Echa dawnej Warszawy. Kryminalne opowieści

Cykl: Echa dawnej Warszawy (tom 4)
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
historia
ellatiene

W głębi duszy ludzkiej drzemie nigdy nienasycona żądza krwi i widoku cierpienia. Historia bytu człowieczego widziała niejednokrotnie krwawą bestję, upitą sadystycznym szaleństwem, gdy ta serwowawszy wątłe pęta szlachetniejszych nakazów, występowała w całej swej dzikiej grozie – zapisał dawno zapomniany reporter w „Kurjerze Porannym" 5 sierpnia 1931 roku. Ta ciekawość jest niezmienna, a...

Ta ciekawość jest niezmienna, a historie sprzed dziesiątek lat wciągają tak samo, jak gdyby działy się dziś, obok nas. Zaprowadziła mnie ona do nieistniejącego już świata przedwojennych sądów, aresztów i spraw kryminalnych. Kluczem moich poszukiwań były archiwalne czasopisma – dzienniki, tygodniki, miesięczniki. Sposób przekazu, zaskakująca bezpośredniość, brak ochrony danych osobowych, zarówno ofiar, jak i przestępców, zapalczywe treści zamieszczane w gazetach z obu stron sceny politycznej – przeniosły mnie w czasy i miejsca dawnej Warszawy, zżyłam się z jej mieszkańcami. Zabieram Państwa na spacer po mrocznej stronie naszego miasta.

źródło opisu: http://www.skarpawarszawska.pl

źródło okładki: http://www.skarpawarszawska.pl

MartynaW | 2017-09-08
Przeczytana: 14 września 2017
ellatiene | 2017-06-23
Na półkach: Przeczytane, Warszawa itp.
Przeczytana: 03 lipca 2017
marnado | 2018-03-09