Mit brennender Sorge. O położeniu Kościoła w III Rzeszy

Okładka książki Mit brennender Sorge. O położeniu Kościoła w III Rzeszy Pius XI
Okładka książki Mit brennender Sorge. O położeniu Kościoła w III Rzeszy
Pius XI Wydawnictwo: Te Deum Sp. z o. o. Seria: Magisterium Kościoła Katolickiego religia
36 str. 36 min.
Kategoria:
religia
Seria:
Magisterium Kościoła Katolickiego
Tytuł oryginału:
Mit brennender Sorge
Wydawnictwo:
Te Deum Sp. z o. o.
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
36
Czas czytania
36 min.
Język:
polski
ISBN:
8387770760
Tagi:
III Rzesza Watykan Papież
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
348
57

Na półkach:

"Wyście Nas mile w chorobie odwiedzili; My zaś zwracamy się dzisiaj do was i przez was do katolików Niemiec, którzy-jak wszystkie cierpiące i uciemiężone dzieci - są szczególnie bliscy sercu wspólnego Ojca. W tej godzinie, kiedy ich wiara w ogniu uciemiężenia oraz ukrytego i otwartego prześladowania, jest poddana próbie i okazuje się prawdziwym złotem i kiedy spotykają się z niezliczonymi formami zorganizowanej religijnej niewoli"

Na kilka lat zanim zachodni politycy zaczęli ogłaszać nienaruszalne prawa człowieka, papież Pius XI jednoznacznie potępiał podważanie ich, robiono to nie gdzieś daleko na bezpiecznym okręcie wojennym, tylko w siedlisku zła, w III Rzeszy, gdzie katoliccy działacze byli z roku na rok poddawani coraz większej presji. Postawa ta wymagała intelektualnej niezależności, siły moralnej, odwagi cywilnej. Słowa encykliki Mit brennender Sorge na zawsze pozostaną wzruszającym aktem obrony uniwersalnych wartości, i proroczym potępieniem nazizmu który dopiero miał odsłonić swoje najgorsze oblicze.

"Wyście Nas mile w chorobie odwiedzili; My zaś zwracamy się dzisiaj do was i przez was do katolików Niemiec, którzy-jak wszystkie cierpiące i uciemiężone dzieci - są szczególnie bliscy sercu wspólnego Ojca. W tej godzinie, kiedy ich wiara w ogniu uciemiężenia oraz ukrytego i otwartego prześladowania, jest poddana próbie i okazuje się prawdziwym złotem i kiedy spotykają się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
15
15

Na półkach: , ,

Mit brennender Sorge. Pius XI z iście palącą troską rozprawia się z chorym nacjonalizmem, piętnując go jako grzech przeciwko Bogu i Kościołowi, zaznaczając, że kto naród, ojczyznę wywyższa na piedestale „daleki jest od prawdziwej wiary w Boga”. Potępia panteizm, germańskie pogaństwo władz Rzeszy i wykorzystanie Boga oraz symboli chrześcijańskich do celów ideologicznych, a jednocześnie dodaje otuchy prześladowanym niemieckim katolikom w III Rzeszy. Studzi zapędy nazistów, mówiąc, że ich reżim upadnie, a „nadejdzie wówczas dzień, w którym zamiast przedwczesnych zwycięskich pieśni wrogów Chrystusowych, wzniesie się ku niebu z serc i z ust wiernych Chrystusowych Te Deum wyzwolenia”. Jednocześnie wyjaśnia przyczyny podpisania konkordatu z władzami hitlerowskimi.

Tekst jest oczywiście mocno wyważony, to zrozumiałe, że papież nie chciał podżegać konfliktów w Niemczech, a hitlerowcy znani byli z okrucieństwa wobec kapłanów i katolików. Pius XI zaznaczył jednak, że Kościół nie będzie siedział bezczynnie w przypadku gdy Państwo niemieckie będzie nadal tak mocno ingerowało w katolicką wiarę. Papież zwraca też uwagę, że są kapłani i zakonnicy, którzy odeszli od Kościoła i dali się omamić nazistowskiej propagandzie, nazywając ich „niegodnymi powołania”.

Encyklika była konieczna i jest aktualna i dziś, kiedy katolicyzm i Boga wykorzystuje się w nacjonalistycznych hasłach, próbując nadać Bogu element narodowy, a religii wymiar państwowy. Papież przypomina, że chrześcijaństwo to religia kosmopolityczna, a Kościół nie na darmo nazywa się katolickim (powszechnym). Bo jak pisze św. Paweł: „Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie.” (Ga 3, 28)

Mit brennender Sorge. Pius XI z iście palącą troską rozprawia się z chorym nacjonalizmem, piętnując go jako grzech przeciwko Bogu i Kościołowi, zaznaczając, że kto naród, ojczyznę wywyższa na piedestale „daleki jest od prawdziwej wiary w Boga”. Potępia panteizm, germańskie pogaństwo władz Rzeszy i wykorzystanie Boga oraz symboli chrześcijańskich do celów ideologicznych, a...

więcej Pokaż mimo to

avatar
108
19

Na półkach:

Encyklika jest świadkiem tamtych czasów i przez ten pryzmat przede wszystkim na nią patrzę. Pius XI z prawdziwie ojcowską troską spogląda na trudną sytuację niemieckich katolików, doświadczających prześladowań w III Rzeszy. Ostrzega przed pogańskim kultem wodza i rasy, bezbożnością oraz zgubnym skutkiem przedkładania wartości ziemskich ponad prawo boskie.
Z perspektywy naszych czasów uderza trafność obaw papieża, profetycznych w kontekście katastrofy II Wojny Światowej.

Encyklika jest świadkiem tamtych czasów i przez ten pryzmat przede wszystkim na nią patrzę. Pius XI z prawdziwie ojcowską troską spogląda na trudną sytuację niemieckich katolików, doświadczających prześladowań w III Rzeszy. Ostrzega przed pogańskim kultem wodza i rasy, bezbożnością oraz zgubnym skutkiem przedkładania wartości ziemskich ponad prawo boskie.
Z perspektywy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    7
  • Przeczytane
    4
  • Chcę kupić
    1
  • Wiara / Religia
    1
  • Apologetyka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mit brennender Sorge. O położeniu Kościoła w III Rzeszy


Podobne książki

Przeczytaj także