Halo, tu Franciszek. Prywatne rozmowy Papieża

2017-07-17
2017-07-17
Joanna Ganobis, Wojciech Bernasiewicz
wywiady Papież Franciszek Papież Franciszek katolicyzm chrześcijaństwo czułość

Okładka książki Świat musi mieć sens. Przerwana rozmowa arcybiskupa Józefa Życińskiego i Aleksandry Klich Aleksandra Klich, Józef Życiński
Świat musi mie... Aleksandra Klich, J...
Okładka książki Sekretarz dwóch papieży Mieczysław Mokrzycki, Krzysztof Tadej
Sekretarz dwóc... Mieczysław Mokrzyck...
Okładka książki Wypisz wymaluj. Święci dominikańscy Tomasz Rojek OP, Elżbieta Wiater
Wypisz wymaluj... Tomasz Rojek OP, El...
Okładka książki Rozmowy W drodze. Smaki życia Roman Bielecki OP, Katarzyna Kolska
Rozmowy W drod... Roman Bielecki OP, ...
Okładka książki Otwieranie drzwi. Rozmowy o Kościele i świecie Franciszek (papież), Dominique Wolton
Otwieranie drz... Franciszek (papież)...

,,Wyznałam, że mam kryzys wiary i nie potrafię się już modlić. Papież podarował mi obrazek Matki Bożej i różaniec i powiedział: "Trzymaj go w dłoni, nie musisz nic mówić. Milczenie jest modlitwą".

Jak już wielokrotnie wspominałam, uwielbiam Papieża Franciszka! Najchętniej przeczytałabym wszystko, co wyszło spod jego pióra oraz publikacje związane z jego osobą.

Ta książka moim zdaniem jest urocza i wzruszająca. Mimo, że zachowanie głowy Kościoła wydaje się być niecodzienne, a nawet dziwne, to jednak znalazł się człowiek, w tym przypadku autor Rosario Carello, który chciał to uwiecznić.

Książka opowiada o kilku wyjątkowych przypadkach, sytuacjach, w których znaleźli się ludzie i w których sam Papież postanowił wziąć udział! Wykonał telefony do potrzebujących osób, a ten gest z pewnością był wielką oznaką czułości. Dzwoni do tych, którzy najbardziej potrzebują Jego ciepłych słów, zapewnień o modlitewnej pamięci, dobrej rady czy pocieszenia w chorobie bądź nieszczęściu.

Czy jest to jakieś wybitne dzieło? Niekoniecznie, ale z pewnością jest to bardzo przyjemna i szybka lektura.

Czytaliście coś związanego z Papieżem Franciszkiem? Macie jakieś ulubione książki o tej tematyce?

Ta książka...

Mam wrażenie, że autor nie do końca był zdecydowany, co chce przedstawić - czy Papieża, czy ludzi, którzy mieli z nim kontakt. Z racji dostępności więcej informacji otrzymał od tych drugich, ale ponieważ w wielu przypadkach jest to relacja osobista, to nie wszystkie osoby zapewne mówiły otwarcie i dużo, więc trochę tu domysłów i koloryzowania. Aczkolwiek idea słuszna, aby pokazać nietypową postawę Papieża i bezpośrednie podejście do konkretnego człowieka, z tak podkreślaną wielokrotnie czułością. W każdym razie nie ma tu wielu autentycznych słów Papieża, a bardziej ludzki odbiór tych słów. Ciekawostką jest też to, że telefony Papieża odbywają się nie tylko z Włochami, ale też z osobami z rejonów hiszpańskojęzycznych.
Książeczka nieduża, pisana dosyć sporą czcionką, więc czyta się błyskawicznie. Chwilami napisana mocno emocjonalnie.

Garść ciepłych i mniej lub bardziej poruszających historii, obrazujących przejawy czułości Papieża. Wierzę, że taki ludzki odruch "z samej góry" może przynieść ludziom ukojenie w trudnych chwilach. Watykan na chwilę zyskał dla mnie ludzką twarz. Natomiast komentarze autora mocno infantylne, mnie irytowały i psuły odbiór całości.
Szybka lektura, do pochłonięcia w 2h.

Szybka lektura, do pochłonięcia w 2h.

Książka zawiera prawdziwe historie, które pokazują, jak zatroskanym i odpowiedzialnym człowiekiem jest Papież Franciszek. Dzwoni do tych, którzy najbardziej potrzebują Jego ciepłych słów, zapewnień o modlitewnej pamięci, dobrej rady czy pocieszenia w chorobie bądź nieszczęściu. To niewiarygodne, że Ojciec Święty, który ma tak wiele obowiązków, potrafi indywidualnie podchodzić do problemów swoich wiernych. Dzwoni do zrozpaczonych matek i ojców, do zagubionych młodych, do sióstr zakonnych i kapłanów, do osób znanych z pierwszych stron gazet, ale i do więźniów czy uchodźców. Pragnie podtrzymywać te telefoniczne kontakty, dlatego podaje swój numer telefonu i zaprasza na audiencje. Czy potrafisz wyobrazić sobie Papieża Franciszka, który pomaga swoim gościom pakować bagaże do samochodu? Współcześnie tak często narzekamy, że nie mamy czasu, by spotkać się z drugim człowiekiem, wysłuchać tego, co ma nam do powiedzenia, pomóc, czy chociażby zadzwonić i dowiedzieć się, jak nasz bliski się ma. Może powinniśmy nauczyć się tej ujmującej spontaniczności od Papieża Franciszka. Naprawdę warto przeczytać te piękne świadectwa ludzkich spotkań. Polecam :)

Przepiękna, ciepła, wzruszająca i dająca do myślenia książka o wspaniałym człowieku. Momentami się śmiałam, a za chwilę wycierałam łzy. Cudowna książka, szczerze polecam każdemu.

Minus dwie gwiazdki za objętość, po przeczytaniu pozostał niedosyt, starczyło mi jej na niecałą drogę pociągiem z Warszawy do Krakowa, mało...

To książka o czułości papieża do ludzi w różnym wieku o różnym statusie społecznym z różnymi sprawami. To książka prosta w formie, a jednak kilka razy mnie dogłębnie wzuszyła tak, że na wskroś czułam tą czułość pomiędzy wierszami. Dla mnie godna polecenia.

Książka z gatunku podnoszących na duchu. Czarujący, troskliwy, opiekuńczy Papież, który pokazuje, że w chwilach rozpaczy, trudu, cierpienia, najważniejsze to danie nadziei poprzez dobre słowo i obecność. Nie trzeba głębokich słów, traktatów, wystarczy być... by świadczyć, że Chrystus również Jest. Piękne.

• Poszukuję na spokojnie
  • Biograficzne