyką post-kultury, post-nauki itd. mogą do pracy chociażby zajrzeć by się do niej samodzielnie ustosunkować (zwłaszcza, że książka jest udostępniona przez autora za darmo w internecie).

Nie łatwo ocenić tę publikację. Autor w każdym z rozdziałów porusza inną kwestię, w pewnych pisze całkiem z sensem, za to w innych zaczyna opowiadać o jakichś wizjach post-człowieka, organizmu wirtualnego istniejącego poza czasem i historią, co trąci już bardziej science-fiction, niż realnymi perspektywami rozwoju nauki. W związku z tym wypiszę tylko kilka (mocno...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Programowanie, informatyka, humanistyka cyfrowa, nowe technologie
    1
  • Historia
    1
  • 2017
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Internet – Nauka – Historia


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne