albumy
Bartłomiej

Książka ta jest świadectwem (z)mierzenia się z twórczością Jana Berdyszaka, które stało się udziałem historyków i krytyków sztuki oraz kulturoznawców, reprezentujących różne generacje. Podjęte na stronach niniejszej publikacji próby sprostania językiem temu bogatemu dorobkowi odsłaniają jego nowe aspekty lub umożliwiają spojrzenie nań z obecnej, aktualnej perspektywy. Obok tekstów do głosu mocno dochodzą same prace-obrazy, rzeźby i instalacje, wyraziście zaznaczające swoją obecność na prawie trzystu ilustracjach. Sporą część z nich stanowią nigdy niepublikowane koncepcje ze szkicowników, otwierające wgląd w to, co zazwyczaj niedostępne, egzystujące w mikroświecie pracowni.
Mimo wszystko książka ta daje przystęp jedynie (aż?) do fragmentu, ale może - odwołując się do tytułu jednego z cykli prac Jana Berdyszaka - do fragmentu jako całości radykalnej?

Marta Smolińska-Byczuk
Wojciech Makowiecki