Even When You Lie to Me

Wydawnictwo: Crown Books for Young Readers
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
angielski
karasmi317

Charlie, a senior, isn't looking forward to her last year of high school. Another year of living in the shadow of her best friend, Lila. Another year of hiding behind the covers of her favorite novels. Another year of navigating her tense relationship with her perfectionist mom. But everything changes when she meets her new English teacher. Mr. Drummond is smart. Irreverent. Funny. Hot....

But everything changes when she meets her new English teacher. Mr. Drummond is smart. Irreverent. Funny. Hot. Everyone loves him. And Charlie thinks he's the only one who gets her.

She also thinks she might not be the only one with a crush.

In this stunning debut, Jessica Alcott explores relationships-and their boundaries-in a way that is both searingly honest and sympathetic.

źródło opisu: goodreads.com

Charlie nieustannie żyje ze świadomością, że nie jest tak atrakcyjna jak swoja przyjaciółka. Do tego wie, że nigdy nie będzie taką córką, jakiej chciałaby jej matka, przez co cierpią ich relacje. Ojciec rozumie ją choć trochę, jednak i z nim nie zawsze jest łatwo, zwłaszcza, gdy bierze stronę jej matki. Jedynym sposobem, by to wszystko odreagować jest sięgnięcie po kolejne powieści i zatopienie się w ich światach. Do czasu aż nie poznaje pana Drummonda.
Chociaż Charlie bywała czasem irytująca, polubiłam ją. A nawet w jakiś sposób rozumiałam jej postępowanie. Dzięki Drummondowi przeszła dużą przemianę. Zdołała zaakceptować samą siebie i pozwolić sobie na bycie kochaną i szczęśliwą.
Jej przyjaźń z Lilą jest bardzo silna, choć są zupełnie różne. Przeżywają niezliczone wzloty i upadki, kłótnie, ale mimo to są w stanie sobie wiele wybaczyć i wiele przetrwać. Jednak Lila nie do końca jest...

Bozena | 2017-08-06
Bonobo | 2017-12-06